Wniosek o paszport – jak wypełnić

Wniosek o paszport – jak wypełnić

author
Dominika Byczek
18 stycznia 2024
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Złożenie wniosku o paszport to pierwszy krok do zdobycia dokumentu uprawniającego do wyjazdu za granicę. Pokazujemy, jak wypełnić dokument i podpowiadamy, jak postępować, by uniknąć niepotrzebnych komplikacji wydłużających czas oczekiwania na dokument.

Na samym początku informujemy – wniosku nie można wypełnić i wysłać przez Internet. Bezwzględnie konieczna jest osobista wizyta w biurze paszportowym oraz wypełnienie i złożenie wniosku na miejscu. Jeżeli jesteś zainteresowany tym tematem, sprawdź jak wyrobić paszport.

Jak wygląda wniosek o paszport?

Wniosek o paszport to druk o niestandardowych wymiarach (około połowa kartki A4 przeciętej w poprzek, dokładnie 297×139 mm) zadrukowany tekstem i polami do wypełnienia z obu stron. Wniosek o paszport zawiera 23 sekcje do wypełnienia (w każdej z nich trzeba zaznaczyć lub wypełnić słownie odpowiednie pola).

Spis treści:

 1. Jak wygląda wniosek o paszport?
 2. Wzór wniosku 2024
 3. Jak wypełnić wniosek o paszport?
 4. Skąd wziąć wniosek?
 5. Zdjęcie do wniosku o paszport
 6. Podsumowanie
Zwiń spis treści

Wzór wniosku 2024

Przed pójściem do urzędu warto się jednak zapoznać z tym, jak wygląda druk i przygotować wszystkie dane, które będą nam potrzebne. Zaoszczędzi nam to nerwów związanych z gorączkowym poszukiwaniem informacji i dat podczas stania w niemałej kolejce (a z takimi zazwyczaj spotkamy się w biurach paszportowych – szczególnie w okresie przedwakacyjnym).

Czysty wzór wniosku o paszport 2024 do pobrania w formacie PDF

Wniosek o paszport 2024 (wzór) – bez wypełnienia

 

Powyższy druk ma charakter wyłącznie informacyjny. Przy składaniu wniosku o paszport zawsze trzeba pobrać druk w oryginale bezpośrednio w biurze paszportowym.

Jak wypełnić wniosek o paszport?

Wniosek musimy wypełnić DRUKOWANYMI LITERAMI. Druk wypełniony innym pismem nie zostanie przyjęty przez urzędnika. Wypełnienie właściwych pól zajmie nam około 3-4 minut. Choć sekcji do wypełnienia jest aż 14, to w większości z nich wystarczy wpisać zaledwie jedną informację.

Pierwsza strona wniosku o paszport:

 1. swoje nazwisko; nazwisko rodowe,
 2. imiona,
 3. imiona rodziców; nazwisko rodowe matki,
 4. datę urodzenia; miejsce urodzenia,
 5. obywatelstwo,
 6. adres miejsca stałego pobytu,
 7. poprzednie miejsca stałego pobytu,
 8. PESEL.

Druga strona wniosku o paszport

Na drugiej stronie:

 1. rysopis (wzrost, kolor oczu, znaki szczególne)
 2. zaznaczamy płeć (kobieta/mężczyzna),
 3. wskazujemy wzór swojego podpisu,
 4. informacje o dokumencie tożsamości,
 5. dane osoby do kontaktu,
 6. inne informacje.

Które pola wypełnić?

Punkty od 1 do 13 wypełnia wnioskodawca (osoba, która ubiega się o wydanie paszportu), a punkty od 16 do 23 przeznaczone są na adnotacje urzędowe (wpisywane przez urzędnika).

Sekcję 14 wypełnia się jedynie w przypadku ubiegania się o paszport dla osoby małoletniej. Sekcję tę wypełnia w takim przypadku opiekun prawny lub rodzic małoletniego.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź:

Kredyt online – do 200 000 zł przez Internet

Pożyczki na dowód – do 50 000 zł bez zaświadczeń

Skąd wziąć wniosek?

Druk dostępny jest tylko w urzędach – jeżeli chcemy złożyć wniosek o paszport, musimy pobrać go na miejscu podczas wizyty w biurze paszportowym. Nie ma możliwości pobrania wniosku z Internetu w celu wypełnienia go na spokojnie w domu.

Sprawy nie załatwimy także przez e-Urząd. Można jednak pobrać druk w urzędzie paszportowym wcześniej, wypełnić go w domu i stawić się w biurze ponownie już z wypełnionym wnioskiem. Ta opcja będzie jednak praktyczna jedynie dla osób mieszkających w pobliżu danego biura paszportowego. Za paszport trzeba oczywiście zapłacić. Sprawdź zatem, ile kosztuje paszport.

Jak długo czeka się na wydanie paszportu?

Najczęściej paszport jest gotowy do odbioru w ciągu 30 dni. Czasami zdarza się, że w wyniku utrudnień, termin ten ulegnie przedłużeniu. Takie sytuacje są jednak rzadkością, a dokument zwykle gotowy jest dużo szybciej.

Jeśli jednak wyjątkowo zależy nam na czasie, to możemy skorzystać z opcji paszportu tymczasowego. W przypadku takiego dokumentu czas oczekiwania jest krótszy, ale warto mieć na uwadze fakt, iż paszport tymczasowy ważny jest tylko 12 miesięcy.

Zdjęcie do wniosku o paszport

Zdjęcie do paszportu jest bardzo ważnym elementem tegoż dokumentu. Załączona fotografia musi mieć wymiary 35×45 mm i zostać przyjęta przez pracownika punktu paszportowego, gdyż jest szereg wymagań dotyczących prawidłowego zdjęcia paszportowego.

Poza odpowiednim wymiarem istotne są również:

– odpowiednia jakość i rozdzielczość,

– wykonanie na wprost – tak, aby owal twarzy był widoczny,

– otwarte, dobrze widoczne oczy, a także zamknięte usta,

– neutralny wyraz twarzy, bez uśmiechu,

– uchwycenie naturalnych kolorów osoby umieszczonej na fotografii,

– białe, jednolite tło,

– brak nakryć głowy i okularów przeciwsłonecznych (nakrycia głowy dopuszczalne są tylko w przypadku, gdy są elementem stroju religijnego),

– równomierne oświetlenie twarzy,

– wyraźny kontur głowy,

– 70-80% fotografii musi zajmować twarz,

– aktualność fotografii (nie może być starsza niż sprzed sześciu miesięcy).

Wykonanie zdjęcia do paszportu w sposób prawidłowy jest bardzo istotne, ponieważ dzięki temu sztuczna inteligencja ma szansę na identyfikację osoby na zdjęciu z największą dokładnością.

Podsumowanie

Wniosek o paszport – najważniejsze informacje

 1. Wniosku nie można pobrać z Internetu.
 2. Wniosek pobierzemy wyłącznie w biurach paszportowych.
 3. Nie można złożyć wniosku przez e-Urząd.
 4. Wypełnienie wniosku zajmuje około 3-4 minut.
 5. Wniosek należy wypełnić drukowanymi literami.
 6. Nie należy przyklejać zdjęcia do wniosku.
author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Bona
Bona
2024-04-03 16:03:45

Dziękuję za wystarczającą informację

kbielski3@gmail.com
2024-04-02 09:23:17

Czy mozna złożyć wniosek o paszport osobiście przyjeżdżając do legnickiego urzędu paszportowego gdy w danym tygodniu nie ma terminów online

Podobne artykuły

Większa pożyczka w Aasa Kredyt

Aasa Kredyt zwiększyła kwotę maksymalnej pożyczki. Teraz Klienci mogą liczyć nawet na 10 000 zł, które można rozłożyć na 24 miesiące.

author
Patryk Byczek
01 marca 2017
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

SKOK Chmielewskiego Swarzędz

Kasa Chmielewskiego jest jednym z największych SKOK-ów dostępnych w Polsce. Instytucja zgromadziła już ponad 200 000 członków w całym kraju. Sprawdź placówkę SKOK-u Chmielewskiego w Swarzędzu – adres, numer telefonu, godziny otwarcia i mapę dojazdu.

author
Aleksandra Gościnna
09 maja 2021
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

PKO BP w Ełku

PKO BP jest największym bankiem w Polsce. Sprawdzamy placówki i oddziały w Ełku – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
22 lipca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Santander Consumer Bank Swarzędz

Santander Consumer Bank to jeden z większych banków detalicznych w Polsce. Specjalizuje się w kredytach gotówkowych, ratalnych oraz samochodowych. Sprawdź oddziały Santander Consumer Banku w Swarzędzu – adres, telefon, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Dorota Grycko
24 czerwca 2021
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Bank Pekao ostrzega przed oszustami

Bank Pekao S.A. ostrzega swoich klientów przed fałszywymi wiadomościami e-mail wysyłanymi przez oszustów. Najczęściej w ich treści pojawia się informacja o zablokowaniu dostępu do konta w tym właśnie banku. Wiadomość najlepiej pozostawić nieotwartą i nie przekazywać nadawcy żadnych swoich danych.

author
Alicja Hirsekorn
27 maja 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Darmowa pożyczka w Miloan do 1500 zł

Wystartowała promocja w firmie pożyczkowej Miloan. Nowi Klienci nie zapłacą żadnych opłat, odsetek czy prowizji. Pierwsza pożyczka jest bowiem całkowicie darmowa - oddajemy wyłącznie tyle, ile pożyczyliśmy.

author
Patryk Byczek
26 maja 2017
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj