500+ dla dorosłych dzieci?

500+ dla dorosłych dzieci?

author
Dominika Sobieraj
02 marca 2020

Od blisko roku krążą pogłoski, iż partia PiS rozważa zmianę kryterium przyznawania świadczeń 500+. Jeżeli możliwości budżetowe na to pozwolą, w przyszłości pieniądze otrzymają także dzieci, które ukończyły już 18. rok życia. Sprawdzamy szczegóły.

500 Plus dla dorosłych dzieci 2019

O propozycji wprowadzenia 500+ także dla dzieci dorosłych opowiedział na antenie Radia ZET wiceszef resortu rodziny, pracy i polityki społecznej, Stanisław Szwed. Wiceminister zaznaczył, że PiS nie wyklucza objęcia finansowaniem dzieci pełnoletnich.

"

Jeżeli będą możliwości budżetu państwa w następnych latach, to oczywiście będziemy szukać innych rozwiązań, może bardziej w kierunku wydłużenia okresów. Wiemy, że okres od 18 roku życia też jest wymagający dla rodzin. Są różne rozwiązania

– zapewniał Szwed na antenie radia.

Od kiedy 500+ dla dorosłych dzieci?

Stanisław Szwed nie podał żadnych konkretnych informacji dotyczących terminu wprowadzenia rozszerzenia grupy beneficjentów świadczenia 500+. Ze względu na to, że od 1 lipca 2019 roku wprowadzone zostało świadczenie 500+ na pierwsze dziecko, raczej nie powinniśmy spodziewać się kolejnej zmiany w tym świadczeniu w najbliższym czasie.

Kolejne rozszerzenia socjalne

Warto zauważyć, że polski budżet i tak jest już dosyć mocno obciążony licznymi programami wsparcia socjalnego i prorodzinnego, które wprowadził PiS. W połowie maja ubiegłego roku premier Mateusz Morawiecki ogłosił program wypłat świadczenia 500+ dla osób niepełnosprawnych mających więcej niż 18 lat. Dodanie do grupy świadczeniobiorców także dorosłych dzieci jest zatem obecnie planem na daleką przyszłość.

Kto może otrzymać 500 Plus dla dorosłych dzieci?

O tym, kto otrzyma 500+ dla dorosłych dzieci, zadecydują najprawdopodobniej warunki finansowe. Już rozszerzenie programu 500+ o wypłaty na pierwsze dziecko będą kosztowały budżet państwa około 41 mld zł rocznie.

Kryterium wiekowe zostanie najprawdopodobniej ustalone zależności od tego, ile pieniędzy będzie miało być przeznaczonych na wypłaty świadczenia dla dorosłych dzieci. Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, oświadczył w imieniu rządu:

"

Uważamy, że jeśli mówimy o polityce rodzinnej, to program powszechny powinien być dedykowany do wszystkich dzieci.

W mediach pojawiła się także kwestia edukacji – być może rząd zdecyduje się na wprowadzenie świadczenia jedynie dla dzieci, które kontynuują edukację lub – przeciwnie – zakończą edukację tuż po okresie obowiązkowym?

Zgodnie z prawem żadne dziecko po ukończeniu 18. roku życia nie ma obowiązku uczęszczania do szkoły. W związku z tym istnieje szansa, że nowo wprowadzone świadczenie będzie gratyfikacją za kontynuację nauki albo pomocą dla rodziców, których niepracujące dzieci pozostają na ich utrzymaniu i nie kontynuują edukacji.

Wymagane dokumenty

Dokumenty konieczne do poprawnego złożenia wniosku będą najprawdopodobniej takie same, co w przypadku ubiegania się o świadczenie 500+ na dziecko niepełnoletnie.

Będzie zatem trzeba dostarczyć:

  1. kserokopię dokumentu tożsamości osoby, która ubiega się o świadczenie,
  2. kserokopię skróconego aktu urodzenia dziecka,
  3. zaświadczenie ze szkoły (w przypadku dzieci kontynuujących edukację po ukończeniu 18. roku życia).

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Raiffesen uruchamia własne TFI
Wpisy
author
Aneta Jankowska
10 czerwca 2017

Raiffesen uruchamia własne TFI

Podstawowy rachunek płatniczy
Ekonomia
author
Dominika Sobieraj
29 maja 2018

Podstawowy rachunek płatniczy

ING Bank Śląski w Tarnobrzegu
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
12 sierpnia 2019

ING Bank Śląski w Tarnobrzegu

Ile zarabia funkcjonariusz ABW?
Bez kategorii
author
Sandra Tessmer
16 września 2019

Ile zarabia funkcjonariusz ABW?

Promocja: „Z nami najlepiej – VI edycja” w Alior Banku
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
13 stycznia 2021

Promocja: „Z nami najlepiej – VI edycja” w Alior Banku

Profi Credit w Rybniku
Wpisy
author
Dominika Sobieraj
02 czerwca 2019

Profi Credit w Rybniku

Porównaj