Najczęściej komentowane
Zniesienie limitu składek na ZUS skrzywdzi firmy
Zgodnie z najnowszym komunikatem Konfederacji Lewiatan, zrzeszenie polskich przedsiębiorców uważa, że zaplanowane w przyszłorocznym budżecie zniesienie limitu składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych godzi w firmy. Będą one bowiem musiały pogodzić się z kosztami działalności wyższymi o nawet kilkanaście procent.
Konfederacja Lewiatan, czyli organizacja zrzeszająca przedsiębiorców polskich i działająca w ich interesie swój najnowszy komunikat poświęciła jednemu z założeń projektu budżetu na rok 2020. Chodzi dokładnie o zniesienie limitu składek, które pracodawcy odprowadzają do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Z wyliczeń ekspertów bowiem wynika, że takie ukształtowanie kwoty składek spowodować może wzrost kosztów działalności o nawet kilkanaście procent w skali roku. Naturalnym następstwem będzie zatem konieczność podniesienia cen usług i produktów oferowanych przez skrzywdzonych w tenże sposób pracodawców.
Wzrost cen nie jest jednak ostatnim punktem reakcji łańcuchowej, jaką zdaniem Konfederacji wywołać może przyjęcie projektu budżetu na przyszły rok bez poprawek. Poza faktem, iż za usługi i produkty zapłaci więcej statystyczny Polak, zagraniczni inwestorzy również przeniosą się w efekcie na „tańsze” i bardziej sprzyjające rozwojowi rynki.
Coraz łatwiej znaleźć pracę – komunikat Konfederacji Lewiatan
Zniesienie limitu składek na ZUS zaszkodzi przedsiębiorcom
Zniesienie limitu doprowadzi do nadmiernej ingerencji w sytuację przedsiębiorców, szczególnie w istotnych dla rozwoju naszego kraju branżach nowych technologii. Znacząco wzrosną koszty zatrudnienia pracowników. […] Zmiana ta może objąć w niektórych podmiotach nawet ponad 50 proc. pracowników
– powiedział Robert Lisicki, radca prawny z Konfederacji Lewiatan, cytowany w komunikacie.
W takim zaś przypadku, pracodawcy staną się bardzo ostrożni podczas uruchamiania nowych miejsc pracy, nawet tych dobrze płatnych. Co więcej, środki, które możnaby przeznaczyć na inwestycję w nowoczesny i innowacyjny rozwój, będą musiały zostać przekazane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Niestety to właśnie inwestycje długoterminowe, a więc te najdroższe w realizacji, mogą zagwarantować trwały i stały rozwój rodzimych przedsiębiorstw. Zdaniem Konfederacji Lewiatan obecna treść projektu budżetu na przyszły rok przeczy Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju. Inicjatywa ta ma działać w celu zwiększenia w Polsce udziału innowacyjnych inwestycji.
Konfederacja Lewiatan – czym się zajmuje?
Koniec inwestycji zagranicznych?
Poza inwestycjami podejmowanymi przez przedsiębiorców polskich, kluczowym elementem rozwoju są inwestycje zagranicznych podmiotów gospodarczych. Warto zatem podejmować takie działania, które będą zwiększać w miarę możliwości opłacalność inwestowania w Polsce, nie zaś ją pomniejszać.
Zniesienie limitu składek na ZUS nie spowoduje nagłego wycofywania się inwestorów z Polski. Ale w dłuższej perspektywie na pewno wpłynie na decyzje dotyczące potencjalnych inwestycji w naszym kraju. Wiele koncernów wybierze inne kraje, np. w Europie Środkowo-Wschodniej
– dodał Robert Lisicki, cytowany w komunikacie.
Nie da się ponadto nie zauważyć, że planowana przez rząd regulacja prawna będzie miała także skutki niezwiązane z finansami czy inwestycjami. Mowa tutaj o skutkach psychologicznych w postaci zmniejszenia zaufania społeczeństwa do stabilności prawa działalności gospodarczej.
Może to następnie przynieść efekt w postaci ograniczenia polskiej przedsiębiorczości ze względu na niską przewidywalność warunków i kosztów prowadzenia działalności gospodarczej w naszym kraju. Spowodowałoby to utratę sukcesu, do jakiego zbliżała się Polska po wieloletnich programach i działaniach na tym polu.
Apel Konfederacji Lewiatan o zniesienie kar pieniężnych dla aptek
Źródła:
http://konfederacjalewiatan.pl/dla_mediow/informacje_prasowe/firmy_slono_zaplaca_za_zniesienie_limitu_skladek_na_zus_
Dodaj komentarz