Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce

Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce

author
Halszka Gronek
24 października 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Instytucja znana dotąd jako Konfederacja Przedsiębiorstw Finansowych przekształciła się w Związek Przedsiębiorstw Finansowych. Nowo powstały podmiot ma czuwać nad prawidłowym rozwojem całego polskiego rynku finansowego – w tym banków, pośredników finansowych, firm pożyczkowych, a nawet firm ubezpieczeniowych. Co jeszcze należy do obowiązków ZPF? 

Spis treści:

  1. Czym jest Związek Przedsiębiorstw Finansowych?
  2. Misja i cele ZPF
  3. Członkowie ZPF
  4. Jak zostać członkiem ZPF?
  5. Związek Przedsiębiorstw Finansowych - podsumowanie
  6. ZPF - kontakt
Zwiń spis treści

Czym jest Związek Przedsiębiorstw Finansowych?

Związek Przedsiębiorstw Finansowych może pochwalić się aż 20-letnią historią istnienia na polskim rynku, choć warto przy tym zauważyć, iż do października 2019 roku instytucja ta znana była jako Konfederacja Przedsiębiorstw Finansowych. Podmiot skupia w swych szeregach ponad sto spółek i instytucji, jakie odgrywają kluczową rolę na polskim rynku finansowym i bankowym. Pełna lista członków dostępna jest na oficjalnej stronie internetowej ZPF.

Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce to – jak sama nazwa wskazuje – związek instytucji gospodarczych, który zrzesza w swych szeregach największe podmioty polskiej branży finansowej. Główne obiekty zainteresowania instytucji to:

  • banki,
  • zarządcy wierzytelnościami,
  • doradcy i pośrednicy finansowi,
  • przedsiębiorstwa pożyczkowe czy zarządzające informacją gospodarczą,
  • sprzedawcy “odwróconej hipoteki”,
  • przedsiębiorstwa z branży ubezpieczeniowej.

Warto dodać, iż Związek Przedsiębiorstwa Finansowych jest oficjalnym członkiem jednego z ciał kolegialnych, jakie działają pod patronatem Ministerstwa Finansów – Rady Rozwoju Rynku Finansowego.

Misja i cele ZPF

Najważniejszą misją polskiej Związku Przedsiębiorstw Finansowych jest budowanie jak największego i najbardziej trwałego kapitału społecznego w polskim sektorze finansowym.

W tym celu Związek tworzy profesjonalne środowisko dla uczestników sektora, pozostawiając do ich dyspozycji forum wymiany wiedzy i doświadczeń. Celem Związku jest również aktywne promowanie profesjonalizmu zawodowego, wzajemnego szacunku między uczestnikami rynku oraz poszanowania zasad etycznych w relacjach z klientami i kontrahentami. 

Związek Przedsiębiorstw Finansowych zajmuje się także reprezentowaniem interesów sektora finansowego wobec ustawodawców, organów administracji oraz opinii publicznej – zarówno w Polsce, jak i na terenie całej Unii Europejskiej. Wymiana wiedzy i eksperckich opinii na temat występujących zjawisk rynkowych ma jeden podstawowy cel: doprowadzenie do harmonijnego rozwoju biznesu w Polsce.

Związek Przedsiębiorstw Finansowych rozpowszechnia wiedzę na temat rynku finansowego, współtworząc tym samym pozytywny wizerunek uczestniczących w związku podmiotów jako instytucji godnych zaufania publicznego. Dzięki temu konsumenci zyskują pewność, że firma udzielająca zobowiązania, w formie np. pożyczki na raty, jest wiarygodna. Dodatkowo warto wspomnieć, iż ZPF prowadzi działania promujące wiedzę z zakresu finansów, organizując w tyle celu liczne kongresy i konferencje, udostępniając raporty z prowadzonej działalności badawczej oraz patronując ważnym inicjatywom z obszaru krajowego biznesu.

Członkowie ZPF

Obecnie Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce zrzesza w swych szeregach ponad setkę podmiotów odgrywających kluczową rolę na polskim rynku finansowym i bankowym. Instytucje te wywodzą się z różnych branży i środowisk, lecz to, co łączy je wszystkie, to wspólna misja budowania kapitału społecznego na krajowym rynku finansowym.

Członkami ZFP mogą być:

  • banki komercyjne,
  • firmy pożyczkowe,
  • firmy z branży ubezpieczeniowej,
  • podmioty zarządzające wierzytelnościami,
  • instytucje doradcze i pośredniczące w transakcjach,
  • biura informacji gospodarczej ( np. BIG).

Członkami ZFP są między innymi banki komercyjne. Oprócz dużych spółek o charakterze banku w członkowski skład Związku wchodzą także nieco mniejsze instytucje pożyczkowe, które udzielają np. pożyczek pozabankowych. Oprócz podmiotów udzielających pożyczek oraz kredytów polskim konsumentom, szeregi Związku Przedsiębiorstw Finansowych zasilają także firmy z branży ubezpieczeniowej, podmioty zarządzające wierzytelnościami, instytucje doradcze i pośredniczące w transakcjach, a nawet biura informacji gospodarczej.

Jak zostać członkiem ZPF?

Członkiem Związku Przedsiębiorstw Finansowych może zostać pracodawca (czyli osoba fizyczna lub jednostka organizacyjna zatrudniająca pracowników), którego podstawowym i nadrzędnym przedmiotem działania jest świadczenie usług w zakresie sprzedaży kredytów i pożyczek konsumpcyjnych, takich jak np. pożyczki na dowód lub w obszarze sprzedaży wszelkich produktów i usług związanych z obsługą tychże kredytów i pożyczek.

O status członka KFP może więc się ubiegać każdy przedsiębiorca posiadający siedzibę swej firmy na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, o ile:

  • prowadzi działalność bankową lub pożyczkową,
  • oferuje usługi pośrednictwa, doradztwa i planowania finansowego,
  • zarządza wierzytelnościami, 
  • prowadzi biuro informacji gospodarczej,
  • lub oferuje ubezpieczenia. 

Dodatkowo by zostać członkiem Związku, należy złożyć wymagane dokumenty:

  • deklaracje członkowskie,
  • wypełnione ankiety (m.in. wstępnego audytu etycznego ZPF),
  • komplet plików rejestrowych potwierdzających prowadzenie przez danego kandydata działalności gospodarczej.

Spis wymaganych plików znaleźć można na stronie internetowej Związku Przedsiębiorstw Finansowych w zakładce „Członkostwo” > „Dołącz do nas”. 

Związek Przedsiębiorstw Finansowych - podsumowanie

Najważniejsze informacje:

  • Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce to związek instytucji gospodarczych zrzeszający największe podmioty polskiej branży finansowej. Mowa między innymi o bankach, zarządcach wierzytelnościami, pośrednikach finansowi czy przedsiębiorstwach pożyczkowych.
  • ZPF działa w Polsce od dwóch dekad, a dokładniej od października 1999 roku. Jednak warto przy tym podkreślić, iż do października 2019 roku instytucja ta znana była jako Konfederacja Przedsiębiorstw Finansowych.
  • Związek Przedsiębiorstw Finansowych jest oficjalnym Członkiem jednego z ciał kolegialnych, jakie działają pod patronatem Ministerstwa Finansów – Rady Rozwoju Rynku Finansowego.
  • Najważniejszą misją polskiej Związku Przedsiębiorstw Finansowych jest budowanie jak największego i najbardziej trwałego kapitału społecznego w polskim sektorze finansowym. W tym celu Związek tworzy profesjonalne środowisko dla uczestników sektora, pozostawiając do ich dyspozycji forum wymiany wiedzy i doświadczeń.
  • Celem Związku jest także reprezentowanie interesów sektora finansowego oraz aktywne promowanie profesjonalizmu zawodowego, wzajemnego szacunku między uczestnikami rynku i poszanowania zasad etycznych w relacjach z klientami i kontrahentami.
  • By zostać członkiem Związku Przedsiębiorstw Finansowych, należy złożyć w ZFP wymagane deklaracje członkowskie, wypełnione ankiety (m.in. audytu etycznego Związku) oraz komplet dokumentów rejestrowych potwierdzających prowadzenie przez danego kandydata działalności gospodarczej.

ZPF - kontakt

Adres korespondencyjny:

ul. Długie Pobrzeże 30,
80-888 Gdańsk

Telefon:

tel. 58 302 92 05

Adres e-mail:

[email protected]

Źródła:

https://zpf.pl

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

PKO BP w Ciechanowcu

PKO BP to największy bank w Polsce. Sprawdziliśmy placówki i oddziały w Ciechanowcu – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
19 października 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Co to jest blockchain

Blockchain, czyli łańcuch bloków. To system, którego nie da się złamać. Zawarte są w nim informacje o różnych transakcjach - handlowych, stanach właśności czy akcjach. W jaki sposób działa taki łańcuch?

author
Aneta Jankowska
06 stycznia 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

WOŚP można wspierać w bankomatach Euronet

Euronet już po raz czwarty gra wspólnie z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Każdy, kto chce pomóc, będzie mógł wpłacić środki na WOŚP również w bankomatach sieci.

author
Aneta Jankowska
10 stycznia 2019
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Chwilówki Rybnik

Potrzebujesz szybkiej pożyczki? Sprawdź ranking pożyczek chwilówek dostępnych w Rybniku. Maksymalna kwota pożyczki może wynieść 15 000 zł.

author
Aleksandra Gościnna
15 marca 2022
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Promocja: „Gotówka na start za Konto – II edycja” w Santander Bank Polska

W Santander Bank Polska trwa druga edycja promocji, w której w zamian za założenie Konta Jakie Chcę oraz spełnienie bardzo prostych warunków, nowi Klienci mogą zgarnąć nawet 350 złotych premii. Promocja trwa do 31 października 2021 roku. Sprawdź warunki.

author
Patryk Byczek
17 października 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Pożyczki widoczne w BIK

Jeszcze do niedawna nie wszystkie firmy pozabankowe działające na polskim rynku przekazywały dane o pożyczkach do BIK. W ostatnim czasie to się jednak zmieniło. Od 18 maja 2023 roku wszystkie podmioty udzielające pożyczek są zobowiązane, by informacje o nich przekazywać do Biura Informacji Kredytowej. Wszystkie pożyczki wzięte po tym dniu są więc widoczne w BIK – zarówno pożyczki bankowe, jak i pozabankowe.

author
Patryk Byczek
17 lipca 2023
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj