Bank dla banków Wojciecha Sobieraja
Wojciech Sobieraj zamierza obsługiwać inne banki i stworzyć tak zwany bank dla banków. Nowy projekt nie będzie tradycyjnym bankiem dla klientów firmowych i detalicznych.
Wojciech Sobieraj tworzy fintech, którego jednym z głównych dwóch gałęzi mają być usługi typu white label, czyli trafiające do innych banków. Informacje nie są jednak jeszcze oficjalne – o pogłoskach doniósł Puls Biznesu w publikacji z 14 kwietnia 2019 roku.
Były prezes Alior Banku planuje utworzyć nowy mobilny paneuropejski bank, który będzie zrzeszał różne banki w Europie, w tym banki w Polsce. Jedna z linii biznesowych banku rzeczywiście ma się skupić na realizacji tego założenia. Pomysł na działalność banku jest jednak innowacyjny – Wojciech Sobieraj chce zaproponować usługę, której dotychczas nie było.
Usługi white label dla innych banków
Nazwa white label określa usługi lub produkty wytworzone przez jedną firmę, ale dostępne do wykorzystania przez inne firmy i marki. Pomysł Wojciecha Sobieraja polega na dostarczeniu usług informatycznych oraz zaplecza administracyjnego tym bankom, które chcą tworzyć własne fintechy albo instytucje podobne do fintechów.
Takie działania mogą przyciągnąć do banków korzystających z usług osoby młodsze, dla których innowacje technologiczne są często istotnym kryterium wyboru usługi. Anonimowy rozmówca Pulsu Biznesu wskazuje, że:
coraz więcej tradycyjnych banków decyduje się na tworzenie nowych brandów i marek bez użycia słowa “bank”, które młodym klientom nie kojarzy się z innowacyjnością.
Tworzony przez Sobieraja bank ma nazywać się Vodeno. Wartość aktywów inwestora przekracza 40 miliardów dolarów. Na bank ma z tej kwoty zostać przeznaczone 500 mln euro. Vodeno ma działać na podstawie licencji otrzymanej przez jeden z krajów Unii Europejskiej i formalnie ma mieć w nim siedzibę. Całe jednak zaplecze technologiczne oraz wsparcie administracyjne i marketingowe ma być ulokowane w Polsce.
Bank Vodeno – adres
al. Jerozolimskie 56c
00-803 Warszawa
Projekt ma szansę się powieść. Istnieją już międzynarodowe projekty finansowe (na przykład N26 albo Monzo), które dowodzą, że wyjście z usługą finansową poza jeden kraj nie jest skazane na porażkę.
Źródło:
https://www.pb.pl/bank-dla-bankow-wojciecha-sobieraja-958657
Dodaj komentarz