Zasiłek rehabilitacyjny

Zasiłek rehabilitacyjny

author
Halszka Gronek
26 listopada 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Wielu z nas zastanawia się, czym tak naprawdę jest zasiłek rehabilitacyjny i dlaczego tak ciężko jest doszukać się o nim jakichkolwiek informacji. Wychodząc na przeciw czytelniczym wymaganiom, stworzyliśmy artykuł w całości poświęcony kwestii zasiłku rehabilitacyjnego.

Spis treści:

  1. Ile wynosi świadczenie rehabilitacyjne w 2023?
  2. Zasiłek rehabilitacyjny w Polsce
  3. Komu przysługuje zasiłek rehabilitacyjny?
  4. Zasiłek rehabilitacyjny - wymagane dokumenty
  5. Kto nie dostanie zasiłku rehabilitacyjnego?
  6. Zasiłek rehabilitacyjny - jak dostać?
  7. Zasiłek rehabilitacyjny - terminy
Zwiń spis treści

Ile wynosi świadczenie rehabilitacyjne w 2023?

Świadczenie rehabilitacyjne w roku 2023 wynosi odpowiednio:

  1. 90% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego na okres pierwszych 3 miesięcy pobierania świadczenia;
  2. 75% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za pozostały okres pobierania świadczenia;
  3. 100% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego na cały okres pobierania świadczenia, jeśli jest ono wypłacane kobiecie w ciąży lub gdy przysługuje z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową.

Wysokość należnego zasiłku rehabilitacyjnego ustala Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Co ważne, podstawą do obliczania zasiłku dla pracownika (czyli tak zwaną podstawą wymiaru zasiłku) jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacane za 12 ostatnich miesięcy kalendarzowych, które poprzedzały chwile osiągnięcia niezdolność do pracy. Od tak wyliczonej kwoty należy jeszcze odjąć składki na ubezpieczenia społeczne. Uwaga! Pod uwagę bierze się jedynie te miesiące, w których chory przepracował co najmniej połowę obowiązującego go w tym miesiącu czasu pracy. Aby poznać więcej szczegółów dotyczących świadczenia rehabilitacyjnego, odsyłamy do właściwego artykułu, który powstał już na naszej stronie i dotyczy właśnie Świadczenia rehabilitacyjnego.

Zasiłek rehabilitacyjny w Polsce

Problem z doszukaniem się informacji na temat zasiłku rehabilitacyjnego wynika z faktu, iż nazwa ta jest jedynie potocznie stosowanym terminem na określenie konkretnego świadczenia. Odpowiednią nazwą tejże zapomogi jest świadczenie rehabilitacyjne. Przyznawane jest one nie tylko osobom podejmującym rehabilitację leczniczą, lecz wszystkim tym, którzy nie są zdolni powrócić do pracy zarobkowej. Świadczenie rehabilitacyjne jest przyznawane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na okres maksymalnie 12 miesięcy. Podstawą do jego wypłacenia jest odpowiednie orzeczenie lekarza ZUS. Więcej szczegółów w artykule. Sprawdź oferty pożyczek bez baz oraz pożyczek dla zadłużonych.

Komu przysługuje zasiłek rehabilitacyjny?

Zasiłek – a właściwie świadczenie rehabilitacyjne – jest przyznawane wszystkim osobom, jakie podlegały ubezpieczeniu chorobowemu w związku z wykonywanym zajęciem zarobkowym. Świadczenie rehabilitacyjne jest przyznawane wtedy, gdy dana osoba wykorzysta już cały okres przebywania na zwolnieniu lekarskim, a następnie na zasiłku chorobowym, a mimo tego jej stan zdrowia wciąż nie pozwoli na powrócenie do pracy. Warunkiem do zatwierdzenia wniosku o przyznanie świadczenia jest otrzymanie pozytywnej opinii w kwestii rokowań zdrowotnych chorego. Oznacza to, iż lekarz orzecznik ZUS musi potwierdzić, iż dany wnioskodawca ma szansę odzyskać zdrowie, a tym samym – zdolność do podjęcia pracy.

Zasiłek rehabilitacyjny - wymagane dokumenty

  • wniosek ZNp-7;
  • zaświadczenie o stanie zdrowia OL-9;
  • wywiad zawodowy  OL-10;
  • zaświadczenie płatnika Z-3/Z-3b/Z-3a.

Jeśli chcemy uzyskać zasiłek rehabilitacyjny, musimy najpierw skompletować odpowiednie dokumenty, które przedłożymy w ZUS. Najważniejszy z pewnością będzie wniosek o świadczenie rehabilitacyjne. Wniosek ten dostępny jest w placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub można go pobrać z ich strony internetowej. Dokument ten nazwany jest formularzem ZUS ZNp-7. Składa się z dwóch części. Pierwszą wypełnia osoba, która ubiega się o świadczenie. Wypełnieniem drugiej części natomiast zajmuje się pracodawca. Przy składaniu wniosku musimy pamiętać także o konieczności złożenia zaświadczenia o stanie zdrowia – ten dokument wypełnia lekarz. Zaświadczenie o stanie zdrowia znajdziemy pod nazwą  – formularz ZUS OL-9.

Kolejny,istotny dla procesu przyznawania świadczenia dokument to ZUS OL-10. Jego dostarczenie nie jest konieczne każdorazowo. Formularz zawiera dane, które gromadzi się w celu weryfikacji pracownika. Przeprowadzany zostaje wówczas wywiad zawodowy w miejscu pracy. Dokument ten nie będzie więc konieczny w przypadku, gdy nasza niezdolność do wykonywania pracy rozpoczęła się po okresie ubezpieczenia, gdy prowadzimy własną działalność pozarolniczą lub gdy składamy wniosek o przedłużenie świadczenia rehabilitacyjnego. Warto pamiętać, że jeśli świadczenie będziemy uzyskiwać z Zakładu Ubezpieczeń społecznych, to konieczne będzie złożenie również zaświadczenie płatnika składek. Pracownik wypełnia zaświadczenie Z-3, osoba prowadząca działalność pozarolniczą Z-3b, natomiast druk Z-3a przeznaczony jest dla emerytów, rencistów lub osób bezrobotnych. Sprawdź oferty pożyczek na dowód oraz pożyczek bez BIK.

Kto nie dostanie zasiłku rehabilitacyjnego?

Zasiłku rehabilitacyjnego nie otrzyma każdy ubezpieczony. Istnieją bowiem pewne okoliczności, które pozbawiają wnioskującego możliwości uzyskania takiego świadczenia. Z zasiłku rehabilitacyjnego nie skorzystają osoby, które:

  • są na urlopie wychowawczym lub bezpłatnym;
  • w czasie pobierania świadczenia wykonują pracę zarobkową;
  • wykorzystują środki ze świadczenia niezgodnie z ich przeznaczeniem;
  • przebywają w areszcie tymczasowym lub odbywają karę pozbawienia wolności;
  • upoważnione są do pobierania renty albo emerytury z tytułu niezdolności do pracy lub zasiłku/świadczenia przedemerytalnego;
  • są uprawione do zasiłku dla bezrobotnych;
  • mogą pobierać rodzicielskie świadczenia uzupełniające;
  • są upoważnione do pobierania dodatku solidarnościowego;
  • mogą skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia udzielonego na podstawie odrębnych przepisów;
  • uprawnione są do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.

Wniosek możemy:

  • wysłać za pośrednictwem profilu PUE ZUS;
  • dostarczyć listownie;
  • złożyć osobiście w placówce ZUS.

Zasiłek rehabilitacyjny - jak dostać?

W celu otrzymania świadczenia należy zgłosić się osobiście do placówki ZUS z odpowiednim wnioskiem o przyznanie świadczenia i kompletem wymaganych zaświadczeń lekarskich. Kolejnych etapem przyznawania świadczenia jest wydanie opinii lekarza orzecznika ZUS. Istnieje również możliwość wysłania wniosku listownie bądź przez Internet. W przypadku wniosku elektronicznego wystarczy zarejestrować się na stronie PUE ZUS, następnie potwierdzić swoją tożsamość za pomocą certyfikatu kwalifikowanego, profilu zaufanego ePUAP lub bankowości elektronicznej.

Zasiłek rehabilitacyjny - terminy

  • Ważne jest to, aby zgłosić się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z kompletem dokumentów przynajmniej na 42 dni przed zakończeniem pobierania świadczenia chorobowego.
  • ZUS ma 60 dni na rozpatrzenie wniosku o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego od momentu przedłożenia stosownej dokumentacji.
  • ZUS ustala, kto będzie podmiotem wypłacającym świadczenie  (ZUS czy płatnik składek). Płatnik składek ma obowiązek wypłacać świadczenie rehabilitacyjne wnioskodawcy w terminie, w którym wypłaca wynagrodzenie. ZUS natomiast wypłaca zasiłek zgodnie z terminem określonym dokładnie w rozpatrzeniu wniosku ubezpieczonego.
  • Świadczenia rehabilitacyjne można pobierać maksymalnie przez 12 miesięcy.

Źródła:

https://www.zus.info.pl/swiadczenie-rehabilitacyjne-kiedy-przysluguje-kto-ma-prawo-jakie-dokumenty-nalezy-zlozyc/

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Sara m
Sara m
2020-02-27 14:10:15

Witam,piszecie państwo tajne rzeczy ,tylko szkoda ze nie weryfikujecie tego z decyzjami jakie podejmuja urzędnicy ZUS-u i nie naglasniacie buty i arogancji z jaka spotkalam się w tym urzędzie. Zapraszamy do oddziału w Olsztynie.i inspektoratu w Kętrzynie.

Helenka
Helenka
2019-09-01 17:32:41

Najgorsze jest to ze idaca osoba chora trafia na znachora i w mig cie wylecza ot tak i juz zdolny do pracy niestety orzecznik to taki kat na Twoje zycie a czasem te 3 msc moga zmienic calkowicie sytaucje zyciowa najgorsze jest kiedy odziecz chory i cie uzdrowi jakis jakas bo nie miala humoru lub poprostu sie nie zna i cyk zdrowiutki pacjencie do roboty tylko jakiej i kto zatrudni w takim stanie od zus...

co za roznica i tak sie nie wyleczysz
co za roznica i tak sie nie wyleczysz
2019-06-17 22:30:29

Na zasilku z podstawowa wyplata nie da sie przezyc co z tego ze cos dostaniesz jak to jest na leki i lekarzy prywatnie ktorzy i tak nie rozliczaja sie nigdzie (bo ktory daje paragon )i tu powienien system dzialac inaczej Ide prywatnie to zus pozniej powinien mi zwrocic za taka wizyte a nie nabijac im kieszenie a czemu prywatnie no sory jak mam sie leczyc inaczej ,,,ide do rodzinnego on papierek i idz do specjalisty ide sie rejestrowac a wizyta za 9miesiący albo za rok to gdzie tu leczenie a w przychodniach siedza zazwyczaj ci lekarze ktorzy nie nadaja sie nigdzie i np uslyszysz taka przypadlosc hmm da sie zyc prosze sie przyzwyczaic i dziekuje zostajesz z czym .... to po tp jest zasilek reh...zeby tracic czas na takich specjalistów? Dajcie mi zasilek i warunki do leczenia dziekuje .

barbara owczarczak
barbara owczarczak
2019-05-09 07:46:26

co zrobic jesli podczas swiadczenia rehabilitacyjnego zaklad pracy rozwiazal ze mna umowe o prace , co jest skutkiem iz moja 18 letnia uczaca sie corka stracila ubezpieczenie zrowotne , co jako samotna matka musze zrobic.Prosze o porade, pisze to w imieniu kolezanki.

Ewa Fiołek
Ewa Fiołek
2019-02-13 17:35:56

"Od tak wyliczonej kwoty należy jeszcze odjąć składki na ubezpieczenia społeczne."- W domyśle jest kwota miesięczna pensji brutto czy netto? Jesli od 75 proc. z mojej pensji netto mają być jeszcze odliczone składki ubezpieczeniowe, to mało pieniędzy na życie oraz leczenie zostaję.

Podobne artykuły

Plus Bank wprowadza bankowość mobilną

Plus Bank wprowadza do swojej oferty aplikację plusbank24 na urządzenia mobilne. Dzięki niej Klienci Banku mają dostęp do bankowości z dowolnego miejsca za pośrednictwem telefonu czy tabletu.

author
Patryk Byczek
17 stycznia 2014
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Szybkie pożyczki Rawicz

Chcesz wziąć tanią pożyczkę w Rawiczu? Sprawdź nasz ranking z najlepszymi ofertami przez Internet.  Najwyższa kwota, o jaką możemy się ubiegać to aż 200 000 zł, a spłatę rozłożyć można na nawet 10 lat. Czas oczekiwania na pieniądze jest niesamowicie krótki.

author
Aleksandra Gościnna
20 stycznia 2021
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Chwilówki Bychawa

Potrzebujesz chwilówki? Sprawdź najlepsze oferty dla osób z Bychawy. Wszystkie poniżej prezentowane są dostępne bez wychodzenia z domu.

author
Aleksandra Gościnna
04 lutego 2022
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Alior Bank w Wolsztynie

Jednym z największych banków detalicznych w Polsce jest Alior Bank. Sprawdziliśmy placówki i oddziały w Wolsztynie – zapoznaj się z godzinami otwarcia, danymi kontaktowymi i opiniami.

author
Aleksandra Gościnna
17 lipca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Credit Agricole Auto Bank

Credit Agricole ogłosiło powstanie nowego banku, Credit Agricole Auto Bank. Nowa instytucja ma jeden główny cel – stać się liderem w branży finansowania pojazdów oraz sektora mobilności w Europie. Jedynym udziałowcem CA Auto Bank jest Credit Agricole Consumer Finanse. Sprawdzamy szczegóły. 

author
Patryk Byczek
27 kwietnia 2023
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Kredyt gotówkowy TF Bank – opinie

Kredyt gotówkowy w TF Banku to obecnie jedna z najbardziej korzystnych dla Klienta ofert finansowych. Cały proces kredytowy odbywa się bez wychodzenia z domu. Maksymalna kwota kredytu to 80 000 zł, a spłatę kredytu można rozłożyć nawet na 4 lata. Sprawdzamy szczegóły oferty i opinie.

author
Dominika Byczek
14 kwietnia 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj