500 plus dla obywatela Ukrainy

500 plus dla obywatela Ukrainy

author
Dorota Grycko
31 sierpnia 2022
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

O świadczenie wychowawcze Rodzina 500+ mogą wnioskować również obywatele Ukrainy, którzy na stałe mieszkają w Polsce. Jest to finansowa forma pomocy, która ma wesprzeć osoby uciekające z własnego kraju. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać świadczenie wychowawcze Rodzina 500 plus?

Spis treści:

  1. Czym jest świadczenie Rodzina 500+?
  2. 500 plus dla obywateli Ukrainy
  3. Komu przysługuje świadczenie 500 plus?
  4. 500+ dla obywateli Ukrainy - kto może złożyć wniosek?
  5. Jak złożyć wniosek o 500+ dla obywateli Ukrainy? Poradnik krok po kroku
  6. Świadczenie 500+ jak długo obowiązuje?
  7. Świadczenie 500+ dla obywateli Ukrainy - najważniejsze pytania
  8. Podsumowanie
Zwiń spis treści

Czym jest świadczenie Rodzina 500+?

500 plus to rządowy program, który wszedł w życie 1 kwietnia 2016 roku i od tego czasu stanowi duże finansowe wsparcie wszystkich rodzin, które wychowują dzieci. Początkowo pieniądze były wypłacane tylko na drugie i kolejne dziecko, ale od 1 lipca 2019 roku są wypłacane także na pierwsze dziecko.

“Program Rodzina 500+ realizuje trzy podstawowe cele: wpływa na wzrost liczby urodzeń […] ogranicza ubóstwo, w szczególności wśród dzieci […] oraz stanowi inwestycję w rodzinę” – informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na swojej stronie internetowej.

Przy wypłatach świadczenia 500 plus nie jest brane pod uwagę kryterium dochodowe i kryterium liczby dzieci. Pieniądze może otrzymać każdy, kto złoży odpowiedni wniosek. Wypłaty realizowane są do ukończenia przez dziecko 18. roku życia. Sprawdź pożyczki na 500 plus.

500 plus dla obywateli Ukrainy

Polski Rząd stara się jak najbardziej pomóc obywatelom Ukrainy. 7 marca 2022 roku przyjął projekt ustawy o pomocy uchodźcom, którzy na stałe zamieszkają w Polsce. Projekt przewiduje świadczenie 500 plus na dzieci, ale oprócz tego osoby z Ukrainy mogą wnioskować także o świadczenie wychowawcze, zasiłek 300 plus oraz świadczenie rodzinne.

Obywatele Ukrainy, którzy uciekali ze swojego kraju i przyjechali legalnie do Polski po 23.02.2022 r., mogą składać wnioski do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) o wypłatę świadczeń z programu Rodzina 500+.

Komu przysługuje świadczenie 500 plus?

Przed rozpoczęciem wojny w Ukrainie z świadczenia 500+ mogli korzystać tylko Polacy (wyjątkiem byli cudzoziemcy, którzy mieli kartę pobytu z zapisem o dostępie do rynku pracy). W tej chwili z finansowania mogą skorzystać również obywatele Ukrainy, którzy planują na stałe zamieszkać w Polsce.

Sprawdź oferty pożyczek dla Ukraińców.

Ważne! O świadczenie 500+ mogą ubiegać się wyłącznie obywatele Ukrainy, którzy uciekali ze swego kraju z powodu wojny. Polski Rząd ogłosił, że finansowanie otrzymają uchodźcy, którzy przekroczyli granicę między Ukrainą a Polską po 23 lutego 2022 roku. 

Komu przysługuje świadczenie 500+?

  • obywatelom Ukrainy albo małżonkom obywateli Ukrainy, którzy po 23 lutego 2022 r. przybyli wraz z dziećmi z Ukrainy do Polski w związku z działaniami wojennymi,
  • obywatelkom Ukrainy albo żonom obywateli Ukrainy, które po 23 lutego 2022 r. przybyły z Ukrainy do Polski w związku z działaniami wojennymi, a dziecko urodziło się w Polsce,
  • obywatelom Ukrainy albo małżonkom obywateli Ukrainy, którzy zamieszkali w Polsce przed 24 lutego 2022 r., ale dziecko, na które ubiegamy się o świadczenie, przybyło z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi,
  • obywatelom innego państwa (np. Polski), którzy na podstawie orzeczenia polskiego sądu sprawują opiekę nad dzieckiem, które jest obywatelem Ukrainy i przybyło z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi.

500+ dla obywateli Ukrainy - kto może złożyć wniosek?

Aby obywatele Ukrainy mogli otrzymać finansowanie, muszą złożyć odpowiedni wniosek . Taki formularz mogą złożyć:

  • Obywatele Ukrainy albo małżonkowie obywatela Ukrainy,
  • Obywatele Ukrainy, których pobyt w Polsce jest legalny,
  • Ukraińcy, którzy mają pod opieką dziecko (są jego rodzicem lub opiekunem tymczasowym), które ma ukraińskie obywatelstwo i przybyło z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi,
  • Osoby, które mają pod opieką dziecko (są jego rodzicem lub opiekunem tymczasowym) urodzone w Polsce przez matkę, która jest obywatelką Ukrainy i której pobyt w Polsce jest legalny.

Jest to finansowanie dla rodzica, opiekuna tymczasowego albo osoby sprawującej pieczę zastępczą nad dzieckiem.

Jak złożyć wniosek o 500+ dla obywateli Ukrainy? Poradnik krok po kroku

Aby poprawnie złożyć wniosek obywatele Ukrainy muszą posiadać:

  • paszport lub inny dokument potwierdzający tożsamość,
  • PESEL (osoby składającej wniosek i dziecka),
  • adres e-mail,
  • polski numer telefonu,
  • numer rachunku bankowego w Polsce.

oraz jeśli wymaga tego sytuacja:

  • orzeczenie sądu o sprawowaniu opieki nad dzieckiem z Ukrainy,
  • zaświadczenie o legalności pobytu i dostępie do polskiego rynku,
  • dokument potwierdzający, że wnioskodawca jest opiekunem tymczasowym dziecka.

Krok 1

W formularzu trzeba podać numer indentyfikacyjny PESEL (wnioskodawcy oraz dziecka), a więc w pierwszej kolejności musimy go uzyskać. Zgłaszamy się do urzędu gminy, miasta lub dzielnicy w Polsce i składamy wniosek o uzyskanie numeru PESEL. Pamiętajmy! Taki wniosek musimy złożyć osobiście.

Krok 2

Świadczenie 500+ wypłacane są bezgotówkowo – wyłącznie na rachunek bankowy w Polsce. Jeśli nie posiadamy konta w banku, koniecznie musimy je założyć.

Krok 3

Krok trzeci to złożenie wniosku. Możemy to zrobić wyłącznie elektronicznie za pomocą Platformy ePUAP. Aby założyć konto w elektronicznym systemie ZUS będziemy potrzebować polskiego numeru telefonu oraz numeru PESEL. Pamiętajmy, że pracownicy ZUS zawsze chętnie nam pomogą założyć profil i złożyć wniosek.

Świadczenie 500+ jak długo obowiązuje?

Świadczenie 500+ obowiązuje od miesiąca, w którym złożymy wniosek, do końca okresu świadczeniowego. Obecny okres świadczeniowy obowiązuje od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. Uwaga! Finansowanie przysługuje tylko przez okres, gdy opiekun i dziecko przebywają w Polsce.

Świadczenie 500+ dla obywateli Ukrainy - najważniejsze pytania

Tak, 500+ należy obywatelom Ukrainy, którzy uciekali ze swojego kraju i przyjechali legalnie do Polski po 23.02.2022 r.,

Tak, finansowanie 500+ otrzymają obywatele Ukrainy (rodzice bądź opiekunowie), którzy wraz z dziećmi przekroczyli granicę Polski i planują zamieszkać w niej na stałe. Pamiętajmy, jednak, że o świadczenie 500+ mogą ubiegać się wyłącznie obywatele Ukrainy, którzy uciekali ze swego kraju z powodu wojny. Polski Rząd ogłosił, że finansowanie otrzymają uchodźcy, którzy przekroczyli granicę między Ukrainą a Polską po 23 lutego 202 2 roku. 

O świadczenie 500+ mogą ubiegać się wyłącznie obywatele Ukrainy, którzy uciekali ze swego kraju z powodu wojny. Polski Rząd ogłosił, że finansowanie otrzymają uchodźcy, którzy przekroczyli granicę między Ukrainą a Polską po 23 lutego 202 2 roku. 

Świadczenie 500+ obowiązuje od miesiąca, w którym złożymy wniosek, do końca okresu świadczeniowego. Obecny okres świadczeniowy obowiązuje od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r.

Podsumowanie

  1. Obywatele Ukrainy, którzy uciekali ze swojego kraju i przyjechali legalnie do Polski po 23.02.2022 r., mogą składać wnioski do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) o wypłatę świadczeń z programu Rodzina 500+.
  2. O świadczenie 500+ mogą ubiegać się wyłącznie obywatele Ukrainy, którzy uciekali ze swego kraju z powodu wojny.
  3. Aby obywatele Ukrainy mogli otrzymać finansowanie, muszą złożyć odpowiedni wniosek.
  4. Jest to finansowanie dla rodzica, opiekuna tymczasowego albo osoby sprawującej pieczę zastępczą nad dzieckiem.
  5. Wniosek można złożyć wyłącznie elektronicznie za pomocą Platformy ePUAP.
  6. Świadczenie 500+ obowiązuje od miesiąca, w którym złożymy wniosek, do końca okresu świadczeniowego. Obecny okres świadczeniowy obowiązuje od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r.
  7. Finansowanie przysługuje tylko przez okres, gdy opiekun i dziecko przebywają w Polsce.
  8. Świadczenie 500+ wypłacane są bezgotówkowo – wyłącznie na rachunek bankowy w Polsce.
  9. Aby poprawnie złożyć wniosek obywatele Ukrainy muszą posiadać: paszport lub inny dokument potwierdzający tożsamość, PESEL (osoby składającej wniosek i dziecka), adres e-mail, polski numer telefonu, numer rachunku bankowego w Polsce.
  10. Osoby z Ukrainy mogą wnioskować także o świadczenie wychowawcze, zasiłek 300 plus oraz świadczenie rodzinne.
author
Dorota Grycko
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

mBank ostrzega przed fałszywymi mailami z załącznikami

mBank ostrzega wszystkich przed nową metodą hakerów. Aktualnie trwa cała kampania, w której do przypadkowych osób przesyłane są wiadomości e-mail zawierające załączniki z niebezpiecznym oprogramowaniem. Ich zainstalowanie może skutkować wykradzeniem np.: naszych haseł do logowania do konta bankowego. Jak się uchronić?

author
Dominika Byczek
06 października 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Kasa Stefczyka Milówka

Szukasz dokładnych danych na temat Kasy Stefczyka w Milówce? W naszym artykule przedstawiamy pełny przegląd informacji, w tym adres, numery telefonów, godziny otwarcia i mapy ułatwiające dotarcie do konkretnych placówek.

author
Julia Wierciło
10 marca 2024
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Bank Pekao w Myślenicach

Bank Pekao jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jeden z jego oddziałów mieści się w Myślenicach – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówki.

author
Patryk Byczek
03 lipca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Bank Pekao w Przeźmierowie

Bank Pekao jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jeden z jego oddziałów mieści się w Przeźmierowie – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówki.

author
Patryk Byczek
09 sierpnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Zakup mieszkania – co jest najważniejsze dla Polaków?

Polacy coraz chętniej inwestują we własne mieszkania. Na co zwracają szczególną uwagę przy zakupie nieruchomości? Badanie „O co pytają Polacy kupując mieszkanie” sprawdziło preferencje mieszkaniowe Polaków.

author
Aneta Jankowska
06 czerwca 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Ofiaromat także w Warszawie

Spółka First Data Polska wsparła instalację już drugiego daromatu w Polsce. Ofiaromat, jaki stanął w Warszawie na Dworcu Centralnym, to nic innego jak możliwość wsparcia potrzebujących na miarę XXI wieku. Jest to urządzenie wyposażone w terminal, dzięki któremu wesprzemy mieszkańców Syrii, którą wyniszcza trwająca tam wojna.

author
Alicja Hirsekorn
01 marca 2020
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.
Porównaj