Z czego składa się numer dowodu osobistego?
Każdy pełnoletni Polak posiada własny dowód osobisty. Niewielu z nas zastanawia się jednak nad tym, z czego składa się numer dowodu osobistego i czy poszczególne cyfry i litery coś oznaczają. Sprawdziliśmy więc, co kryje się za tajemniczym ciągiem liczbowo-cyfrowym numeru dowodu osobistego.
Spis treści:
- Numer dowodu osobistego
- Algorytm numeru dowodu
Dowód osobisty jest najważniejszym dokumentem każdego Polaka. Bez niego obywatele Rzeczypospolitej Polski nie mogliby załatwić wielu naprawdę ważnych spraw – nie tylko urzędowych, lecz nawet tych z pozoru błahych, jak chociażby odebranie przesyłki na poczcie. Polski dowód to przede wszystkim dokument, który pozwala potwierdzić tożsamość osobie legitymującej się, dzięki czemu może nawet zaciągnąć zobowiązanie finansowe. Mimo tego możliwe jest także otrzymanie pożyczki bez dowodu.
Co więcej, dowód potwierdza także nasze obywatelstwo, co może okazać się niezwykle istotne w trakcie podróży za granicą lub na lotnisku międzynarodowym. Każdy dowód zawiera wiele wrażliwych danych na temat jego posiadacza lub posiadaczki. Chodzi przede wszystkim o imiona i nazwisko właściciela, datę i miejsce jego urodzenia czy numer PESEL. Co równie ważne, każdy dowód osobisty ma oznaczenie serii i indywidualny numer. Z czego składa się ten ciąg literowo-cyfrowy i kto go ustala?
Numer dowodu osobistego
Seria i numer dowodu osobistego są osobno wybrane dla każdego posiadacza dokumentu.
Ten ciąg literowo-cyfrowy jest o tyle istotny, że to właśnie dzięki niemu możemy potwierdzić naszą tożsamość w wielu urzędowych i administracyjnych sytuacjach. Numer dowodu osobistego podajemy przede wszystkim w państwowych instytucjach, bankach, a nawet prywatnych firmach pożyczkowych. Biorąc popularną ostatnio pożyczkę na dowód, wystarczy wskazać we wniosku numer i serię dokumentu.
Co ciekawe, numer dowodu nigdy nie jest przypadkowo wylosowany i złożony w jeden ciąg. Za każdą cyfrą i każdą poszczególną literą w dowodzie kryje się określona liczba. Dzięki odpowiednim działaniom arytmetycznym możemy sprawdzić między innymi to, czy posiadany przez nas lub przez naszego bliskiego dowód jest autentyczny. Jak to zrobić? Jaki jest algorytm numeru dowodu osobowego?
Algorytm numeru dowodu
Numer dowodu osobistego składa się z dziewięciu elementów trzech liter i sześciu cyfr, z których pierwsza cyfra jest tak zwaną cyfrą kontrolną.
Każda litera ma przypisaną liczbę:
- A – 10
- B – 11
- C – 12
- […]
- X – 33
- Y – 34
- Z – 35
W oznaczeniu literowej serii dowodu nie uczestniczą litery polskie (Ą, Ć, Ł itp). Każdy z dziewięciu elementów numeru dowodu (3 litery i 6 cyfr) ma także przypisaną tzw. wagę.
Wagi są następujące:
- Litera 1 – waga 7
- Litera 2 – waga 3
- Litera 3 – waga 1
- Cyfra 1 – waga 9
- Cyfra 2 – waga 7
- Cyfra 3 – waga 3
- Cyfra 4 – waga 1
- Cyfra 5 – waga 7
- Cyfra 6 – waga 3
Uwaga! Wagami mogą też być zestawy (1 9 3 7 1 9 3 1 9), (3 7 9 1 3 7 9 3 7), (9 1 7 3 9 1 7 9 1).
By sprawdzić prawdziwość dowodu należy wymnożyć kolejne elementy przez odpowiadające im wagi (za litery podstawiając wskazane przez nas powyżej wartości). Otrzymane w ten sposób iloczyny należy zsumować (czyli dodać do siebie kolejne wyniki mnożenia), a otrzymaną liczbę podzielić przez 10. Jeśli wynik dzielenia będzie liczbą całą (bez ułamków dziesiętnych lub reszty), dowód jest prawdziwy.
Źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Dowód_osobisty_w_Polsce
Wszystkie komentarze
Tragedia
Czy seria dowodu zapisana z małej literki jest błędem?
Ściągniete z Wikipedii. Jak się zrobi sumę to jeśli ostatnia cyfra jest zero to numer jest prawidłowy. Ale nie koniecznie autentyczny. Dla AAA000000 wszystko sie zgadza, ale takiego numeru dowodu nie ma.
hahaha bez kitu to działa!
Dodaj komentarz