Wielu z nas zastanawia się, czym tak naprawdę jest zasiłek rehabilitacyjny i dlaczego tak ciężko jest doszukać się o nim jakichkolwiek informacji. Wychodząc na przeciw czytelniczym wymaganiom, stworzyliśmy artykuł w całości poświęcony kwestii zasiłku rehabilitacyjnego.

Autor: Halszka Gronek
Dodano: 18.02.2020
Udostępnij:

Doszły Cię wieści o osobie, która w związku ze złym stanem zdrowia otrzymała od państwa zasiłek rehabilitacyjny? Zastawiasz się, dlaczego szukając informacji na temat tego zasiłku, nie sposób znaleźć jakichkolwiek danych w Sieci – i to ani na stronie samego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ani na innych zaufanych witrynach internetowych? Spokojnie, nie jesteś sam! W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, dlaczego tak ciężko jest uzyskać informacje o zasiłku rehabilitacyjnym. Zapraszamy do lektury!

Zasiłek rehabilitacyjny w Polsce

Problem z doszukaniem się informacji na temat zasiłku rehabilitacyjnego wynika z faktu, iż nazwa ta jest jedynie potocznie stosowanym terminem na określenie konkretnego świadczenia.

Odpowiednią nazwą tejże zapomogi jest świadczenie rehabilitacyjne. Przyznawane jest one nie tylko osobom podejmującym rehabilitację leczniczą, lecz wszystkim tym, którzy nie są zdolni powrócić do pracy zarobkowej.

Świadczenie rehabilitacyjne jest przyznawane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na okres maksymalnie 12 miesięcy. Podstawą do jego wypłacenia jest odpowiednie orzeczenie lekarza ZUS. Więcej szczegółów w kolejnych akapitach artykułu. 

Dla kogo zasiłek rehabilitacyjny?

Zasiłek – a właściwie świadczenie rehabilitacyjne – jest przyznawane wszystkim osobom, jakie podlegały ubezpieczeniu chorobowemu w związku z wykonywanym zajęciem zarobkowym.

Świadczenie rehabilitacyjne jest przyznawane wtedy, gdy dana osoba wykorzysta już cały okres przebywania na zwolnieniu lekarskim, a następnie na zasiłku chorobowym, a mimo tego jej stan zdrowia wciąż nie pozwoli na powrócenie do pracy.

Warunkiem do zatwierdzenia wniosku o przyznanie świadczenia jest otrzymanie pozytywnej opinii w kwestii rokowań zdrowotnych chorego. Oznacza to, iż lekarz orzecznik ZUS musi potwierdzić, iż dany wnioskodawca ma szansę odzyskać zdrowie, a tym samym – zdolność do podjęcia pracy.

Zasiłek rehabilitacyjny 2020 – jak dostać?

Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego, jakie przyznawane jest niezdolnym do pracy płatnikom składek ZUS, nie jest odgórnie określona jako konkretna wartość liczbowa. Oblicza się je na postawie podstawy wymiaru przyznanego uprzednio zasiłku chorobowego.

W calu otrzymania świadczenia należy zgłosić się do placówki ZUS-u z odpowiednim wnioskiem o przyznanie świadczenia i kompletem wymaganych zaświadczeń lekarskich. Kolejnych etapem przyznawania świadczenia jest wydanie opinii lekarza orzecznika ZUS.

Co ważne, podstawą do obliczania zasiłku dla pracownika (czyli tak zwaną podstawą wymiaru zasiłku) jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacane za 12 ostatnich miesięcy kalendarzowych, które poprzedzały chwile osiągnięcia niezdolność do pracy. Od tak wyliczonej kwoty należy jeszcze odjąć składki na ubezpieczenia społeczne.

Uwaga! Pod uwagę bierze się jedynie te miesiące, w których chory przepracował co najmniej połowę obowiązującego go w tym miesiącu czasu pracy.

Aby poznać więcej szczegółów dotyczących świadczenia rehabilitacyjnego, odsyłamy do właściwego artykułu, który powstał już na naszej stronie i dotyczy właśnie  Świadczenia rehabilitacyjnego.

Komentarze (5)

Witam,piszecie państwo tajne rzeczy ,tylko szkoda ze nie weryfikujecie tego z decyzjami jakie podejmuja urzędnicy ZUS-u i nie naglasniacie buty i arogancji z jaka spotkalam się w tym urzędzie. Zapraszamy do oddziału w Olsztynie.i inspektoratu w Kętrzynie.

Najgorsze jest to ze idaca osoba chora trafia na znachora i w mig cie wylecza ot tak i juz zdolny do pracy niestety orzecznik to taki kat na Twoje zycie a czasem te 3 msc moga zmienic calkowicie sytaucje zyciowa najgorsze jest kiedy odziecz chory i cie uzdrowi jakis jakas bo nie miala humoru lub poprostu sie nie zna i cyk zdrowiutki pacjencie do roboty tylko jakiej i kto zatrudni w takim stanie od zus…

co za roznica i tak sie nie wyleczysz, 17 czerwca 2019 o 22:30

Na zasilku z podstawowa wyplata nie da sie przezyc co z tego ze cos dostaniesz jak to jest na leki i lekarzy prywatnie ktorzy i tak nie rozliczaja sie nigdzie (bo ktory daje paragon )i tu powienien system dzialac inaczej
Ide prywatnie to zus pozniej powinien mi zwrocic za taka wizyte a nie nabijac im kieszenie a czemu prywatnie no sory jak mam sie leczyc inaczej ,,,ide do rodzinnego on papierek i idz do specjalisty ide sie rejestrowac a wizyta za 9miesiący albo za rok to gdzie tu leczenie a w przychodniach siedza zazwyczaj ci lekarze ktorzy nie nadaja sie nigdzie i np uslyszysz taka przypadlosc hmm da sie zyc prosze sie przyzwyczaic i dziekuje zostajesz z czym …. to po tp jest zasilek reh…zeby tracic czas na takich specjalistów?
Dajcie mi zasilek i warunki do leczenia dziekuje .

barbara owczarczak, 9 maja 2019 o 07:46

co zrobic jesli podczas swiadczenia rehabilitacyjnego zaklad pracy rozwiazal ze mna umowe o prace , co jest skutkiem iz moja 18 letnia uczaca sie corka stracila ubezpieczenie zrowotne , co jako samotna matka musze zrobic.Prosze o porade, pisze to w imieniu kolezanki.

“Od tak wyliczonej kwoty należy jeszcze odjąć składki na ubezpieczenia społeczne.”- W domyśle jest kwota miesięczna pensji brutto czy netto? Jesli od 75 proc. z mojej pensji netto mają być jeszcze odliczone składki ubezpieczeniowe, to mało pieniędzy na życie oraz leczenie zostaję.