Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce

Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce

author
Halszka Gronek
24 października 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Instytucja znana dotąd jako Konfederacja Przedsiębiorstw Finansowych przekształciła się w Związek Przedsiębiorstw Finansowych. Nowo powstały podmiot ma czuwać nad prawidłowym rozwojem całego polskiego rynku finansowego – w tym banków, pośredników finansowych, firm pożyczkowych, a nawet firm ubezpieczeniowych. Co jeszcze należy do obowiązków ZPF? 

Spis treści:

  1. Czym jest Związek Przedsiębiorstw Finansowych?
  2. Misja i cele ZPF
  3. Członkowie ZPF
  4. Jak zostać członkiem ZPF?
  5. Związek Przedsiębiorstw Finansowych - podsumowanie
  6. ZPF - kontakt
Zwiń spis treści

Czym jest Związek Przedsiębiorstw Finansowych?

Związek Przedsiębiorstw Finansowych może pochwalić się aż 20-letnią historią istnienia na polskim rynku, choć warto przy tym zauważyć, iż do października 2019 roku instytucja ta znana była jako Konfederacja Przedsiębiorstw Finansowych. Podmiot skupia w swych szeregach ponad sto spółek i instytucji, jakie odgrywają kluczową rolę na polskim rynku finansowym i bankowym. Pełna lista członków dostępna jest na oficjalnej stronie internetowej ZPF.

Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce to – jak sama nazwa wskazuje – związek instytucji gospodarczych, który zrzesza w swych szeregach największe podmioty polskiej branży finansowej. Główne obiekty zainteresowania instytucji to:

  • banki,
  • zarządcy wierzytelnościami,
  • doradcy i pośrednicy finansowi,
  • przedsiębiorstwa pożyczkowe czy zarządzające informacją gospodarczą,
  • sprzedawcy “odwróconej hipoteki”,
  • przedsiębiorstwa z branży ubezpieczeniowej.

Warto dodać, iż Związek Przedsiębiorstwa Finansowych jest oficjalnym członkiem jednego z ciał kolegialnych, jakie działają pod patronatem Ministerstwa Finansów – Rady Rozwoju Rynku Finansowego.

Misja i cele ZPF

Najważniejszą misją polskiej Związku Przedsiębiorstw Finansowych jest budowanie jak największego i najbardziej trwałego kapitału społecznego w polskim sektorze finansowym.

W tym celu Związek tworzy profesjonalne środowisko dla uczestników sektora, pozostawiając do ich dyspozycji forum wymiany wiedzy i doświadczeń. Celem Związku jest również aktywne promowanie profesjonalizmu zawodowego, wzajemnego szacunku między uczestnikami rynku oraz poszanowania zasad etycznych w relacjach z klientami i kontrahentami. 

Związek Przedsiębiorstw Finansowych zajmuje się także reprezentowaniem interesów sektora finansowego wobec ustawodawców, organów administracji oraz opinii publicznej – zarówno w Polsce, jak i na terenie całej Unii Europejskiej. Wymiana wiedzy i eksperckich opinii na temat występujących zjawisk rynkowych ma jeden podstawowy cel: doprowadzenie do harmonijnego rozwoju biznesu w Polsce.

Związek Przedsiębiorstw Finansowych rozpowszechnia wiedzę na temat rynku finansowego, współtworząc tym samym pozytywny wizerunek uczestniczących w związku podmiotów jako instytucji godnych zaufania publicznego. Dzięki temu konsumenci zyskują pewność, że firma udzielająca zobowiązania, w formie np. pożyczki na raty, jest wiarygodna. Dodatkowo warto wspomnieć, iż ZPF prowadzi działania promujące wiedzę z zakresu finansów, organizując w tyle celu liczne kongresy i konferencje, udostępniając raporty z prowadzonej działalności badawczej oraz patronując ważnym inicjatywom z obszaru krajowego biznesu.

Członkowie ZPF

Obecnie Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce zrzesza w swych szeregach ponad setkę podmiotów odgrywających kluczową rolę na polskim rynku finansowym i bankowym. Instytucje te wywodzą się z różnych branży i środowisk, lecz to, co łączy je wszystkie, to wspólna misja budowania kapitału społecznego na krajowym rynku finansowym.

Członkami ZFP mogą być:

  • banki komercyjne,
  • firmy pożyczkowe,
  • firmy z branży ubezpieczeniowej,
  • podmioty zarządzające wierzytelnościami,
  • instytucje doradcze i pośredniczące w transakcjach,
  • biura informacji gospodarczej ( np. BIG).

Członkami ZFP są między innymi banki komercyjne. Oprócz dużych spółek o charakterze banku w członkowski skład Związku wchodzą także nieco mniejsze instytucje pożyczkowe, które udzielają np. pożyczek pozabankowych. Oprócz podmiotów udzielających pożyczek oraz kredytów polskim konsumentom, szeregi Związku Przedsiębiorstw Finansowych zasilają także firmy z branży ubezpieczeniowej, podmioty zarządzające wierzytelnościami, instytucje doradcze i pośredniczące w transakcjach, a nawet biura informacji gospodarczej.

Jak zostać członkiem ZPF?

Członkiem Związku Przedsiębiorstw Finansowych może zostać pracodawca (czyli osoba fizyczna lub jednostka organizacyjna zatrudniająca pracowników), którego podstawowym i nadrzędnym przedmiotem działania jest świadczenie usług w zakresie sprzedaży kredytów i pożyczek konsumpcyjnych, takich jak np. pożyczki na dowód lub w obszarze sprzedaży wszelkich produktów i usług związanych z obsługą tychże kredytów i pożyczek.

O status członka KFP może więc się ubiegać każdy przedsiębiorca posiadający siedzibę swej firmy na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, o ile:

  • prowadzi działalność bankową lub pożyczkową,
  • oferuje usługi pośrednictwa, doradztwa i planowania finansowego,
  • zarządza wierzytelnościami, 
  • prowadzi biuro informacji gospodarczej,
  • lub oferuje ubezpieczenia. 

Dodatkowo by zostać członkiem Związku, należy złożyć wymagane dokumenty:

  • deklaracje członkowskie,
  • wypełnione ankiety (m.in. wstępnego audytu etycznego ZPF),
  • komplet plików rejestrowych potwierdzających prowadzenie przez danego kandydata działalności gospodarczej.

Spis wymaganych plików znaleźć można na stronie internetowej Związku Przedsiębiorstw Finansowych w zakładce „Członkostwo” > „Dołącz do nas”. 

Związek Przedsiębiorstw Finansowych - podsumowanie

Najważniejsze informacje:

  • Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce to związek instytucji gospodarczych zrzeszający największe podmioty polskiej branży finansowej. Mowa między innymi o bankach, zarządcach wierzytelnościami, pośrednikach finansowi czy przedsiębiorstwach pożyczkowych.
  • ZPF działa w Polsce od dwóch dekad, a dokładniej od października 1999 roku. Jednak warto przy tym podkreślić, iż do października 2019 roku instytucja ta znana była jako Konfederacja Przedsiębiorstw Finansowych.
  • Związek Przedsiębiorstw Finansowych jest oficjalnym Członkiem jednego z ciał kolegialnych, jakie działają pod patronatem Ministerstwa Finansów – Rady Rozwoju Rynku Finansowego.
  • Najważniejszą misją polskiej Związku Przedsiębiorstw Finansowych jest budowanie jak największego i najbardziej trwałego kapitału społecznego w polskim sektorze finansowym. W tym celu Związek tworzy profesjonalne środowisko dla uczestników sektora, pozostawiając do ich dyspozycji forum wymiany wiedzy i doświadczeń.
  • Celem Związku jest także reprezentowanie interesów sektora finansowego oraz aktywne promowanie profesjonalizmu zawodowego, wzajemnego szacunku między uczestnikami rynku i poszanowania zasad etycznych w relacjach z klientami i kontrahentami.
  • By zostać członkiem Związku Przedsiębiorstw Finansowych, należy złożyć w ZFP wymagane deklaracje członkowskie, wypełnione ankiety (m.in. audytu etycznego Związku) oraz komplet dokumentów rejestrowych potwierdzających prowadzenie przez danego kandydata działalności gospodarczej.

ZPF - kontakt

Adres korespondencyjny:

ul. Długie Pobrzeże 30,
80-888 Gdańsk

Telefon:

tel. 58 302 92 05

Adres e-mail:

[email protected]

Źródła:

https://zpf.pl

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Wiosenny konkurs Ferratum Banku

Do 10 czerwca trwa wiosenny konkurs w Ferratum Banku. Do wygrania jest całkowita spłata pożyczki, czyli nawet 10 000 zł. W konkursie mogą wziąć udział zarówno nowi, jak i dotychczasowi Klienci.

author
Patryk Byczek
14 maja 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Allianz Online

Allianz Online to miejsce dla wszystkich, którzy szukają produktów ubezpieczeniowych w Internecie. Klienci znajdą na nowej stronie popularne ubezpieczenia jak OC, AC, NNW czy ubezpieczenie szyb i ochronę prawną.

author
Aneta Jankowska
11 czerwca 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

10 000 mieszkań w Mieszkanie Plus

Wiceprezes BGK Nieruchomości Bartłomiej Pawlak, zapowiedział, że na koniec bieżącego roku przewiduje 10 tysięcy mieszkań w budowie w ramach programu Mieszkanie Plus. Pierwsze lokale mają zostać oddane jeszcze w tym roku.

author
Aneta Jankowska
02 czerwca 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

BGŻ BNP Paribas wspiera Sąsiedzki Biznes

Razem Wspieramy Sąsiedzki Biznes – pod takim hasłem wystartowała nowa akcja BGŻ BNP Paribas i lokalnych przedsiębiorców. Twarzą kampanii promocyjnej został Robert Makłowicz.

author
Patryk Byczek
29 maja 2017
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Alior Bank w Gryfinie

Jednym z największych banków detalicznych w Polsce jest Alior Bank. Sprawdzamy placówki i oddziały w Gryfinie – zobacz godziny otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
09 lipca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Santander Consumer Bank Świebodzin

Santander Consumer Bank to jeden z większych banków detalicznych w Polsce. Zajmuje się udzielaniem kredytów gotówkowych, ratalnych oraz samochodowych. Sprawdź oddziały Santander Consumer Banku w Świebodzinie – adres, telefon, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Dorota Grycko
25 czerwca 2021
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.
Porównaj