zadluzenia.com
zamknij

Zasiłek rehabilitacyjny

Wielu z nas zastanawia się, czym tak naprawdę jest zasiłek rehabilitacyjny i dlaczego tak ciężko jest doszukać się o nim jakichkolwiek informacji. Wychodząc na przeciw czytelniczym wymaganiom, stworzyliśmy artykuł w całości poświęcony kwestii zasiłku rehabilitacyjnego.

Każdy z nas choć raz słyszał o osobie, która w związku ze złym stanem zdrowia otrzymała od państwa zasiłek rehabilitacyjny.

Szukając jednak informacji na temat tego zasiłku, nie sposób znaleźć jakichkolwiek danych ze strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub innych zaufanych witryn internetowych.

Dlaczego więc ciężko jest uzyskać informacje o zasiłku rehabilitacyjnym? Czy coś takie w ogóle istnieje? Na te i wiele innych pytań nasza redakcja znalazła odpowiedź.Co z zasiłkiem?
Problem z doszukaniem się informacji na temat zasiłku rehabilitacyjnego wynika z faktu, iż nazwa ta jest jedynie potocznie stosowanym terminem na określenie konkretnego świadczenia.

Odpowiednią nazwą tejże zapomogi jest świadczenie rehabilitacyjne. Przyznawane jest one nie tylko osobom podejmującym rehabilitację leczniczą, lecz wszystkim chorym, którzy nie są zdolni powrócić do pracy zarobkowej. 

Świadczenie rehabilitacyjne jest przyznawane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na okres maksymalnie 12 miesięcy. Podstawą do jego wypłacenia jest odpowiednie orzeczenie lekarza ZU.Dla kogo zasiłek?
Zasiłek - a właściwie świadczenie rehabilitacyjne - jest przyznawane wszystkim osobom, jakie podlegały ubezpieczeniu chorobowemu w związku z wykonywanym zajęciem zarobkowym.

Świadczenie rehabilitacyjne jest przyznawane wtedy, gdy dana osoba wykorzysta już cały okres przebywania na zwolnieniu lekarskim, a następnie na zasiłku chorobowym, a mimo tego jej stan zdrowia wciąż nie pozwoli na powrócenie do pracy.

Warunkiem do zatwierdzenia wniosku o przyznanie świadczenia jest otrzymanie pozytywnej opinii w kwestii rokowań zdrowotnych chorego. Oznacza to, iż lekarz orzecznik ZUS musi potwierdzić, iż dany wnioskodawca ma szansę odzyskać zdrowie, a tym samym - zdolność do podjęcia pracy.Ile wynosi świadczenie i jak je dostać?
Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego, jakie przyznawane jest niezdolnym do pracy płatnikom składek ZUS, nie jest odgórnie określona jako konkretna wartość liczbowa. Oblicza się je na postawie podstawy wymiaru przyznanego uprzednio zasiłku chorobowego.

W calu otrzymania świadczenia należy zgłosić się do placówki ZUS-u z odpowiednim wnioskiem o przyznanie świadczenia i kompletem wymaganych zaświadczeń lekarskich. Kolejnych etapem przyznawania świadczenia jest wydanie opinii lekarza orzecznika ZUS.

Aby poznać więcej szczegółów dotyczących świadczenia rehabilitacyjnego, odsyłamy do właściwego artykułu, który powstał już na naszej stronie i dotyczy właśnie Świadczenia rehabilitacyjnego. 

Skomentuj artykuł
captcha
Twoja ocena
Średnia ocena
0 / 5 z 0 ocen
BRAK KOMENTARZY