Tańszy kredyt hipoteczny za proekologiczne rozwiązania w PKO Banku Polskim

Tańszy kredyt hipoteczny za proekologiczne rozwiązania w PKO Banku Polskim

author
Halszka Gronek
14 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Kategoria

PKO Bank Polski proponuję korzystną ofertę dla wszystkich tych, którym zależy na kondycji naturalnego środowiska. Klienci, którzy zdecydują się na kredyt hipoteczny „Własny Kąt” i udokumentują instalację ekologicznych rozwiązań energetycznych, będą mogli liczyć na obniżenie marży kredytu. 

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie prasowym PKO Banku Polskiego, w ofercie instytucji dostępna jest już nowa oferta tak „zielonej hipoteki”. Oznacza to, że bank przygotował dla swych klientów specjalną ofertę kredytu hipotecznego, dzięki której każdy, komu zależy na ochronie środowiska i stosowaniu ekologicznych rozwiązań, będzie mógł liczyć na obniżenie kosztów kredytu.

Na czym polega obniżka? To bardzo proste. Wystarczy zdecydować się na ofertę kredytu hipotecznego „Własny Kąt” w PKO Banku Polskim, a następnie przedłożyć świadectwo charakterystyki energetycznej nieruchomości (będące jednocześnie zabezpieczeniem kredytu). Jeśli rozwiązania energetyczne, jakie wybierze konsument, będą spełniać kanony działań proekologicznych, bank obniży marżę kredytu, zmniejszając tym samym całkowity koszt zobowiązania. 

"

Brak powszechnie dostępnych instrumentów finansowych wspierających energooszczędne rozwiązania w budownictwie mieszkaniowym zainspirował nas do rozszerzenia oferty kredytu hipotecznego o opcję „zielonej hipoteki”, dzięki której można sfinansować inwestycje proekologiczne na preferencyjnych warunkach.

– tłumaczy Paulina Strugała, prezeska PKO Banku Hipotecznego.


Sprawdź opinie klientów o PKO Banku Polskim na naszej stronie.

Zielona hipoteka – szczegóły oferty

Oferta „zielonej hipoteki” dotyczy zarówno tych kredytów hipotecznych, jakie oferowane są przez PKO Bank Polski, jak i produktów oferowanych w PKO Banku Hipotecznym. Do skorzystania z oferty uprawnieni są klienci, którzy po zawarciu umowy kredytu dostarczą do banku świadectwo charakterystyki energetycznej sporządzone dla nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie kredytu. 

Co niezwykle istotne, okres ważności świadectwa nie może być krótszy niż 60 miesięcy (liczonych od dnia dostarczenia dokumentu do banku). Ponadto wskaźnik zapotrzebowania na energię pierwotną (EP) przedstawiony w tymże świadectwie nie może przekroczyć 85 kWh/m2rok dla lokalu mieszkalnego oraz 95 kWh/m2rok dla domu jednorodzinnego. Słowem: finansowana ze środków bankowych nieruchomość ma spełniać wymogi pro-ekologicznych kanonów.

Dostosowanie charakterystyki energetycznej w przyszłej nieruchomości do wytycznych ekologów pozwala obniżyć marżę kredytu „Własny Kąt” 0,02 punktu procentowego w trakcie okresu kredytowania. Obniżka ta przyczyni się do zmiany oprocentowania na korzystniejsze, a w szerszej perspektywie pozwoli zmniejszyć całkowite koszty kredytu ponoszone przez kredytobiorce. 

"

Bank, poprzez wdrożenie kolejnej inicjatywy „pro-eko” jakim jest „zielona hipoteka” zamierza uświadamiać klientów w zakresie korzyści płynących z wyższej efektywności energetycznej finansowanych nieruchomości. Świadectwo charakterystyki energetycznej nieruchomości pozwala na zweryfikowanie poziomu zapotrzebowania budynku na energię […], a przedłożenie dokumentu w banku umożliwia skorzystanie z atrakcyjnych warunków cenowych kredytu hipotecznego.

 – tłumaczy Szymon Wałach, Dyrektor Pionu Klienta Detalicznego oraz Dyrektor Pionu Strategii i Transformacji Cyfrowej w PKO Banku Polskim.

PKO Bank Polski na straży ekologii

„Zielona hipoteka” to jedna z wielu inicjatyw Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego wspierających ekologiczne rozwiązania i ochronę naturalnego środowiska. Należy nadmienić, iż GK PKO BP wspiera różnych interesariuszy dążących transformacji energetycznej w kraju. Poza wprowadzaniem typowych eko-produktów bank oferuje także instrumenty dłużne, które mają finansować inwestycje służące zmniejszaniu negatywnego wpływu działalności człowieka na środowisko naturalne. 

Co więcej, PKO Bank Hipoteczny jako pierwszy bank hipoteczny w Polsce dołączył do elitarnej grupy światowych emitentów oferujących Zielone Listy Zastawne. Mowa o obligacjach, z których wpływy wykorzystywane są wyłącznie do pełnego lub częściowego finansowania projektów zakwalifikowanych jako „zielone”. Oczywiście obligacje te spełniają najwyższe kryteria wyznaczone przez International Capital Market Association (ICMA) i posiadają certyfikację agencji Climate Bonds Initiative.

Warto w tym miejscu dodać także, iż oferta „zielonej hipoteki”, czyli kredytu hipotecznego o preferencyjnych warunkach dla klientów decydujących się na instalację ekologicznych rozwiązań energetycznych, związana jest również z przystąpieniem Grupy Kapitałowej Banku Polskiego do projektu pilotażowego Energy Efficient Mortgages (EEM). Projekt ten ma na celu wypracowanie wystandaryzowanych i ogólnoeuropejskich rozwiązań dla energooszczędnych hipotek – wszystko po to, by maksymalnie ograniczyć negatywny wpływ człowieka na środowisko naturalne.


Planujesz kredyt hipoteczny? Sprawdź, jak się przygotować.


Źródła:
https://media.pkobp.pl/komunikaty-prasowe/informacje-o-banku/grupa-pko-banku-polskiego-z-kredytem-hipotecznym-w-zielonej-odslonie/

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Bez opłat za obce wpłatomaty w Getin Banku

Getin Noble Bank troszczy się o wspólne bezpieczeństwo nie tylko swoich Klientów, ale wszystkich Polaków. W związku z rosnącym zagrożeniem epidemicznym podjęto decyzję o czasowym zawieszeniu opłaty za wpłaty w obcych wpłatomatach.

author
Dominika Byczek
26 marca 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Pekao S.A. z najwyższym zyskiem brutto segmentu korporacyjnego w Polsce

Tylko w pierwszym półroczu 2019 roku oddziały bankowości korporacyjnej Banku Pekao S.A. udzieliły kredytów na kwotę ponad 77 mld złotych brutto. Wynik ten oznacza wzrost portfela na poziomie 8% względem analogicznego okresu ubiegłego roku. Co więcej, sprzedaż kredytów firmowych w Pekao była największa w całym segmencie polskiego rynku. 

author
Halszka Gronek
23 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Wartość aktywów PKO TFI przekroczyła 36 mld zł

PKO Bank Polski poinformował w komunikacie prasowym, że w lutym bieżącego roku wartość aktywów PKO TFI przekroczyła 36 000 000 000 złotych. Wyłącznie w ciągu dziesięciu ostatnich miesięcy PKO TFI pozyskało 8 000 000 000 złotych. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
20 lutego 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Ile średnio kosztuje utrzymanie mieszkania

Koszty utrzymania mieszkania rosną od 10 miesięcy. Jak wynika z szacunków Open Finance, które są oparte o dane GUS - utrzymanie czterech kątów kosztuje więcej niż 550 zł miesięcznie. 

author
Aneta Jankowska
19 maja 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Przelew BlueCash – co to jest?

Obecnie coraz mniej osób korzysta z płatności realizowanych za pomocą gotówki. Zamiast tego rachunki, zakupy czy raty opłacamy w sposób elektroniczny. Przelewy natychmiastowe mogą być bardzo przydatną usługą jeżeli zależy nam na szybkim otrzymaniu lub przekazaniu środków. Jednym z nich jest właśnie BlueCash. Sprawdźmy jak dokładnie działa funkcja BlueCash oraz w jakich bankach możemy z niej skorzystać. Porównamy także wady i zalety tego sposobu przelewania pieniędzy.

author
Julia Wierciło
14 lipca 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Znowu zamawiamy paczki z Chin

Poczta Polska donosi, że w kwietniu nastąpił przyrost transportowanych drogą kolejową przesyłek z Chin. Przez port zlokalizowany w Małaszewiczach w ubiegłym roku przewieziono o 80% mniej  całego wolumenu towarów, niż miało to miejsce w pierwszych trzech miesiącach roku obecnego.

author
Dominika Byczek
18 maja 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj