500+ dla dorosłych dzieci?
Od blisko roku krążą pogłoski, iż partia PiS rozważa zmianę kryterium przyznawania świadczeń 500+. Jeżeli możliwości budżetowe na to pozwolą, w przyszłości pieniądze otrzymają także dzieci, które ukończyły już 18. rok życia. Sprawdzamy szczegóły.
500 Plus dla dorosłych dzieci 2019
O propozycji wprowadzenia 500+ także dla dzieci dorosłych opowiedział na antenie Radia ZET wiceszef resortu rodziny, pracy i polityki społecznej, Stanisław Szwed. Wiceminister zaznaczył, że PiS nie wyklucza objęcia finansowaniem dzieci pełnoletnich.
Jeżeli będą możliwości budżetu państwa w następnych latach, to oczywiście będziemy szukać innych rozwiązań, może bardziej w kierunku wydłużenia okresów. Wiemy, że okres od 18 roku życia też jest wymagający dla rodzin. Są różne rozwiązania
– zapewniał Szwed na antenie radia.
500+ dla dorosłych dzieci – najważniejsze informacje
kto otrzyma: dzieci powyżej 18. roku życia
od kiedy: termin nieznany
prawdopodobieństwo wprowadzenia programu: zależne od możliwości budżetowych
kto zapowiedział: wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej
Od kiedy 500+ dla dorosłych dzieci?
Stanisław Szwed nie podał żadnych konkretnych informacji dotyczących terminu wprowadzenia rozszerzenia grupy beneficjentów świadczenia 500+. Ze względu na to, że od 1 lipca 2019 roku wprowadzone zostało świadczenie 500+ na pierwsze dziecko, raczej nie powinniśmy spodziewać się kolejnej zmiany w tym świadczeniu w najbliższym czasie.
Kolejne rozszerzenia socjalne
Warto zauważyć, że polski budżet i tak jest już dosyć mocno obciążony licznymi programami wsparcia socjalnego i prorodzinnego, które wprowadził PiS. W połowie maja ubiegłego roku premier Mateusz Morawiecki ogłosił program wypłat świadczenia 500+ dla osób niepełnosprawnych mających więcej niż 18 lat. Dodanie do grupy świadczeniobiorców także dorosłych dzieci jest zatem obecnie planem na daleką przyszłość.
Potrzebujesz pilnie gotówki? Sprawdź najlepsze oferty:
Kredytów online – do 300 tys. złotych
Pożyczek na dowód – bez zaświadczeń od pracodawcy
Kto może otrzymać 500 Plus dla dorosłych dzieci?
O tym, kto otrzyma 500+ dla dorosłych dzieci, zadecydują najprawdopodobniej warunki finansowe. Już rozszerzenie programu 500+ o wypłaty na pierwsze dziecko będą kosztowały budżet państwa około 41 mld zł rocznie.
Kryterium wiekowe zostanie najprawdopodobniej ustalone zależności od tego, ile pieniędzy będzie miało być przeznaczonych na wypłaty świadczenia dla dorosłych dzieci. Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, oświadczył w imieniu rządu:
Uważamy, że jeśli mówimy o polityce rodzinnej, to program powszechny powinien być dedykowany do wszystkich dzieci.
W mediach pojawiła się także kwestia edukacji – być może rząd zdecyduje się na wprowadzenie świadczenia jedynie dla dzieci, które kontynuują edukację lub – przeciwnie – zakończą edukację tuż po okresie obowiązkowym?
Zgodnie z prawem żadne dziecko po ukończeniu 18. roku życia nie ma obowiązku uczęszczania do szkoły. W związku z tym istnieje szansa, że nowo wprowadzone świadczenie będzie gratyfikacją za kontynuację nauki albo pomocą dla rodziców, których niepracujące dzieci pozostają na ich utrzymaniu i nie kontynuują edukacji.
Wymagane dokumenty
Dokumenty konieczne do poprawnego złożenia wniosku będą najprawdopodobniej takie same, co w przypadku ubiegania się o świadczenie 500+ na dziecko niepełnoletnie.
Będzie zatem trzeba dostarczyć:
- kserokopię dokumentu tożsamości osoby, która ubiega się o świadczenie,
- kserokopię skróconego aktu urodzenia dziecka,
- zaświadczenie ze szkoły (w przypadku dzieci kontynuujących edukację po ukończeniu 18. roku życia).
Podsumowanie
- Jak na tę chwilę nie ma żadnych oficjalnych informacji o wprowadzeniu rozszerzenia grupy beneficjentów świadczenia 500+ także o dzieci dorosłe.
- Rząd nie wyklucza, że w przyszłości do grona beneficjentów największego programu socjalnego dołączą także dzieci powyżej 18. roku życia.
- Świadczenie miałoby wynosić dokładnie tyle, ile pozostałe świadczenia 500+, czyli równe 500 zł w gotówce.
- Istnieje ryzyko, że 500+ dla dorosłych dzieci nie będzie powszechne, a zostanie uzależnione od kryterium kontynuowania edukacji.
Dodaj komentarz