Zmiana nazwiska po ślubie

Zmiana nazwiska po ślubie

author
Dominika Byczek
20 grudnia 2022
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Zawarcie związku małżeńskiego z reguły wiąże się ze zmianą nazwiska przez jednego z partnerów. Jak się za to zabrać, co zrobić i od kiedy posługiwać się nowym nazwiskiem? Oczywiście należy zgłosić zmianę nazwiska. Sprawdziliśmy wszystkie aspekty.

Zmiana stanu cywilnego, oprócz szeregu przyjemnych wydarzeń, niesie także za sobą szereg formalności. Dotyczą one oczywiście zmienianych danych osobowych. Niezależnie od tego, czy nazwisko zmieniamy na łączone i czy to mąż przyjmuje nazwisko żony, czy żona nazwisko męża – ktoś dokumenty wymienić musi i dokonać zmiany nazwiska. Musimy oczywiście zgłosić się do kierownika Urzędu Stanu Cywilnego.

Spis treści:

  1. Zmiana nazwiska po ślubie – formalności krok po kroku
  2. Zmiana nazwiska po ślubie – gdzie zgłosić?
Zwiń spis treści

Kiedy w pierwszej chwili myślimy o zmianie danych, z reguły szukamy informacji na temat tego, jak wymienić dowód po zmianie nazwiska i kiedy to zrobić. Warto pamiętać jednak, że dowód osobisty to niejedyne miejsce, w którym jest zapisane nasze “stare” nazwisko. Zmiany nazwiska trzeba dokonać w:

– paszporcie,
– prawie jazdy,
– dowodzie rejestracyjnym pojazdu (otrzymamy kopię dotychczasowego dowodu rejestracyjnego),

a także w szeregu miejsc, w których kiedykolwiek swoje dane podawaliśmy (np.: w banku, w pracy, na uczelni, a nawet w bibliotece). Podpowiadamy, jak się zabrać za zmianę nazwiska. Dla osób z niepewnymi wpisami w bazach przygotowaliśmy ranking pożyczek bez BIK.

Zmiana nazwiska po ślubie – formalności krok po kroku

1) Robimy sobie zdjęcie do nowych dokumentów.

To bardzo ważny krok, bez którego nie wymienimy żadnego dokumentu, w związku z czym w dokumentach nie będzie możliwa zmiana nazwiska po ślubie. Choćbyśmy chcieli złożyć wniosek o nowy dowód już dzień po ślubie, nikt nie przyjmie od nas dokumentów bez załączonej do nich odpowiedniej fotografii.

Zdjęcie warto zatem zrobić sobie jeszcze przed ślubem, szczególnie jeżeli zależy nam na szybkim wyrobieniu nowych dokumentów. Jeżeli będziemy przygotowani, to zmiana nazwiska po ślubie pójdzie naprawdę sprawnie.

2) Pobieramy skrócony odpis aktu małżeństwa.

Tym, co jest naszym najważniejszym dokumentem po zawarciu związku małżeńskiego, jest nasz akt zawarcia związku małżeńskiego. W zależności od tego, jaki ślub bierzemy, proces pobierania tego aktu będzie inny.

Jeżeli bierzemy ślub cywilny, skrócony odpis aktu małżeństwa dostaniemy w urzędzie tuż po ceremonii, od kierownika urzędu stanu cywilnego.

Jeżeli bierzemy ślub kościelny:

– podpisujemy oświadczenie woli zawarcia związku podczas ślubu w kościele,
– duchowny prowadzący ceremonię zaślubin przesyła oświadczenie woli do USC nie później niż 5 dni od ślubu,
– po 7 dniach od ślubu udajemy się do kierownika urzędu stanu cywilnego, by otrzymać skrócony odpis aktu małżeństwa.

Termin 7 dni przy ślubie kościelnym jest terminem maksymalnym – jeżeli ksiądz wyśle dokumenty po 5 dniach, to najpóźniej po 7 dniach powinny być one w urzędzie stanu cywilnego. Wtedy też możemy odebrać odpis. W sytuacji, w której jesteśmy pewni, że ksiądz dostarczy dokumenty od razu po ślubie, możemy oczywiście udać się do urzędu odpowiednio wcześniej.

Maksymalnym terminem, po którym nasz skrócony odpis aktu małżeństwa musi być gotowy, jest 14 dni od zawarcia związku małżeńskiego. Za wydanie pierwszego odpisu aktu małżeństwa nic zapłacimy nic, za kolejne egzemplarze będziemy musieli zapłacić 22 zł.

3) Wymieniamy dowód osobisty.

W pierwszej kolejności po podpisaniu aktu małżeństwa musimy wyrobić nowy dowód. Dlaczego jest to istotne? Ponieważ na złożenie wniosku o wyrobienie nowego dowodu w związku ze zmianą nazwiska po ślubie mamy tylko 14 dni od zawarcia związku małżeńskiego. Zmiana nazwiska po ślubie to bardzo często rzecz, którą młode małżeństwa bagatelizują, a zgłosić zmianę nazwiska trzeba.

Swoje kroki kierujemy więc do urzędu gminy (stacjonarnego albo online). Do wniosku o wydanie nowego dowodu musimy załączyć:

– wykonane wcześniej zdjęcie,
– skrócony odpis aktu małżeństwa.

Nie ma znaczenia to, czy wniosek o wydanie nowego dowodu złożymy online, czy w urzędzie. W obu wariantach będziemy musieli załączyć zdjęcie oraz podać dane ze skróconego odpisu aktu ślubu, nie ma więc możliwości wyrobienia tych dokumentów bez uprzedniej wizyty w USC oraz u fotografa.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź najlepsze:

Pożyczki dla zadłużonych – także z komornikiem

Pożyczki bez baz – najlepsze oferty

Wyrabianie nowego dowodu może potrwać do 30 dni i w wypadku zmiany nazwiska jest zupełnie bezpłatne. Z reguły nowy dowód wydawany jest w ciągu 2 tygodni. Przy odbiorze dokumentu musimy oddać swój dotychczasowy dokument tożsamości i – co bardzo ważne – musimy dokonać tego odbioru osobiście.

Ważne! Istotne jest samo złożenie wniosku o wydanie dowodu – to tego musimy dokonać w ciągu 14 dni. Nie musimy jednak odbierać naszego dokumentu tak szybko, tym bardziej, jeżeli szykujemy się na podróż poślubną.

Dokument ten może sobie leżeć wyrobiony i czekać na odebranie – nie zostanie anulowany. My natomiast po ślubie jeszcze przez 4 miesiące możemy bez problemu posługiwać się swoim starym dowodem. Ważne jest tylko to, byśmy w ciągu tych 14 dni po prostu złożyli wniosek i by dowód był już wyrabiany.

Dopóki nie odbierzemy nowego dowodu, przez 4 miesiące możemy skorzystać ze starego dokumentu i wziąć na niego np.: pożyczkę na dowód. W momencie odebrania nowego dowodu stary staje się automatycznie nieważny.

4) Wymieniamy paszport.

Jeżeli mamy paszport, jego też niestety musimy wymienić, a właściwie nie tyle wymienić, co po prostu zgłosić się celem wydania nowego. Nie musimy robić tego od razu, jeżeli paszport nie jest nam akurat potrzebny. Dotychczas posiadany przez nas paszport ważny jest przez 60 dni od zawarcia związku małżeńskiego.Wyjątkiem jest sytuacja, w której przebywamy za granicą – wtedy nasz dowód traci ważność dopiero po 4 miesiącach od ślubu.

Jeżeli w ciągu tego czasu lub po jego zakończeniu będziemy chcieli wyrobić nowy paszport, musimy po prostu zgłosić się do urzędu i wykonać standardowe procedury. Opisaliśmy je szczegółowo tutaj: Wniosek o paszport – jak wypełnić. Instrukcja krok po kroku. Za wyrobienie paszportu musimy zapłacić standardową cenę.

5) Wymieniamy prawo jazdy.

Jeżeli posiadamy prawo jazdy i własny samochód, także na tym polu musimy dokonać koniecznej aktualizacji danych. Co jednak ważne – prawo jazdy możemy wymienić dopiero po odebraniu nowego dowodu. Inaczej nie będziemy w stanie złożyć wniosku, ponieważ jeżeli chcemy mieć prawo jazdy wydane na nowe dane, musimy już mieć w ręku nowy dowód osobisty.

Wymiana prawa jazdy po zmianie nazwiska jest konieczna w ciągu 30 dni od wydania nowego dowodu.

Uwaga – za to już zapłacimy normalnie. Nowe prawo jazdy nie jest wydawane po zmianie nazwiska bezpłatnie.

Do wniosku o wydanie nowego prawa jazdy musimy załączyć:

– fotografię (tu przyda nam się ta, którą wykorzystaliśmy do wyrobienia nowego dowodu),
– nowy dowód osobisty albo paszport (można dołączyć kopie aktualnego dowodu osobistego),
– dotychczasowe prawo jazdy,
– potwierdzenie opłaty za wydanie prawa jazdy (100 zł 50 gr płatne w kasie lub przelewem na konto urzędu),
– orzeczenie lekarskie (o ile przy poprzednim prawie jazdy była taka konieczność, np.: jeżeli mamy stwierdzoną wadę wzroku).

Nowe prawo jazdy zostanie nam wydane w ciągu 9 dni roboczych (o ile nie ma ku temu przeciwwskazań typu orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów).

6) Wymieniamy dowód rejestracyjny pojazdu.

Kolejnym ważnym dokumentem, w którym musimy odpłatnie zaktualizować nasze dane osobowe, jest dowód rejestracyjny pojazdu.

Za wymianę dowodu rejestracyjnego zapłacimy 54,5 zł. Wniosek o wymianę dowodu musimy złożyć w ciągu 30 dni od wydania nowego dowodu osobistego.

Do wniosku o nowy dowód rejestracyjny musimy załączyć:

– aktualny dowód rejestracyjny pojazdu,
– kartę pojazdu (o ile była wydana),
– dowód wniesienia opłaty (54 zł 50 gr),
– nowy dowód osobisty (dlatego ważne jest jego odebranie).

Warto także pamiętać o tym, że jeżeli jesteśmy współwłaścicielami, danych nie zmienimy “ot tak”. Musimy albo zabrać ze sobą do urzędu wszystkich współwłaścicieli pojazdu albo mieć ze sobą pełnomocnictwo uzyskane wcześniej od nich (od pełnomocnictwa musimy wnieść dodatkowo opłatę skarbową w wysokości 17 zł).

Zmiana nazwiska po ślubie – gdzie zgłosić?

1) do Urzędu Skarbowego

– tylko jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą
– mamy na to jedynie 7 dni od zmiany danych

2) do pracodawcy

– zmianę nazwiska zgłaszamy tuż po otrzymaniu odpisu skróconego aktu małżeństwa
– po otrzymaniu nowego dowodu podajemy także nowy numer dowodu
– musimy to wszystko zrobić jak najszybciej, ale formalnych terminów maksymalnych nie ma

3) do Urzędu Pracy

– tylko jeżeli jesteśmy zarejestrowani jako bezrobotni
– mamy na to tylko 7 dni od zmiany danych

4) do ZUS-u

– tylko jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą
– mamy na to jedynie 7 dni od zmiany danych

5) do banku 

– obowiązkowo zaraz po uzyskaniu aktu małżeństwa lub odebraniu nowego dowodu
– musimy zgłosić się osobno do wszystkich banków, w których mamy konta
– zostanie nam wydana nowa karta do konta (o ile ją posiadaliśmy)

Gdzie jeszcze trzeba zaktualizować dane?

1. We wszystkich umowach z dostawcami mediów (prąd, gaz, woda).
2. We wszystkich kartach lojalnościowych w sklepach.
3. W przychodni lekarskiej.
4. W bibliotekach.
5. U operatora sieci komórkowej.
6. W szkole lub na uczelni (tu związane to będzie z wydaniem nowej legitymacji, a więc także z opłatą).
7. W książeczce wojskowej.
8. Na karnetach (np.: na siłownię czy basen).
9. W systemie elektronicznym ePUAP.
10. W umowach z dostawcami telewizji i Internetu.
11. Jeżeli wymieniamy dowód rejestracyjny, otrzymamy kopię dotychczasowego dowodu rejestracyjnego.
12. We wszystkich innych ważnych dla nas miejscach należy zgłosić zmianę nazwiska.

Zmiana nazwiska po ślubie - pytania i odpowiedzi

Wniosek możemy złożyć do dowolnego urzędu, ponieważ nie ma już rejonizacji pod względem wydawania dowodów. Lepiej jednak zawnioskować o dowód w miejscu naszego zamieszkania, ponieważ tam, gdzie złożymy wniosek, tam też musimy dokument odebrać. Jeżeli złożymy wniosek w miejscu, w którym będziemy czasowo przebywać (np.: ze względu na podróż poślubną), będziemy musieli potem wrócić w to miejsce, by dokument odebrać.

Właściwie poza miejscami, które wskazaliśmy w artykule z konkretnymi terminami, nie mamy jako takiego maksymalnego terminu zmiany danych osobowych. Każde miejsce i każdy regulamin może określać bowiem indywidualne warunki (przykładowo w regulaminie drogerii, w której mamy założoną kartę lojalnościową, może być napisane, że po zmianie danych musimy zgłosić to w ciągu 30 dni). Dokumenty należy wymienić najczęściej w ciągu 30 dni.

Ze względu jednak na to, że z reguły nie znamy na pamięć tego typu warunków ze wszystkich umów, najlepiej po prostu poświęcić jeden dzień na to, by zgłosić we wszystkich miejscach fakt zmiany nazwiska i oszczędzić sobie potem ewentualnych problemów. We wszystkich miejscach w formalnej zmianie powinien pomóc nam odpis z aktu małżeństwa oraz nowy dowód osobisty.

Wiele osób sądzi, że skoro bank pobiera dane Klienta z systemu PESEL, to automatycznie dowie się o zmianie nazwiska swojego Klienta. Rzeczywistość wygląda jednak inaczej – to my sami musimy zadbać o to, by w banku zmieniono przypisane do nas nazwisko.

Z reguły w tym celu trzeba odwiedzić osobiście placówkę bankową i okazać odpis z aktu małżeństwa i/lub nowy dowód osobisty. Na mocy tych dokumentów zostanie dla nas zamówiona nowa karta bankowa, a dane w systemie zostaną zmienione. Będziemy musieli również podać do wiadomości banku nowy wzór podpisu.

Zmiana nazwiska po ślubie – koszty i terminy

DokumentCzasKoszt
skrócony odpis aktu małżeństwaodbieramy z USC w ciągu 14 dni od ślububezpłatnie (pierwszy egzemplarz)
dowód osobistyskładamy wniosek w ciągu 14 dni od ślubu, ale dopiero po odbiorze skróconego odpisu aktu małżeństwabezpłatnie
paszportwniosek składamy w razie potrzeby, paszport na stare dane ważny jest 60 dni od ślubu (jeżeli przebywamy w Polsce) lub 4 miesiące od ślubu (jeżeli przebywamy za granicą)płatny (bez ulgi 140 zł)
prawo jazdywniosek o nowe prawo jazdy składamy w ciągu 30 dni od dnia odebrania nowego dowodu osobistegopłatne (100 zł 50 gr)
dowód rejestracyjny pojazduwniosek o nowy dowód rejestracyjny składamy w ciągu 30 dni od dnia odebrania nowego dowodu osobistegopłatny (54 zł 50 gr)

Podsumowanie

1. O zmianę naszego nazwiska po ślubie we wszystkich dokumentach musimy zadbać we własnym zakresie.
2. Przed ubieganiem się o nowe dokumenty, musimy obowiązkowo posiadać aktualne zdjęcie, które załączymy do wniosków.
3. Do wyrobienia dokumentów na nowe nazwisko konieczne jest odebranie z USC skróconego odpisu z aktu małżeństwa.
4. Skrócony odpis aktu małżeństwa w przypadku ślubu cywilnego odbieramy tuż po uroczystości.
5. Przy ślubie kościelnym skrócony odpis aktu małżeństwa wydawany jest przez USC maksymalnie w ciągu 14 dni od zawarcia związku.
6. Na złożenie wniosku o wydanie nowego dowodu osobistego po zmianie danych mamy 14 dni od zawarcia związku małżeńskiego.
7. Wydanie dowodu osobistego po zmianie nazwiska jest bezpłatne.
8. Po odebraniu nowego dowodu osobistego musimy także wymienić prawo jazdy oraz dokument rejestracyjny pojazdu (o ile posiadamy).
9. Zmianę danych osobowych musimy także podać we wszyskich bankach, w których mamy konta.
10. O nowym nazwisku należy niezwłocznie poinformować wszystkie miejsca, w których mamy założone imienne karty lub podpisane umowy na swoje poprzednie nazwisko.
11. Dokumenty należy wymienić obligatoryjnie.

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Aga
Aga
2023-06-25 19:38:25

Na wymianę dowodu mamy 3 miesiące, a nie 14 dni.

Podobne artykuły

Bank Pekao w Kamieniu Pomorskim

Bank Pekao jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jedna z placówek banku mieści się w Kamieniu Pomorskim – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę oddziału.

author
Patryk Byczek
19 sierpnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Polacy odchodzą od gotówki

Międzynarodowe Badanie Finansowy Barometr ING: Społeczeństwo Bezgotówkowe pokazuje, że Polacy są słabo przywiązani do gotówki. Okazuje się, że co trzeci z nas nigdy lub rzadko ma ze sobą fizyczne pieniądze. Pod tym względem najbardziej odbiegamy od Niemców, bo ci deklarują, że zawsze lub często mają przy sobie gotówkę.  

author
Aneta Jankowska
07 lipca 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Inteligentny asystent Edward w ING

Testy inteligentnego asystenta sprzedażowego w ING Banku Śląskim zostały już zakończone. Autorem Edwarda, bo takie imię otrzymał asystent doradcy Klienta, jest krakowski start-up.

author
Dominika Byczek
06 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

PKO BP w Torzymiu

PKO BP to największy bank w Polsce. Zobacz placówki i oddziały w Torzymiu – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
03 października 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Santander Consumer Bank Płońsk

Santander Consumer Bank to jeden z większych banków detalicznych w Polsce. Specjalizuje się w kredytach gotówkowych, ratalnych oraz samochodowych. Sprawdź oddziały Santander Consumer Banku w Płońsku – adres, telefon, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Dorota Grycko
14 czerwca 2021
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Zadłużenie piekarni – raport BIG InfoMonitor

Pieczywo jest elementem diety większości Polaków. Chociaż w ostatnim czasie produkty piekarnicze zdrożały i kupujemy ich coraz mniej, to piekarnie mają się całkiem dobrze. Jak wynika z danych BIG InfoMonitor, tylko 6,6% polskich piekarni ma znaczące problemy finansowe.

author
Aneta Jankowska
23 października 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Porównaj