Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce

Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce

author
Halszka Gronek
24 października 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Instytucja znana dotąd jako Konfederacja Przedsiębiorstw Finansowych przekształciła się w Związek Przedsiębiorstw Finansowych. Nowo powstały podmiot ma czuwać nad prawidłowym rozwojem całego polskiego rynku finansowego – w tym banków, pośredników finansowych, firm pożyczkowych, a nawet firm ubezpieczeniowych. Co jeszcze należy do obowiązków ZPF? 

Spis treści:

 1. Czym jest Związek Przedsiębiorstw Finansowych?
 2. Misja i cele ZPF
 3. Członkowie ZPF
 4. Jak zostać członkiem ZPF?
 5. Związek Przedsiębiorstw Finansowych - podsumowanie
 6. ZPF - kontakt
Zwiń spis treści

Czym jest Związek Przedsiębiorstw Finansowych?

Związek Przedsiębiorstw Finansowych może pochwalić się aż 20-letnią historią istnienia na polskim rynku, choć warto przy tym zauważyć, iż do października 2019 roku instytucja ta znana była jako Konfederacja Przedsiębiorstw Finansowych. Podmiot skupia w swych szeregach ponad sto spółek i instytucji, jakie odgrywają kluczową rolę na polskim rynku finansowym i bankowym. Pełna lista członków dostępna jest na oficjalnej stronie internetowej ZPF.

Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce to – jak sama nazwa wskazuje – związek instytucji gospodarczych, który zrzesza w swych szeregach największe podmioty polskiej branży finansowej. Główne obiekty zainteresowania instytucji to:

 • banki,
 • zarządcy wierzytelnościami,
 • doradcy i pośrednicy finansowi,
 • przedsiębiorstwa pożyczkowe czy zarządzające informacją gospodarczą,
 • sprzedawcy “odwróconej hipoteki”,
 • przedsiębiorstwa z branży ubezpieczeniowej.

Warto dodać, iż Związek Przedsiębiorstwa Finansowych jest oficjalnym członkiem jednego z ciał kolegialnych, jakie działają pod patronatem Ministerstwa Finansów – Rady Rozwoju Rynku Finansowego.

Misja i cele ZPF

Najważniejszą misją polskiej Związku Przedsiębiorstw Finansowych jest budowanie jak największego i najbardziej trwałego kapitału społecznego w polskim sektorze finansowym.

W tym celu Związek tworzy profesjonalne środowisko dla uczestników sektora, pozostawiając do ich dyspozycji forum wymiany wiedzy i doświadczeń. Celem Związku jest również aktywne promowanie profesjonalizmu zawodowego, wzajemnego szacunku między uczestnikami rynku oraz poszanowania zasad etycznych w relacjach z klientami i kontrahentami. 

Związek Przedsiębiorstw Finansowych zajmuje się także reprezentowaniem interesów sektora finansowego wobec ustawodawców, organów administracji oraz opinii publicznej – zarówno w Polsce, jak i na terenie całej Unii Europejskiej. Wymiana wiedzy i eksperckich opinii na temat występujących zjawisk rynkowych ma jeden podstawowy cel: doprowadzenie do harmonijnego rozwoju biznesu w Polsce.

Związek Przedsiębiorstw Finansowych rozpowszechnia wiedzę na temat rynku finansowego, współtworząc tym samym pozytywny wizerunek uczestniczących w związku podmiotów jako instytucji godnych zaufania publicznego. Dzięki temu konsumenci zyskują pewność, że firma udzielająca zobowiązania, w formie np. pożyczki na raty, jest wiarygodna. Dodatkowo warto wspomnieć, iż ZPF prowadzi działania promujące wiedzę z zakresu finansów, organizując w tyle celu liczne kongresy i konferencje, udostępniając raporty z prowadzonej działalności badawczej oraz patronując ważnym inicjatywom z obszaru krajowego biznesu.

Członkowie ZPF

Obecnie Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce zrzesza w swych szeregach ponad setkę podmiotów odgrywających kluczową rolę na polskim rynku finansowym i bankowym. Instytucje te wywodzą się z różnych branży i środowisk, lecz to, co łączy je wszystkie, to wspólna misja budowania kapitału społecznego na krajowym rynku finansowym.

Członkami ZFP mogą być:

 • banki komercyjne,
 • firmy pożyczkowe,
 • firmy z branży ubezpieczeniowej,
 • podmioty zarządzające wierzytelnościami,
 • instytucje doradcze i pośredniczące w transakcjach,
 • biura informacji gospodarczej ( np. BIG).

Członkami ZFP są między innymi banki komercyjne. Oprócz dużych spółek o charakterze banku w członkowski skład Związku wchodzą także nieco mniejsze instytucje pożyczkowe, które udzielają np. pożyczek pozabankowych. Oprócz podmiotów udzielających pożyczek oraz kredytów polskim konsumentom, szeregi Związku Przedsiębiorstw Finansowych zasilają także firmy z branży ubezpieczeniowej, podmioty zarządzające wierzytelnościami, instytucje doradcze i pośredniczące w transakcjach, a nawet biura informacji gospodarczej.

Jak zostać członkiem ZPF?

Członkiem Związku Przedsiębiorstw Finansowych może zostać pracodawca (czyli osoba fizyczna lub jednostka organizacyjna zatrudniająca pracowników), którego podstawowym i nadrzędnym przedmiotem działania jest świadczenie usług w zakresie sprzedaży kredytów i pożyczek konsumpcyjnych, takich jak np. pożyczki na dowód lub w obszarze sprzedaży wszelkich produktów i usług związanych z obsługą tychże kredytów i pożyczek.

O status członka KFP może więc się ubiegać każdy przedsiębiorca posiadający siedzibę swej firmy na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, o ile:

 • prowadzi działalność bankową lub pożyczkową,
 • oferuje usługi pośrednictwa, doradztwa i planowania finansowego,
 • zarządza wierzytelnościami, 
 • prowadzi biuro informacji gospodarczej,
 • lub oferuje ubezpieczenia. 

Dodatkowo by zostać członkiem Związku, należy złożyć wymagane dokumenty:

 • deklaracje członkowskie,
 • wypełnione ankiety (m.in. wstępnego audytu etycznego ZPF),
 • komplet plików rejestrowych potwierdzających prowadzenie przez danego kandydata działalności gospodarczej.

Spis wymaganych plików znaleźć można na stronie internetowej Związku Przedsiębiorstw Finansowych w zakładce „Członkostwo” > „Dołącz do nas”. 

Związek Przedsiębiorstw Finansowych - podsumowanie

Najważniejsze informacje:

 • Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce to związek instytucji gospodarczych zrzeszający największe podmioty polskiej branży finansowej. Mowa między innymi o bankach, zarządcach wierzytelnościami, pośrednikach finansowi czy przedsiębiorstwach pożyczkowych.
 • ZPF działa w Polsce od dwóch dekad, a dokładniej od października 1999 roku. Jednak warto przy tym podkreślić, iż do października 2019 roku instytucja ta znana była jako Konfederacja Przedsiębiorstw Finansowych.
 • Związek Przedsiębiorstw Finansowych jest oficjalnym Członkiem jednego z ciał kolegialnych, jakie działają pod patronatem Ministerstwa Finansów – Rady Rozwoju Rynku Finansowego.
 • Najważniejszą misją polskiej Związku Przedsiębiorstw Finansowych jest budowanie jak największego i najbardziej trwałego kapitału społecznego w polskim sektorze finansowym. W tym celu Związek tworzy profesjonalne środowisko dla uczestników sektora, pozostawiając do ich dyspozycji forum wymiany wiedzy i doświadczeń.
 • Celem Związku jest także reprezentowanie interesów sektora finansowego oraz aktywne promowanie profesjonalizmu zawodowego, wzajemnego szacunku między uczestnikami rynku i poszanowania zasad etycznych w relacjach z klientami i kontrahentami.
 • By zostać członkiem Związku Przedsiębiorstw Finansowych, należy złożyć w ZFP wymagane deklaracje członkowskie, wypełnione ankiety (m.in. audytu etycznego Związku) oraz komplet dokumentów rejestrowych potwierdzających prowadzenie przez danego kandydata działalności gospodarczej.

ZPF - kontakt

Adres korespondencyjny:

ul. Długie Pobrzeże 30,
80-888 Gdańsk

Telefon:

tel. 58 302 92 05

Adres e-mail:

[email protected]

Źródła:

https://zpf.pl

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Bank Spółdzielczy w Pruszkowie sesje przychodzące i wychodzące

Chcesz sprawdzić, o której godzinie pieniądze dotrą na konto w Banku Spółdzielczym w Pruszkowie? A może chcesz wiedzieć, o jakiej porze przelew zostanie realnie wysłany z konta w tym banku? Sprawdź sesje przychodzące i wychodzące Elixir w Bank Spółdzielczym Pruszków.

author
Patryk Byczek
23 września 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

ING Bank Śląski proponuje pożyczki gotówkowe bez prowizji

ING Bank Śląski przedstawił swoim Klientom indywidualnym, w komunikacie prasowym, propozycję pożyczki gotówkowej z zerową prowizją oraz oprocentowaniem rozpoczynającym się od 5,99%. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
15 lutego 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Mieszkanie Plus w Wałbrzychu

Mieszkanie Plus to rządowy program zajmujący miejsce dotychczasowego Mieszkania dla Młodych. Rząd tym razem wyciągnął rękę nie tylko do rodzin młodych, ale do wszystkich, których nie stać na własne mieszkanie. Sprawdziliśmy, jak wygląda realizacja programu Mieszkanie Plus w Wałbrzychu.

author
Julia Wierciło
08 lutego 2024
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Kredyt gotówkowy Kluczbork

Szukasz kredytu gotówkowego w Kluczborku? Poniższe zestawienie pozwoli Ci sprawdzić i porównać oferty dostępne w Twoim mieście. Maksymalnie uzyskać można nawet 300 000 zł, a spłatę może zostać rozłożona aż na 10 lat.

author
Patryk Byczek
14 stycznia 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Bank Pekao w Skoczowie

Bank Pekao jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jeden z jego oddziałów mieści się w Skoczowie – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówki.

author
Patryk Byczek
03 lipca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Profi Credit w Zambrowie

Profi Credit to druga największa firma pożyczkowa w Polsce. Maksymalna kwota pożyczki to nawet 25 000 zł, a wszystkie formalności możemy załatwić bez wychodzenia z domu. Sprawdzamy, czy Profi Credit ma placówkę w Zambrowie.

author
Dominika Byczek
12 listopada 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj