Najczęściej komentowane
Wskaźnik DtI a zdolność kredytowa
Zdolność kredytowa jest kluczowym czynnikiem podczas procesu starania się o otrzymanie finansowania na wymarzone cele, takie jak na przykład zakup nieruchomości czy inwestycje. Wskaźnik DtI jest jednym z kluczowych narzędzi stosowanych przez instytucje finansowe do oceny zdolności kredytowej. Sprawdźmy czym dokładnie jest ten wskaźnik, a także jaki ma wpływ na naszą zdolność kredytową.
Spis treści:
- Wskaźnik Dtl - co to jest?
- Czym jest wskaźnik DStI?
- Wskaźniki DtI i DStI - jak obliczyć?
- Jak poprawić swoje wskaźniki DtI i DStI?
Wskaźnik Dtl - co to jest?
Wskaźnik DtI czyli Debt-to-Income, to stosunek zadłużenia do dochodu. Jest to ważna miara używana w ocenie zdolności kredytowej jednostek finansowych, takich jak osoby fizyczne czy firmy. Wskaźnik ten pomaga instytucjom finansowym określić, czy dana osoba lub firma ma zdolność do podjęcia się nowych zobowiązań finansowych na podstawie swojego obecnego poziomu zadłużenia i dochodów.
Debt to Income oznaczają:
- Debt/dług – są to koszty, które wynikają z zaciągniętych zobowiązań i miesięcznych opłat. Mogą to być opłaty za media, czynsz, alimenty czy kredyty,
- Income/dochód – jest to nasz całkowity dochód netto.
Czym jest wskaźnik DStI?
Wskaźnik DStI czyli Debt Service to Income odnosi się do stosunku kosztów związanych z długiem, takich jak raty kredytów czy pożyczek do uzyskiwanego dochodu w ujęciu rocznym. Jest to miara oceny zdolności jednostki do wywiązania się ze swojego zadłużenia na podstawie jej rocznych dochodów. Wskaźnik DStI mierzy, jak duży procent naszego rocznego dochodu jest przeznaczany na spłatę zobowiązań finansowych. Jest to istotny wskaźnik dla instytucji finansowych, które chcą ocenić, czy dana osoba lub firma ma zdolność do obsługi swojego obecnego i potencjalnego zadłużenia.
Wskaźniki DtI i DStI - jak obliczyć?
Niska wartość wskaźników jest pożądana, ponieważ oznacza, że przeznaczamy stosunkowo niewielką część swojego dochodu na spłatę zobowiązań finansowych takich jak np. kredyt hipoteczny. Sugeruje to przede wszystkim zdolność do wywiązania się z nowych zobowiązań. Wysoki wskaźnik DStI może wskazywać na to, że znaczna część dochodu jest wykorzystywana na spłatę długu. Taka sytuacja może podnosić ryzyko trudności finansowych w przypadku nagłych wydatków.
Sprawdźmy jak samodzielnie możemy obliczyć wskaźniki.
Wzór na obliczenie wskaźników DtI i DStI:
(suma naszych zobowiązań + rata potencjalnego kredytu / dochód netto ) * 100% = wskaźnik
W przypadku obliczeń DtI we wzór należy wpisać dochody i wydatki, które obejmują miesiąc. Jeśli natomiast chcemy obliczyć wskaźnik DStI bierzemy pod uwagę dochody i zobowiązania w skali całego roku.
Jak poprawić swoje wskaźniki DtI i DStI?
Zwiększenie zdolności kredytowej to proces, który wymaga czasu i świadomych działań finansowych. Kombinacja odpowiedzialnego zarządzania finansami, regularnych spłat zobowiązań i świadomych decyzji kredytowych może pozytywnie wpłynąć na naszą zdolność kredytową. Istnieje jednak kilka sposobów, które pomogą nam poprawić wskaźniki DtI i DStI, a tym samym zwiększą naszą szansę na otrzymanie pożyczki lub kredytu.
Sprawdźmy co możemy zrobić aby poprawić swoją zdolność kredytową.
Jak poprawić wskaźniki DtI i DStI?
- Zmniejszenie zobowiązań – jeśli mamy na koncie kilka mniejszych kwot pożyczek lub kredytów najlepszym rozwiązaniem jest ich szybka i jednorazowa spłata. Dzięki temu małe zobowiązania nie będą już obciążały naszej zdolności kredytowej, a szansa na otrzymanie kolejnego finansowania będzie dużo większa,
- karta kredytowa – ta forma zobowiązania jest naprawdę sporym obciążeniem naszej zdolności kredytowej. Jeśli staramy się o większy kredyt to decyzja dotycząca zamknięcia limitów na koncie jest warta rozważenia,
- zwiększenie dochodów – w tym wypadku dodatkowe źródło miesięcznych dochodów może być odpowiednim rozwiązaniem,
- wniosek z drugą osobą – złożenie wniosku o udzielenie kredytu z inną osobą może zwiększyć nasze szanse na otrzymanie finansowania. Należy jednak pamiętać, że oprócz dodatkowych dochodów posiada ona swoje miesięczne lub roczne zobowiązania, które również będą brane pod uwagę przy ocenie zdolności kredytowej.
Każdy bank inaczej określa maksymalną i minimalną wysokość wskaźnika. Z tego powodu nasza zdolność kredytowa może różnić się w zależności od instytucji, w której złożyliśmy wniosek kredytowy.
W przypadku DtI powinien on wynosić maksymalnie:
- 40 % dla klientów, których dochód nie jest wyższy niż przeciętny w konkretnym miejscu zamieszkania,
- 50 % dla innych klientów.
Natomiast maksymalny poziom wskaźnika DStI powinien wynosić:
- 40 % dla klientów, których dochód nie jest wyższy niż przeciętny w konkretnym miejscu zamieszkania,
- 50 % dla klientów zarabiających więcej.
Dodaj komentarz