Wyrok TSUE w sprawie kredytów frankowych
wyrok tsue w sprawie kredytów frankowych

Wyrok TSUE w sprawie kredytów frankowych

author
Dominika Sobieraj
16 czerwca 2023

Wreszcie jest wyczekiwany od lat wyrok TSUE w sprawie frankowiczów. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że w przypadku unieważnienia umowy kredytowej we frankach bank nie może domagać się od kredytobiorcy rekompensaty za korzystanie z kapitału. Frankowicz natomiast może domagać się rekompensaty od banku.

Spis treści:

  1. Wyrok TSUE w sprawie kredytów frankowych
  2. Banki nie mogą oczekiwać rekompensat od frankowiczów
  3. Wakacje kredytowe a kredyty we frankach
Zwiń spis treści

Wyrok TSUE w sprawie kredytów frankowych

Trybunał w najnowszym postanowieniu jednoznacznie wskazuje, że konsumenci mają prawo oczekiwać od banku rekompensaty finansowej z tytułu kredytów frankowych. Na rozstrzygnięcie tej sprawy od lat czekali kredytobiorcy, banki oraz sądy. W zarządzeniu nie chodzi wyłącznie o zwrot zapłaconych rat, a o dodatkową rekompensatę za kredyt udzielony na nieuczciwych warunkach. Zgodnie z postanowieniem TSUE z dnia 15 czerwca – bank nie będzie mógł żądać takiej rekompensaty za kredyt udzielony w sposób nieuczciwy w walucie franka szwajcarskiego.

“Prawo Unii nie stoi na przeszkodzie temu, by w przypadku uznania umowy kredytu hipotecznego zawierającej nieuczciwe warunki za nieważną, konsumenci żądali od banku rekompensaty wykraczającej poza zwrot zapłaconych rat miesięcznych” – czytamy w głównym komunikacie TSUE. Dotyczy to oczywiście sytuacji, w których umowa kredytu zostanie sądownie unieważniona.

Sprawdź także:

Kredyty online – najlepsze oferty

Trudne kredyty – dla tych, którym trudno uzyskać finansowanie

Co to jest marża kredytu? – poradnik finansowy

Banki nie mogą oczekiwać rekompensat od frankowiczów

“Prawo to stoi natomiast na przeszkodzie temu, by banki dochodziły podobnych roszczeń względem konsumentów”. Dlaczego bank nie może oczekiwać niczego od konsumenta? Powodem tego jest fakt, że “ewentualne uznanie umowy kredytu hipotecznego za nieważną jest skutkiem stosowania nieuczciwych warunków przez Bank. W związku z tym nie można dopuścić ani do tego, by czerpał on korzyści gospodarcze ze swojego niezgodnego z prawem zachowania, ani do tego, by otrzymał odszkodowanie za niedogodności nim wywołane” – wskazuje również komunikat TSUE.

Wakacje kredytowe a kredyty we frankach

TSUE zarządził także możliwość zarządzenia wakacji kredytowych dla frankowiczów na czas trwania postępowania sądowego. Takie wakacje może zarządzić sąd, o czym również czytamy w komunikacie TSUE: “Sąd może zarządzić środek tymczasowy w postaci zawieszenia spłaty rat kredytu w trakcie trwania sprawy o ustalenie nieuczciwego charakteru warunków umowy”.

Bank nie będzie mógł odmówić wykonania takiego zarządzenia sądu, ponieważ, zdaniem TSUE, “odmowa zawieszenia spłaty rat kredytu w ramach środków tymczasowych, może uczynić, przynajmniej w części, nieskutecznym ostateczne orzeczenie do co nieważności umowy”.

Źródłem cytatów zamieszczonych w artykule jest Komunikat prasowy nr 99/23 – Wyrok Trybunału w sprawie C-520/21, dostępny w pełnej treści tutaj: https://curia.europa.eu/jcms/upload/docs/application/pdf/2023-06/cp230099pl.pdf.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Oszuści podszywają się pod Pocztę Polską
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
24 lipca 2021

Oszuści podszywają się pod Pocztę Polską

Mastercard przeznacza kultowy pojazd KITT na aukcję WOŚP
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
13 grudnia 2019

Mastercard przeznacza kultowy pojazd KITT na aukcję WOŚP

Jak otrzymać historię rachunku w Euro Banku?
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
23 maja 2019

Jak otrzymać historię rachunku w Euro Banku?

thumbnail
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
21 lipca 2021

Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek olimpijski

Profi Credit w Zduńskiej Woli
Wpisy
author
Dominika Sobieraj
01 czerwca 2019

Profi Credit w Zduńskiej Woli

Porównaj