500 plus dla obywatela Ukrainy

500 plus dla obywatela Ukrainy

author
Dorota Grycko
31 sierpnia 2022
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

O świadczenie wychowawcze Rodzina 500+ mogą wnioskować również obywatele Ukrainy, którzy na stałe mieszkają w Polsce. Jest to finansowa forma pomocy, która ma wesprzeć osoby uciekające z własnego kraju. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać świadczenie wychowawcze Rodzina 500 plus?

Spis treści:

 1. Czym jest świadczenie Rodzina 500+?
 2. 500 plus dla obywateli Ukrainy
 3. Komu przysługuje świadczenie 500 plus?
 4. 500+ dla obywateli Ukrainy - kto może złożyć wniosek?
 5. Jak złożyć wniosek o 500+ dla obywateli Ukrainy? Poradnik krok po kroku
 6. Świadczenie 500+ jak długo obowiązuje?
 7. Świadczenie 500+ dla obywateli Ukrainy - najważniejsze pytania
 8. Podsumowanie
Zwiń spis treści

Czym jest świadczenie Rodzina 500+?

500 plus to rządowy program, który wszedł w życie 1 kwietnia 2016 roku i od tego czasu stanowi duże finansowe wsparcie wszystkich rodzin, które wychowują dzieci. Początkowo pieniądze były wypłacane tylko na drugie i kolejne dziecko, ale od 1 lipca 2019 roku są wypłacane także na pierwsze dziecko.

“Program Rodzina 500+ realizuje trzy podstawowe cele: wpływa na wzrost liczby urodzeń […] ogranicza ubóstwo, w szczególności wśród dzieci […] oraz stanowi inwestycję w rodzinę” – informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na swojej stronie internetowej.

Przy wypłatach świadczenia 500 plus nie jest brane pod uwagę kryterium dochodowe i kryterium liczby dzieci. Pieniądze może otrzymać każdy, kto złoży odpowiedni wniosek. Wypłaty realizowane są do ukończenia przez dziecko 18. roku życia. Sprawdź pożyczki na 500 plus.

500 plus dla obywateli Ukrainy

Polski Rząd stara się jak najbardziej pomóc obywatelom Ukrainy. 7 marca 2022 roku przyjął projekt ustawy o pomocy uchodźcom, którzy na stałe zamieszkają w Polsce. Projekt przewiduje świadczenie 500 plus na dzieci, ale oprócz tego osoby z Ukrainy mogą wnioskować także o świadczenie wychowawcze, zasiłek 300 plus oraz świadczenie rodzinne.

Obywatele Ukrainy, którzy uciekali ze swojego kraju i przyjechali legalnie do Polski po 23.02.2022 r., mogą składać wnioski do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) o wypłatę świadczeń z programu Rodzina 500+.

Komu przysługuje świadczenie 500 plus?

Przed rozpoczęciem wojny w Ukrainie z świadczenia 500+ mogli korzystać tylko Polacy (wyjątkiem byli cudzoziemcy, którzy mieli kartę pobytu z zapisem o dostępie do rynku pracy). W tej chwili z finansowania mogą skorzystać również obywatele Ukrainy, którzy planują na stałe zamieszkać w Polsce.

Sprawdź oferty pożyczek dla Ukraińców.

Ważne! O świadczenie 500+ mogą ubiegać się wyłącznie obywatele Ukrainy, którzy uciekali ze swego kraju z powodu wojny. Polski Rząd ogłosił, że finansowanie otrzymają uchodźcy, którzy przekroczyli granicę między Ukrainą a Polską po 23 lutego 2022 roku. 

Komu przysługuje świadczenie 500+?

 • obywatelom Ukrainy albo małżonkom obywateli Ukrainy, którzy po 23 lutego 2022 r. przybyli wraz z dziećmi z Ukrainy do Polski w związku z działaniami wojennymi,
 • obywatelkom Ukrainy albo żonom obywateli Ukrainy, które po 23 lutego 2022 r. przybyły z Ukrainy do Polski w związku z działaniami wojennymi, a dziecko urodziło się w Polsce,
 • obywatelom Ukrainy albo małżonkom obywateli Ukrainy, którzy zamieszkali w Polsce przed 24 lutego 2022 r., ale dziecko, na które ubiegamy się o świadczenie, przybyło z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi,
 • obywatelom innego państwa (np. Polski), którzy na podstawie orzeczenia polskiego sądu sprawują opiekę nad dzieckiem, które jest obywatelem Ukrainy i przybyło z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi.

500+ dla obywateli Ukrainy - kto może złożyć wniosek?

Aby obywatele Ukrainy mogli otrzymać finansowanie, muszą złożyć odpowiedni wniosek . Taki formularz mogą złożyć:

 • Obywatele Ukrainy albo małżonkowie obywatela Ukrainy,
 • Obywatele Ukrainy, których pobyt w Polsce jest legalny,
 • Ukraińcy, którzy mają pod opieką dziecko (są jego rodzicem lub opiekunem tymczasowym), które ma ukraińskie obywatelstwo i przybyło z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi,
 • Osoby, które mają pod opieką dziecko (są jego rodzicem lub opiekunem tymczasowym) urodzone w Polsce przez matkę, która jest obywatelką Ukrainy i której pobyt w Polsce jest legalny.

Jest to finansowanie dla rodzica, opiekuna tymczasowego albo osoby sprawującej pieczę zastępczą nad dzieckiem.

Jak złożyć wniosek o 500+ dla obywateli Ukrainy? Poradnik krok po kroku

Aby poprawnie złożyć wniosek obywatele Ukrainy muszą posiadać:

 • paszport lub inny dokument potwierdzający tożsamość,
 • PESEL (osoby składającej wniosek i dziecka),
 • adres e-mail,
 • polski numer telefonu,
 • numer rachunku bankowego w Polsce.

oraz jeśli wymaga tego sytuacja:

 • orzeczenie sądu o sprawowaniu opieki nad dzieckiem z Ukrainy,
 • zaświadczenie o legalności pobytu i dostępie do polskiego rynku,
 • dokument potwierdzający, że wnioskodawca jest opiekunem tymczasowym dziecka.

Krok 1

W formularzu trzeba podać numer indentyfikacyjny PESEL (wnioskodawcy oraz dziecka), a więc w pierwszej kolejności musimy go uzyskać. Zgłaszamy się do urzędu gminy, miasta lub dzielnicy w Polsce i składamy wniosek o uzyskanie numeru PESEL. Pamiętajmy! Taki wniosek musimy złożyć osobiście.

Krok 2

Świadczenie 500+ wypłacane są bezgotówkowo – wyłącznie na rachunek bankowy w Polsce. Jeśli nie posiadamy konta w banku, koniecznie musimy je założyć.

Krok 3

Krok trzeci to złożenie wniosku. Możemy to zrobić wyłącznie elektronicznie za pomocą Platformy ePUAP. Aby założyć konto w elektronicznym systemie ZUS będziemy potrzebować polskiego numeru telefonu oraz numeru PESEL. Pamiętajmy, że pracownicy ZUS zawsze chętnie nam pomogą założyć profil i złożyć wniosek.

Świadczenie 500+ jak długo obowiązuje?

Świadczenie 500+ obowiązuje od miesiąca, w którym złożymy wniosek, do końca okresu świadczeniowego. Obecny okres świadczeniowy obowiązuje od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. Uwaga! Finansowanie przysługuje tylko przez okres, gdy opiekun i dziecko przebywają w Polsce.

Świadczenie 500+ dla obywateli Ukrainy - najważniejsze pytania

Tak, 500+ należy obywatelom Ukrainy, którzy uciekali ze swojego kraju i przyjechali legalnie do Polski po 23.02.2022 r.,

Tak, finansowanie 500+ otrzymają obywatele Ukrainy (rodzice bądź opiekunowie), którzy wraz z dziećmi przekroczyli granicę Polski i planują zamieszkać w niej na stałe. Pamiętajmy, jednak, że o świadczenie 500+ mogą ubiegać się wyłącznie obywatele Ukrainy, którzy uciekali ze swego kraju z powodu wojny. Polski Rząd ogłosił, że finansowanie otrzymają uchodźcy, którzy przekroczyli granicę między Ukrainą a Polską po 23 lutego 202 2 roku. 

O świadczenie 500+ mogą ubiegać się wyłącznie obywatele Ukrainy, którzy uciekali ze swego kraju z powodu wojny. Polski Rząd ogłosił, że finansowanie otrzymają uchodźcy, którzy przekroczyli granicę między Ukrainą a Polską po 23 lutego 202 2 roku. 

Świadczenie 500+ obowiązuje od miesiąca, w którym złożymy wniosek, do końca okresu świadczeniowego. Obecny okres świadczeniowy obowiązuje od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r.

Podsumowanie

 1. Obywatele Ukrainy, którzy uciekali ze swojego kraju i przyjechali legalnie do Polski po 23.02.2022 r., mogą składać wnioski do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) o wypłatę świadczeń z programu Rodzina 500+.
 2. O świadczenie 500+ mogą ubiegać się wyłącznie obywatele Ukrainy, którzy uciekali ze swego kraju z powodu wojny.
 3. Aby obywatele Ukrainy mogli otrzymać finansowanie, muszą złożyć odpowiedni wniosek.
 4. Jest to finansowanie dla rodzica, opiekuna tymczasowego albo osoby sprawującej pieczę zastępczą nad dzieckiem.
 5. Wniosek można złożyć wyłącznie elektronicznie za pomocą Platformy ePUAP.
 6. Świadczenie 500+ obowiązuje od miesiąca, w którym złożymy wniosek, do końca okresu świadczeniowego. Obecny okres świadczeniowy obowiązuje od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r.
 7. Finansowanie przysługuje tylko przez okres, gdy opiekun i dziecko przebywają w Polsce.
 8. Świadczenie 500+ wypłacane są bezgotówkowo – wyłącznie na rachunek bankowy w Polsce.
 9. Aby poprawnie złożyć wniosek obywatele Ukrainy muszą posiadać: paszport lub inny dokument potwierdzający tożsamość, PESEL (osoby składającej wniosek i dziecka), adres e-mail, polski numer telefonu, numer rachunku bankowego w Polsce.
 10. Osoby z Ukrainy mogą wnioskować także o świadczenie wychowawcze, zasiłek 300 plus oraz świadczenie rodzinne.
author
Dorota Grycko
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kredyt konsolidacyjny Przeworsk

Jeżeli chciałbyś obniżyć miesięczne raty posiadanych kredytów, kredyt konsolidacyjny może okazać się właściwym rozwiązaniem. W naszym zestawieniu zawarliśmy, najlepsze konsolidacje w Przeworsku. Maksymalna kwota to nawet 200 000 zł.

author
Patryk Byczek
26 czerwca 2022
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Podstawowy rachunek płatniczy Euro Bank

Unia Europejska chce zadbać o poziom ubankowienia społeczeństwa Polskiego i nakazała wszystkim bankom i SKOK-om otworzyć nowy typ konta - podstawowy rachunek płatniczy. Ma być to darmowe konto przeznaczone dla tych, którzy innego rachunku bankowego nie posiadają. Sprawdź, jak będzie wyglądała oferta podstawowego rachunku płatniczego w Euro Banku.

author
Dominika Byczek
27 lipca 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Santander Bank Polska w Chełmie

Santander Bank Polska to drugi bank w Polsce pod względem wielkości aktywów. Jedna z placówek banku mieści się w Chełmie. Sprawdź dane kontaktowe do placówki oraz jej ofertę.

author
Dominika Byczek
09 października 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Promocja: „Otwórz się na zmiany” w BNP Paribas

W BNP Paribas trwa promocja skierowana do nowych Klientów, którzy w zamian za założenie konta i spełnienie prostych warunków mogą zgarnąć 300 złotych premii. Promocja trwa do 30 czerwca 2021 roku. Sprawdź warunki.

author
Patryk Byczek
11 czerwca 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Pod lupą Zadluzenia.com – pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim

W ofercie największego polskiego Banku – PKO Banku Polskiego, pojawił się nowy produkt – pożyczka gotówkowa na dowolny cel – MINI RATKA (nowa). Dzisiaj sprawdzamy go w ramach serii „Pod lupą Zadluzenia.com”.

author
Patryk Byczek
10 września 2013
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Santander Consumer Bank Busko-Zdrój

Santander Consumer Bank to jeden z większych banków detalicznych w Polsce. Specjalizuje się w kredytach gotówkowych, ratalnych oraz samochodowych. Sprawdź oddziały Santander Consumer Banku w Busku-Zdroju – adres, telefon, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Dorota Grycko
04 lipca 2021
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.
Porównaj