PKN Orlen pozwał mBank – sieć stacji paliw żąda 600 mln

PKN Orlen pozwał mBank – sieć stacji paliw żąda 600 mln

author
02 marca 2020

W ostatnim czasie światło dzienne ujrzała informacja, iż Polski Koncern Naftowy Orlen podał wniósł powództwo na kwotę 600 mln złotych przeciwko mBankowi. Powodem dochodzenia tak znacznych roszczeń mają być wygórowane prowizje, jakie bank wraz ze spółkami płatniczymi miał nakładać na transakcje na stacjach paliw.

Przed mBankiem zebrały się ciemne chmury. Spółka została pozwana przez Polski Koncern Naftowy Orlen o kwotę 600 mln złotych odszkodowania. Powodem, dla którego sieć stacji paliw zdecydowała się na podjęcie tak stanowczych kroków prawnych jest za wysoka prowizja, jaką pobierała spółka za transakcje w punktach Orlen.

O wniesieniu powództwa media dowiedziały się od samego mBanku, który poinformował o pozwie w swoim sprawozdaniu za 2019 rok. Przedmiotem całej sprawy jest tak zwana interchange. Ta prowizja pobierana jest przez firmy obsługujące płatności od spółek, które transakcje te przyjmują.

Jak poinformował przy okazji mBank, spółka nie jest jedynym pozwanym przez koncern paliwowy podmiotem. W skład strony pozwanej wchodzi również jeszcze jeden bank, którego nazwy nie zdradzono, jak również organizacje Visa i Mastercard. Czy pozew Orlen ma swoje pokrycie w przepisach prawa?

PKN Orlen pozwał mBank, Visę i Mastercard

Jak wysoka może być obecnie w Polsce i Unii Europejskiej wspomniana prowizja interchange? Jej maksymalna wartość może wynosić 0,2  proc. transakcji w przypadku kart debetowych oraz 0,3 proc. dla kart kredytowych. Właściwym w Polsce aktem prawnym, regulującym wysokość tej opłaty jest ustawa o usługach płatniczych.

Po wdrożeniu przepisów na poziomie krajowym prowizja interchange doczekała się również regulacji na poziomie europejskim. Warto jednak wspomnieć, że banki i firmy obsługujące płatności przed powstaniem przepisów prawa często osiągały wysokie zyski właśnie z tytułu tejże opłaty.

Przed powstaniem regulacji wysokości tej prowizji, najczęściej firmy ustalały ją na poziomie wysoko ponad 1 proc. Stanowiło to poważne zagrożenie dla rozwoju konkurencyjności płatności kartami w Polsce. Szczególnie małe firmy nie mogły pozwolić sobie na tak znaczne koszty wprowadzenia nowej metody płatności.

Pozew PKN Orlen – mBank, Visa i Mastercard złamali prawo?

Polski Koncern Paliwowy Orlen w swoim pozwie żąda kwoty 600 milionów złotych odszkodowanie za naruszenie konkurencji przez pozwane podmioty. Albowiem miały one zawrzeć zagrażające konkurencji porozumienie, które ustalało wysokość prowizji jeszcze zanim doszło do uregulowania tej kwestii przepisami.

Niestety mBank, Visa i Mastercard oraz jeszcze jeden bank miały nie zaktualizować wysokości interchange po wejściu w życie stosownych przepisów. Co ciekawe, mBank ma przed sobą jeszcze kilka innych prawnych problemów. Wśród nich znalazł się pozew wniesiony na początku lutego.

Także on dotyczy ustalenia wysokości interchange. Poza mBankiem strona pozwana składa się także z innych spółek i organizacji prawniczych. Warto jednocześnie przypomnieć, że także w sprawie interchange mBank bierze już udział w jeszcze innej, ciągnącej się od 2018 sprawie. Firma LPP pozwała bank o 96 mln złotych z tegoż samego powodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Credit Agricole w Inowrocławiu
Oddziały
author
15 lipca 2019

Credit Agricole w Inowrocławiu

Generał Fieldorf „Nil” na monecie NBP
Wpisy
author
28 lutego 2018

Generał Fieldorf „Nil” na monecie NBP

OECD – Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju
Bez kategorii
author
07 lipca 2019

OECD – Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju

PKO BP sponsorem wystawy z okazji 100-lecia niepodległości
Wpisy
author
23 października 2018

PKO BP sponsorem wystawy z okazji 100-lecia niepodległości

Kredyt gotówkowy Kłobuck
Kredyty miasta
author
26 czerwca 2020

Kredyt gotówkowy Kłobuck