Złożenie wniosku o paszport to pierwszy krok do zdobycia dokumentu uprawniającego do wyjazdu za granicę. Pokazujemy, jak wypełnić dokument i podpowiadamy, jak postępować, by uniknąć niepotrzebnych komplikacji wydłużających czas oczekiwania na dokument.

Autor: Dominika Sobieraj
Dodano: 13.04.2019
Udostępnij:

Na samym początku informujemy – wniosku nie można wypełnić i wysłać przez Internet. Bezwzględnie konieczna jest osobista wizyta w biurze paszportowym oraz wypełnienie i złożenie wniosku na miejscu.

Jak wygląda wniosek o paszport?

Wniosek o paszport to druk o niestandardowych wymiarach (około połowa kartki A4 przeciętej w poprzek, dokładnie 297×139 mm) zadrukowany tekstem i polami do wypełnienia z obu stron. Wniosek o paszport zawiera 23 sekcje do wypełnienia (w każdej z nich trzeba zaznaczyć lub wypełnić słownie odpowiednie pola).

Pierwsza strona wniosku o paszportDruga strona wniosku o paszport

Wzór wniosku 2019

Przed pójściem do urzędu warto się jednak zapoznać z tym, jak wygląda druk i przygotować wszystkie dane, które będą nam potrzebne. Zaoszczędzi nam to nerwów związanych z gorączkowym poszukiwaniem informacji i dat podczas stania w niemałej kolejce (a z takimi zazwyczaj spotkamy się w biurach paszportowych – szczególnie w okresie przedwakacyjnym).

Powyższy druk ma charakter wyłącznie informacyjny. Przy składaniu wniosku o paszport zawsze trzeba pobrać druk w oryginale bezpośrednio w biurze paszportowym.


Jak wypełnić wniosek o paszport?

Wniosek musimy wypełnić DRUKOWANYMI LITERAMI. Druk wypełniony innym pismem nie zostanie przyjęty przez urzędnika. Wypełnienie właściwych pól zajmie nam około 3-4 minut. Choć sekcji do wypełnienia jest aż 14, to w większości z nich wystarczy wpisać zaledwie jedną informację.

Pierwsza strona wniosku o paszport:

 1. swoje nazwisko,
 2. imiona,
 3. imiona rodziców oraz nazwisko rodowe matki,
 4. datę i miejsce urodzenia,
 5. obywatelstwo,
 6. dokładny adres stałego pobytu, województwo oraz numer telefonu,
 7. poprzednie miejsce stałego pobytu (jeżeli nie dotyczy, stawiamy kreskę).
 8. swój numer PESEL.


Druga strona wniosku o paszport

Na drugiej stronie wpisujemy:

 1. wzrost w centymetrach,
 2. kolor oczu (niebieskie, szare, zielone, piwne, brązowe, czarne, czerwone, wielokolorowe, nieokreślone),
 3. podać znaki szczególne (mogą być to charakterystyczne piegi, blizny albo widoczna dysfunkcja ciała, np.: amputowana kończyna).
 4. płeć (kobieta/mężczyzna),
 5. wskazujemy wzór swojego podpisu,
 6. wpisujemy dane dotyczące naszego dowodu osobistego,
 7. wskazujemy dane osoby, którą wyznaczamy do kontaktu w razie konieczności.


Trzecia strona wniosku o paszport:

Sekcję czternastą wypełniamy tylko wtedy, kiedy ubiegamy się o paszport dla osoby małoletniej.

Na samym końcu sekcji przeznaczonej do wypełnienia przez osobę ubiegającą się o paszport musimy złożyć własny podpis oraz wskazać miejscowość i datę (właściwe ze względu na czas i miejsce składania wniosku).


Pierwsza strona wniosku o paszport – wypełniona

Druga strona wniosku o paszport – wypełniona

Powyższy druk ma charakter wyłącznie informacyjny. Przy składaniu wniosku o paszport zawsze trzeba pobrać druk w biurze paszportowym i wypełnić go właściwymi danymi.

Które pola wypełnić?

Punkty od 1 do 14 wypełnia wnioskodawca (osoba, która ubiega się o wydanie paszportu), a punkty od 16 do 23 przeznaczone są na adnotacje urzędowe (wpisywane przez urzędnika).

W punkcie 15 wskazane jest natomiast pouczenie dotyczące tego, kto wypełnia daną część dokumentu oraz wskazujące rozwinięcie gwiazdek obecnych w treści dokumentu.


Skąd wziąć wniosek?

Druk dostępny jest tylko w urzędach – jeżeli chcemy złożyć wniosek o paszport, musimy pobrać go na miejscu podczas wizyty w biurze paszportowym. Nie ma możliwości pobrania wniosku z Internetu w celu wypełnienia go na spokojnie w domu.

Sprawy nie załatwimy także przez e-Urząd. Można jednak pobrać druk w urzędzie paszportowym wcześniej, wypełnić go w domu i stawić się w biurze ponownie już z wypełnionym wnioskiem. Ta opcja będzie jednak praktyczna jedynie dla osób mieszkających w pobliżu danego biura paszportowego, a tych w Polsce jest zaledwie 118.


Podsumowanie

Oceń:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Średnia: 2.33 / 5, łącznie 9 ocen
Komentarze (2)

Lubelski nie lublinski!
🙁

Stary wzór wniosku…