Związek Banków Polskich – najważniejsze informacje

Związek Banków Polskich – najważniejsze informacje

author
Halszka Gronek
07 grudnia 2018
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Związek Banków Polskich jest instytucją, która sprawuje pieczę nad polskim sektorem bankowym. Dzięki funkcjonowaniu tej organizacji polskie banki nieustannie podwyższają standardy swej pracy i obsługi konsumenckiej. Sprawdziliśmy, na czym dokładnie działalność Związku Banków Polskich i kto wchodzi w skład tej organizacji.

Spis treści:

  1. Czym jest Związek Banków Polskich?
  2. Czym się zajmuje ZBP?
  3. Związek Banków Polskich a podstawa prawna
  4. Kto wchodzi w skład ZBP?
  5. Kompetencje Związku Banków Polskich
  6. Związek Banków Polskich - kontakt
  7. Związek Banków Polskich - podsumowanie
Zwiń spis treści

Czym jest Związek Banków Polskich?

Związek zajmuje się wdrażaniem i wspieraniem najwyższych standardów kształcenia kadr w bankach w Polsce. Jego misją jest wspomaganie wzrostu gospodarczego kraju poprzez poprawę kondycji polskiego rynku bankowego.

Związek Banków Polskich jest największą samorządową organizacją zrzeszającą banki działające w Polsce.

Oprócz najbardziej docenionych przedstawicieli polskiego sektora do bankowego ZBP gromadzi w swych szeregach dobrowolnych członków. Na wliczenie do Związku mogą liczyć wszystkie banki działające na terenie Rzeczypospolitej – o ile funkcjonują zgodnie z normami polskiego prawa. W sumie jest ich ponad sto.

Czym się zajmuje ZBP?

Nadrzędną misją Związku Banków Polskich jest wspieranie jak najwyższych standardów polskiego sektora bankowości. Celem organizacji jest również dążenie do ujednolicenia europejskiego rynku usług finansowych i ciągłe wzmacnianie roli polskich banków na arenie międzynarodowej.

Do zadań Związku należy w szczególności:

  • tworzenie sprzyjających warunków organizacyjnych i prawnych rozwoju sektora bankowego,
  • organizowanie współdziałania banków na rzecz rozwoju sektora bankowego i infrastruktury międzybankowej,
  • dążenie do ujednolicenia europejskiego rynku usług finansowych i ciągłe wzmacnianie roli polskich banków na arenie międzynarodowej,
  • wspieranie wzrostu gospodarczego całego kraju poprzez poprawę kondycji polskich instytucji finansowych,
  • reprezentowanie i chronienie interesów członków Związku,
  • promowanie zasad dobrej praktyki bankowej, wspieranie programów kształcenia zawodowego i koordynowanie szkoleń dla kadry bankowej.

Można więc powiedzieć, że głównym celem powołania do życia Związku była chęć utworzenia odpowiednich warunków do zrównoważonego rozwoju polskiego sektora bankowego. Co więcej, ZBP ma także wspierać wzrost gospodarczy całego kraju poprzez poprawę kondycji polskich instytucji, które oferują produkty finansowe, takie jak np. kredyt gotówkowy.

Do zadań statutowych Związku Banków Polskich należy także reprezentowanie i chronienie interesów jego członków. Organizacja czynnie uczestniczy w rozmowach z zakresu uregulowań prawnych dotyczących ustawodawstwa bankowego. Jej władze wydają także specjalne ekspertyzy, a co więcej – odsyłają swych przedstawicieli do udziału w pracach zewnętrznych instytucji opiniodawczych. 

Związek Banków Polskich aktywnie uczestniczy w wielu działaniach legislacyjnych komisji Sejmu i Senatu. Co więcej, Związek ściśle współpracuje z Narodowym Bankiem Polskim, polskim rządem i resortami właściwymi ds. regulowania przepisów prawa bankowego.

Warto także wspomnieć, iż ZBP działa na rzecz promocji sektora bankowego i jego usług. Celem organizacji jest oczywiście zbudowanie stabilnej infrastruktury międzybankowej i ciągłe upowszechnianie wiedzy na temat. Dlatego właśnie Związek promuje zasady dobrej praktyki bankowej, wspiera liczne programy kształcenia zawodowego i koordynuje szkolenia dla kadry bankowej.

Związek Banków Polskich a podstawa prawna

Aktem prawnym, jaki reguluje kwestię funkcjonowania Związku Banków Polskich, jest Ustawa z dnia 30. maja 1989 roku o izbach gospodarczych. Ostatecznie dokument ten wszedł w życie z dniem 8. czerwca 1989 roku. Jego ujednoliconą treść można znaleźć w Dzienniku Ustaw nr 35 na rok 1989, pod pozycją 195. Podstawowe warunki istnienia organizacji samorządowych, takich jak ZBP, zostały uregulowane następująco:

PODSTAWA PRAWNA

Ustawa z dnia 30. maja 1989 roku o izbach gospodarczych

Art. 1-3

Przedsiębiorcy mogą zrzeszać się w izby gospodarcze działające na podstawie niniejszej ustawy i statutów.
Izba gospodarcza jest organizacją samorządu gospodarczego, reprezentującą interesy gospodarcze zrzeszonych w niej przedsiębiorców, w szczególności wobec organów władzy publicznej.
Izby gospodarcze kształtują i upowszechniają zasady etyki w działalności gospodarczej, w szczególności opracowują i doskonalą normy rzetelnego postępowania w obrocie gospodarczym.

Misja oraz zadania Związku zostały uregulowane na mocy wewnętrznego Statutu Związku Banków Polskich. Oto najważniejsze postanowienia tego aktu:

PODSTAWA PRAWNA

Statut Związku Banku Polskich

Załącznik do uchwały Nr 3 XXI Walnego Zgromadzenia Związku Banków Polskich 22.04.2010 r.

Art. 2

1. Celem Związku jest reprezentowanie i ochrona wspólnych interesów członków Związku oraz podejmowanie i wspieranie działań na rzecz rozwoju polskiej gospodarki w ramach Unii Europejskiej oraz współpracy międzynarodowej.
2. Celem Związku jest także uczestniczenie w dialogu społecznym poprzez dostarczanie rzetelnej wiedzy na temat działalności banków i ich roli w zrównoważonym rozwoju gospodarczym kraju.

Kto wchodzi w skład ZBP?

Do Związku Banków Polskich należy łącznie ponad sto instytucji finansowych. Wszystkie z nich działają na terenie Rzeczypospolitej. Są to zarówno:

  • banki komercyjne (udzielające m.in. kredytów hipotecznych),
  • oddziały instytucji kredytowych,
  • banki spółdzielcze.

Co ciekawe, aktywa wszystkich tych podmiotów obejmują ponad 95% sektora bankowego w Polsce. Jak do tej pory do owego systemu standardów przyłączono aż 25 polskich banków komercyjnych. Są to m.in. PKO Bank Polski, Pekao SA, ING Bank Śląski, mBank, BGŻ BNP Paribas oraz Bank Ochrony Środowiska. Co więcej, krajowy bank centralny (Narodowy Bank Polski) odgrywa rolę honorowego uczestnika systemu standardów kwalifikacyjnych Związku Banków Polskich. 

Kompetencje Związku Banków Polskich

Według informacji zaczerpniętych z oficjalnej strony ZBP organizacja ta posiada wiele różnych kompetencji i możliwości spełniania obranych przez siebie celów. Przedstawiciele Związku uczestniczą m.in. w pracach Rady ds. Systemu Płatniczego przy NBP. Biorą oni udział także w obradach Bankowego Funduszu Gwarancyjnego i często konsultują swe sprawy z Ministerstwem Finansów, komisjami Sejmu RP, a nawet – z Komisją Nadzoru Finansowego. 

Co więcej, przedstawiciele ZBP czynnie uczestniczą w pracach Koalicji na rzecz Obrotu Bezgotówkowego i Mikropłatności oraz projektach Związku Województw RP. Związek bierze udział w przedsięwzięciach Fundacji Godła „Teraz Polska” i co więcej – patronuje Forum Finansowemu „Twoje Pieniądze”. Poza tym ZBP organizuje cykliczne konferencje, takie jak Forum Bankowe, SEPA, Kongres Gospodarki Elektronicznej czy Kongres Finansowania Nieruchomości Mieszkaniowych. 

ZBP nie działa tylko w granicach Rzeczypospolitej. Organizacja reprezentuje także polski sektor bankowy na arenie międzynarodowej.

Dzięki zaangażowaniu Związku Banków Polskich powstały takie instytucje, jak:

  • Krajowa Izba Rozliczeniowa,
  • BIK SA,
  • BIG InfoMonitor,
  • Warszawski Instytut Bankowości.

Przy ZBP działa także Sąd Polubowny oraz Bankowy Arbitraż Konsumencki. Instytucje te powołano w celu rozstrzygania sporów pomiędzy konsumentami a przedstawicielami banków polskich.

Związek Banków Polskich - kontakt

Kontakt:

ul. Kruczkowskiego 8
00-380 Warszawa
tel.(0-22) 48 68 180
fax. (0-22) 48 68 100
[email protected]

NIP 526 – 000 – 09 – 91
KRS 0000104695

Przedstawicielstwo ZBP w Brukseli:

Piotr Gałązka
Dyrektor Przedstawicielstwa w Brukseli
Związku Banków Polskich
Avenue des Arts, 56
1000 Brussels
Belgium

Związek Banków Polskich - podsumowanie

Najważniejsze informacje: 

  • Związek Banków Polskich jest największą samorządową organizacją zrzeszającą banki działające w Polsce.
  • ZBP zajmuje się wdrażaniem i wspieraniem najwyższych standardów kształcenia kadr w polskich placówkach bankowych.
  • Do Związku Banków Polskich należy łącznie ponad sto instytucji finansowych. Są to zarówno banki komercyjne, jak i oddziały instytucji kredytowych oraz banki spółdzielcze. W chwili obecnej aktywa wszystkich tych podmiotów obejmują w sumie ponad 95% sektora bankowego w Polsce.
  • Na włączenie do szeregów Związku mogą liczyć wszystkie banki działające na terenie Rzeczypospolitej – o ile funkcjonują zgodnie z normami polskiego prawa. 
  • Związek Banków Polskich wyróżnia instytucje, których funkcjonowanie spełnia najwyższe standardy jakości bankowej. Co więcej, podmioty te są zakwalifikowane do tzw. systemu standardów kwalifikacyjnych ZBP.
  • Związek Banków Polskich aktywnie uczestniczy w wielu działaniach legislacyjnych komisji Sejmu i Senatu. Ponadto Związek ściśle współpracuje z Narodowym Bankiem Polskim, polskim rządem i resortami właściwymi ds. regulowania przepisów prawa bankowego.  
  • Dzięki zaangażowaniu Związku Banków Polskich powstały takie instytucje, jak chociażby Krajowa Izba Rozliczeniowa, BIK SA, BIG InfoMonitor czy Warszawski Instytut Bankowości.
  • Przy ZBP działa Sąd Polubowny oraz Bankowy Arbitraż Konsumencki. Oczywiście instytucje te powołano w celu rozstrzygania sporów pomiędzy konsumentami a przedstawicielami banków polskich. 
  • Aktem prawnym, jaki reguluje kwestię funkcjonowania Związku Banków Polskich, jest Ustawa z dnia 30. maja 1989 roku o izbach gospodarczych. Misja oraz zadania Związku zostały natomiast uregulowane na mocy wewnętrznego Statutu Związku Banków Polskich.

Źródła:

https://zbp.pl 

https://zbp.pl/public/repozytorium/Menu_gorne/O_ZBP/Dzialalnosc/statut.pdf

http://www.amron.pl/strona.php?tytul=zbp

https://pl.wikipedia.org/wiki/Związek_Banków_Polskich

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

pabito
pabito
2018-12-14 10:00:48

wyjasniacie lepiej niz wikipedia hahaha

Podobne artykuły

Opłata interchange – co to jest?

Nie każdy użytkownik rynku konsumenckiego wie, że od wszelkich transakcji dokonywanych kartą płatniczą pobierana jest specjalna taksa nazywana opłatą interchange. Sprawdziliśmy, kto ponosi jej koszty i do kogo trafia cały zysk.

author
Aleksandra Gościnna
14 marca 2022
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Zmiany w mobilnych wpłatomatach Idea Banku

Idea Bank wprowadza nowe zasady działania mobilnych wpłatomatów. Klienci korzystający z usługi będą musieli przekroczyć kwotę minimalną pozwalającą na zamówienie samochodu

author
Aneta Jankowska
13 grudnia 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

PKO BP w Lubiczu

PKO BP to największy bank w Polsce. Zobacz placówki i oddziały w Lubiczu – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
25 września 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Kredyt gotówkowy Szczecin

Potrzebujesz sporej gotówki? Szukasz najlepszego kredytu gotówkowego? Sprawdź ranking kredytów ze Szczecina. Maksymalna kwota możliwa do uzyskania to 200 000 zł, a spłatę można rozłożyć nawet na 10 lat. Ponadto kredyt możesz uzyskać w całości drogą online, co jest znacznym ułatwieniem. Procedura kredytowa jest niezwykle prosta i wystarczy poświęcić na nią kilka chwil. Pieniądze są przyznawane Kredytobiorcom bez względu na cel, na który mają być przeznaczone.

author
Dominika Byczek
22 grudnia 2021
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Zniżki w LINK4 za spokojną jazdę

Temat podwyżek ubezpieczenia OC nadal wzbudza spore emocje. Oliwę do ognia dolewa firma Link4, która od przyszłego roku przyzna kierowcom dodatkową zniżkę 30% na OC i AC. Warunkiem jest zainstalowanie specjalnej aplikacji, która będzie monitorować ich sposób jazdy.

author
Patryk Byczek
10 grudnia 2016
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Darmowa pożyczka – konkurs Providenta

Wystartował konkurs firmy Provident, w którym codziennie do wygrania jest całkowity zwrot pożyczki. Zasady są bardzo proste.

author
Patryk Byczek
09 listopada 2016
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj