Jak wyrobić paszport?

Jak wyrobić paszport?

author
Katarzyna Wasiłowska
03 grudnia 2023
Ekspertka finansowa, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, nauczycielka i redaktorka na zadluzenia.com. Specjalizuje się w klarownym tłumaczeniu finansów, łącząc doświadczenie pedagogiczne z praktyczną wiedzą z branży.

Paszport to obok dowodu osobistego jeden z najważniejszych dokumentów tożsamości, jakimi wylegitymować się ma prawo obywatel Polski. Paszport umożliwia podróżowanie poza granice Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Sprawdź, ile kosztuje paszport i jak go wyrobić.

Paszport - czym jest?

Paszport jest dokumentem, który uprawnia jego posiadacza do podróżowania za granicę. Jest obligatoryjny w sytuacji, gdy chcemy udać się do kraju nienależącego do Unii Europejskiej. Spełnią tę samą funkcję, co dowód osobisty – pozwala zidentyfikować tożsamość osoby. 

Paszport - jakie informacje zawiera?

Paszport zawiera podstawowe informacje o osobie, której został wydany:

  • imię lub imiona, nazwisko,
  • obywatelstwo posiadacza,
  • datę oraz miejsce urodzenia,
  • płeć,
  • numer identyfikacyjny PESEL,
  • zdjęcie – wizerunek twarzy,
  • podpis właściciela (nie jest podpisany jedynie, gdy należy do dziecka, które nie ukończyło 12. roku życia bądź osoby, która nie jest w stanie się samodzielnie podpisać, np. ze względu na niepełnosprawność ruchową).;
  • nazwa rodzaju dokumentu, 
  • informację o kraju, w którym został wydany,
  • serię i numer dokumentu,
  • datę wydania i datę końca ważności paszportu,
  • informację o tym, kto wydał paszport.

Jest dokumentem, zawierającym dane wrażliwe o osobie, takie jak np. numer PESEL. Ze względu na to, warto szczególnie dbać o bezpieczeństwo i nie udostępniać go nieuprawnionym osobom. O tym, co zrobić, kiedy zgubimy paszport, przeczytasz tutaj.

Rodzaje paszportów

Istnieje kilka rodzajów tego dokumentu.

  • Paszport – wydawany jest dorosłym  i dzieciom, które ukończyły 12 lat na okres 10. lat oraz dzieciom poniżej 12. roku życia na okres 5. lat;
  • Paszport tymczasowy – wydawany na okres maksymalnie 365. dni, najczęściej w sytuacjach nagłych, np. śmierci bliskiej osoby poza granicami kraju bądź też sytuacji poważnej choroby;
  • Paszport dyplomatyczny – udostępniany na okres 10. lat, jego przyznawaniem zajmuje się minister do spraw zagranicznych;
  • Paszport służbowy MSZ – ważny przez 10 lat, wydawany przez ten sam organ, co paszport dyplomatyczny;
  • Drugi paszport – przyznawany posiadaczowi paszportu na okres 3. lat w wyjątkowych sytuacjach. 

Paszport - najważniejsze informacje dla osoby, która chce go wyrobić

Poniżej zebraliśmy najważniejsze informacje, które powinien przeczytać każdy, kto chce wyrobić paszport:

  1. Wniosek o wyrobienie paszportu może złożyć każda pełnoletnia osoba, lub w przypadku jej całkowitego ubezwłasnowolnienia – opiekun prawny.
  2. Wniosek o paszport można złożyć zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami.
  3. Koszt opłaty za wyrobienie paszportu poza granicami Polski zależy od ustaleń danego konsulatu.
  4. Wniosek o paszport w Polsce składa się w dowolnym punkcie paszportowym na terenie kraju.
  5. Wniosek o paszport poza granicami Polski składa się w odpowiednim konsulacie.
  6. Na wyrobienie paszportu możesz poczekać do 30 dni w Polsce. Czas oczekiwania na paszport poza granicami kraju jest ustalany indywidualnie.
  7. Paszport ważny jest 10 lat od daty jego wydania, w przypadku dziecka poniżej 12. roku życia paszport jest ważny przez 5 lat, natomiast, gdy zostaje wydany jako drugi dokument tego typu – 3 lata.

Paszport w Polsce - gdzie można go wyrobić?

Dokument ten wyrobisz przede wszystkim w urzędzie wojewódzkim, na terenie kraju funkcjonują jednak także mniejsze punkty, które zajmują się przyjmowaniem wniosków i dokumentów niezbędnych do tego, by otrzymać paszport. 

 

Wyrobienie paszportu w Polsce - krok po kroku

W tej części wpisu przedstawimy szczegóły procesu wyrabiania dokumentu paszportowego w Polsce.

  1. Najważniejsze jest to, aby wnioskodawca skompletował wszelkie wymagane przez urząd dokumenty. O tym, jakie wnioski i dokumenty są konieczne w procesie wyrabiania paszportu przeczytasz więcej w sekcji – Wymagane dokumenty, w dalszej części wpisu. 
  2. Uiszczenie opłaty za wyrobienie dokumentu. Można zrobić przelew na konto bankowe urzędu, zgodnie z instrukcją danej jednostki lub dokonać płatności na miejscu we wpłatomacie. 
  3. Wizyta w urzędzie wojewódzkim lub punkcie zajmującym się wydawaniem paszportów. Po zebraniu wszystkich dokumentów należy przedłożyć je w urzędzie. W zależności od punktu godziny jego otwarcia oraz system przyjmowania interesantów może się różnić. Z reguły na wizytę możemy umówić się wcześniej lub też po prostu zjawić się w jednostce.
  4. Spotkanie z pracownikiem urzędu, złożenie podpisu na wniosku o wydanie paszportu, powierzenie mu pozostałych dokumentów
  5. W kolejnym kroku urzędnik poprosi wnioskodawcę o przyłożenie palca do czytnika linii papilarnych, aby uzyskać jego odcisk, niezbędny do weryfikacji biometrycznej. Co istotne, odcisk palca nie jest pobierany od dzieci do 12. roku życia. 
  6. Bardzo ważne jest, aby zabrać wydane przez urzędnika potwierdzenie złożenia dokumentu, które wnioskodawca powinien zachować do momentu uzyskania paszportu.

W niektórych punktach paszportowych istnieje możliwość załatwienia formalności bez wychodzenia z domu. Wizyta odbywa się wówczas online.

Jak wyrobić paszport za granicą?

Poniżej znajdują się kolejno opisane etapy procesu wyrabiania paszportu poza granicami Polski:

  1. Przygotuj wymagane dokumenty. Będziesz potrzebować nie tylko wypełnionego wniosku o paszport, lecz także jednego zdjęcia paszportowego oraz dodatkowych dokumentów, jakie mogą być wymagane przez urzędnika. Listę ich wszystkich znajdziesz w sekcji – Wymagane dokumenty.
  2. Zapłać za wyrobienie paszportu. By zapłacić za wyrobienie paszportu, bądź przygotowany na to, iż każdy zagraniczny konsulat może oferować inną metodę płatności (gotówka, karta płatnicza, szybkie transakcje zbliżeniowe itp).Informacje o koszcie wyrobienia paszportu dostępne są na stronach internetowych polskich konsulatów poza granicami kraju. W przypadku każdego z nich cena może być różna.
  3. Złóż wniosek w konsulacie. Odpowiednio wypełniony wniosek wraz ze wszystkimi wymaganymi dokumentami możesz złożyć w konsulacie polskim, jaki mieści się na terenie kraju, w którym przebywasz. Informacje o adresach owych konsulatów dostępne są na rządowej stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, w sekcji „Polskie placówki za granicą”. Czas oczekiwania na wyrobienie paszportu jest ustalany indywidualnie przez każdego pracownika konsulatu, który obsługuje danego Polaka.
  4. Odbierz paszport.  Wyrobiony dokument odbierz osobiście w konsulacie, w którym uprzednio złożony został Twój wniosek. Możesz także liczyć na zgodę Konsula na zmianę sposobu odbioru dokumentu, w przypadku wyjątkowych okoliczności – np. trudności z dojazdem do konsulatu.Przy odbiorze upewnij się, czy zawarte w nowym paszporcie dane biometryczne są poprawne.

Dokumenty wymagane do wyrobienia paszportu

Poniżej przedstawiamy listę dokumentów, jakie konieczne są do przyjęcia wniosku o wydanie paszportu przez urzędnika państwowego:

  • dowód osobisty;
  • zdjęcie, ważne by było ono aktualne, zgodne z wytycznymi zdjęcia paszportowego (o tym, ile kosztuje przeczytasz tutaj) oraz posiadało wymiary 34 mm x 45 mm;
  • dokument potwierdzający uiszczenie opłaty za wyrobienie paszportu;
  • dokument, który daje wnioskodawcy prawo do ulgi w uiszczonej opłacie, jeżeli takową posiada;
  • nieaktualny paszport, który utracił swoją ważność.

Paszport - czas oczekiwania na dokument, koszt, ulgi

Czas oczekiwania na nowy paszport wynosi maksymalnie 30 dni w Polsce. Poza granicami kraju czas ten jest różnie określany. O standardowych kosztach wyrobienia paszportu w Polsce przeczytasz tutaj. W polskich konsulatach za granicą kwoty te są różnie ustalane. We wszystkich jednak punktach wyrabiania paszportu, czy to w Polsce, czy za jej granicami, uznawane są ulgi ustawowe, które pozwalają obniżyć podstawowy koszt wyrobienia nowego paszportu.

Zniżki:

Na zniżkę 50% mogą liczyć m.in. uczniowie oraz studenci, emeryci, renciści, a także osoby niepełnosprawne. Z 75% ulgi mogą skorzystać osoby uczące się, jeśli pochodzą z rodziny wielodzietnej – takiej, która posiada Kartę Dużej Rodziny. Aż 100% ulgi dostaną między innymi seniorzy powyżej 70-ego roku życia. Warto jednak pamiętać, że jeśli stracisz lub zniszczysz paszport z własnej winy, opłata za wyrobienie nowego dokumentu będzie trzykrotnie wyższa od kwoty standardowej. 

Paszport - jak sprawdzić, czy jest już gotowy do odbioru?

Wielu wnioskodawców zastanawia się, w jaki sposób uzyskają informację o tym, że paszport jest gotowy do odbioru i czy w ogóle urząd ma obowiązek ich o tym informować. Na stronie rządowej znajduje się informacja o tym, że status naszego wniosku możemy sprawdzić klikając w zakładkę “Sprawdź, czy twój paszport jest gotowy”. Wystarczy wpisać tę frazę w wyszukiwarkę. Wymagany będzie wówczas numer wniosku, widoczny na potwierdzeniu, które przekazuje urzędnik. Podczas składania dokumentów, pracownik urzędu powinien poprosić wnioskodawcę o wskazanie sposobu, w jaki instytucja ta ma poinformować go, że paszport jest już gotowy i czeka na odbiór. Można wybrać powiadomienie mailowe i smsowe. 

Aby odebrać paszport należy posiadać przy sobie:

  • dowód osobisty;
  • potwierdzenie złożenia wniosku o wyrobienie paszportu;
  • poprzedni dokument, który zostanie unieważniony.

Źródła:

https://www.gov.pl/web/gov/paszport-informacje-o-dokumencie

https://www.malopolska.uw.gov.pl/default.aspx?page=paszport_podstawowe_informacje

 

author
Katarzyna Wasiłowska
Ekspertka finansowa, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, nauczycielka i redaktorka na zadluzenia.com. Specjalizuje się w klarownym tłumaczeniu finansów, łącząc doświadczenie pedagogiczne z praktyczną wiedzą z branży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Olaf
Olaf
2019-08-21 04:20:35

Super bardzo przydatne informacje!

lolalika
lolalika
2018-08-03 11:21:09

suoer poradnik pozdrawiam

Podobne artykuły

„Promocja dla przedsiębiorców II” w Santander Bank Polska

Santander Bank Polska wystartował z bardzo korzystną promocją Konta Firmowego Godnego Polecenia. Klienci w zamian za otworzenie rachunku mogą zgarnąć moneyback na maksymalną kwotę 900 złotych. Dodatkowo korzystanie z konta przez pierwsze dwa lata jest całkowicie darmowe. Promocja trwa do 31 grudnia 2019 roku.

author
Patryk Byczek
05 sierpnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Termin wypłaty wynagrodzenia

Gdy zbliża się koniec miesiąca, a nasz portfel straszy pustkami, w głowie wybrzmiewa tylko jedno pytanie: „kiedy wypłata?”. Ku pokrzepieniu wszystkich tych, którzy z niecierpliwością wyczekują przelewu od pracodawcy – sprawdziliśmy ustawowe terminy wypłaty wynagrodzenia. 

author
Halszka Gronek
01 kwietnia 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Promocja: „Mega szansa” w BNP Paribas

W BNP Paribas trwa promocja, w której nowi Klienci banku za założenie konta i spełnienie prostych warunków promocji mogą zgarnąć 500 złotych premii w gotówce. Promocja trwa do 30 kwietnia 2022 roku Sprawdź warunki.

author
Patryk Byczek
14 kwietnia 2022
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Credit Agricole w Gdańsku

Credit Agricole jest jednym z największych banków uniwersalnych w Polsce. Sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówek w Gdańsku.

author
Dominika Byczek
13 lipca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Popyt na kredyty mieszkaniowe na koniec 2019 roku

Końcówka 2019 roku okazała się być bardzo owocna pod względem liczby nowych wniosków o przyznanie kredytu mieszkaniowego. Banki miały co robić, wszak w samym tylko grudniu 2019 zawitało do nich ponad 30 tysięcy klientów chętnych zaciągnąć kredyt mieszkaniowy. Jaki wynik pokazał indeks popytu na kredyty mieszkaniowe?

author
Halszka Gronek
15 stycznia 2020
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Ile kosztuje utrzymanie dziecka?

Wraz z pojawieniem się wieści o dziecku, wzrastają miesięczne wydatki związane, z życiem rodziny. Sprawdziliśmy, co mówią dane statystyczne na temat miesięcznego i rocznego wydatku na utrzymanie dziecka oraz ile wynoszą koszty utrzymania do 18. roku życia.

author
Sandra Tessmer
01 lipca 2019
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.
Porównaj