Wielu z nas zastanawia się, czym tak naprawdę jest zasiłek rehabilitacyjny i dlaczego tak ciężko jest doszukać się o nim jakichkolwiek informacji. Wychodząc na przeciw czytelniczym wymaganiom, stworzyliśmy artykuł w całości poświęcony kwestii zasiłku rehabilitacyjnego.

Autor: Halszka Gronek
Dodano: 21.01.2019
Udostępnij:

Każdy z nas choć raz słyszał o osobie, która w związku ze złym stanem zdrowia otrzymała od państwa zasiłek rehabilitacyjny.

Co ciekawe, szukając informacji na temat tego zasiłku, nie sposób znaleźć jakichkolwiek danych na stronie samego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub na innych zaufanych witrynach internetowych.

Dlaczego tak ciężko jest uzyskać informacje o zasiłku rehabilitacyjnym? Czy coś takiego w ogóle istnieje? Na te i wiele innych pytań nasza redakcja znalazła odpowiedź.

Zasiłek rehabilitacyjny w Polsce

Problem z doszukaniem się informacji na temat zasiłku rehabilitacyjnego wynika z faktu, iż nazwa ta jest jedynie potocznie stosowanym terminem na określenie konkretnego świadczenia.

Odpowiednią nazwą tejże zapomogi jest świadczenie rehabilitacyjne. Przyznawane jest one nie tylko osobom podejmującym rehabilitację leczniczą, lecz wszystkim chorym, którzy nie są zdolni powrócić do pracy zarobkowej.

Świadczenie rehabilitacyjne jest przyznawane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na okres maksymalnie 12 miesięcy. Podstawą do jego wypłacenia jest odpowiednie orzeczenie lekarza ZUS.

Dla kogo zasiłek rehabilitacyjny?

Zasiłek – a właściwie świadczenie rehabilitacyjne – jest przyznawane wszystkim osobom, jakie podlegały ubezpieczeniu chorobowemu w związku z wykonywanym zajęciem zarobkowym.

Świadczenie rehabilitacyjne jest przyznawane wtedy, gdy dana osoba wykorzysta już cały okres przebywania na zwolnieniu lekarskim, a następnie na zasiłku chorobowym, a mimo tego jej stan zdrowia wciąż nie pozwoli na powrócenie do pracy.

Warunkiem do zatwierdzenia wniosku o przyznanie świadczenia jest otrzymanie pozytywnej opinii w kwestii rokowań zdrowotnych chorego. Oznacza to, iż lekarz orzecznik ZUS musi potwierdzić, iż dany wnioskodawca ma szansę odzyskać zdrowie, a tym samym – zdolność do podjęcia pracy.

Zasiłek rehabilitacyjny 2019 – jak dostać?

Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego, jakie przyznawane jest niezdolnym do pracy płatnikom składek ZUS, nie jest odgórnie określona jako konkretna wartość liczbowa. Oblicza się je na postawie podstawy wymiaru przyznanego uprzednio zasiłku chorobowego.

W calu otrzymania świadczenia należy zgłosić się do placówki ZUS-u z odpowiednim wnioskiem o przyznanie świadczenia i kompletem wymaganych zaświadczeń lekarskich. Kolejnych etapem przyznawania świadczenia jest wydanie opinii lekarza orzecznika ZUS.

Co ważne, podstawą do obliczania zasiłku dla pracownika (czyli tak zwaną podstawą wymiaru zasiłku) jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacane za 12 ostatnich miesięcy kalendarzowych, które poprzedzały chwile osiągnięcia niezdolność do pracy. Od tak wyliczonej kwoty należy jeszcze odjąć składki na ubezpieczenia społeczne.

Uwaga! Pod uwagę bierze się jedynie te miesiące, w których chory przepracował co najmniej połowę obowiązującego go w tym miesiącu czasu pracy.

Aby poznać więcej szczegółów dotyczących świadczenia rehabilitacyjnego, odsyłamy do właściwego artykułu, który powstał już na naszej stronie i dotyczy właśnie  Świadczenia rehabilitacyjnego.

Oceń:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Średnia: 4.5 / 5, łącznie 2 ocen
Komentarze (1)

„Od tak wyliczonej kwoty należy jeszcze odjąć składki na ubezpieczenia społeczne.”- W domyśle jest kwota miesięczna pensji brutto czy netto? Jesli od 75 proc. z mojej pensji netto mają być jeszcze odliczone składki ubezpieczeniowe, to mało pieniędzy na życie oraz leczenie zostaję.