PSD2 w Banku Pekao

PSD2 w Banku Pekao

author
Alicja Uzarowicz
16 czerwca 2019

Część przepisów dyrektywy unijnej PSD2 weszła już w życie. Z tego powodu wiele firm przygotowuje się do nowych standardów i możliwości, które gwarantuje ten akt prawny. W środę 12 czerwca Bank Peako pokazał przykład zastosowania w praktyce przepisów dyrektywy UE PSD2.

Na mocy przepisów dyrektywy PSD2 podmioty, którym klienci przyznają zgodę, mogą otrzymać dostęp do kont bankowych tych klientów. Będzie to zatem wgląd w rachunki płatnicze czy karty kredytowe przypisane do tych rachunków. Co więcej, podmioty te będą mogły po części zarządzać środkami na tych kontach.

Oczywistym jest, że chodzi tutaj o określone transakcje jak i potwierdzanie dostępności środków na tych rachunkach. Dyrektywa PSD2 nie ma na celu umożliwienia podmiotom tym nieograniczonego dostępu do środków na koncie bankowym klienta. Jej ideą jest raczej usprawnienie procesów transakcji płatniczych.

Najnowszy bezpieczny interfejs API wprowadzony w wersji produkcyjnej przez Bank Pekao S.A. stanowi swoistą implementację przepisów dyrektywy PSD2. Mówiąc precyzyjniej, od środy 12 czerwca Pekao S.A. udostępnia platformę umożliwiającą dokonanie wyżej opisanych czynności.

Czym jest dyrektywa PSD2

Nowa dyrektywa unijna o enigmatycznej nazwie PSD2 (z ang. Payment Services Directive 2) jest aktem prawnym regulującym usługi płatnicze w Unii Europejskiej. Wprowadza ona nowe przepisy, których celem jest regulacja współpracy na poziomie bank – dostawcy usług płatniczych.

Tych drugich określa się jako TPP (ang. third party providers). Ci dostawcy muszą posiadać odpowiednie uprawnienia oraz zgodę klienta, aby świadczyć usługi gwarantowane przez dyrektywę. Najważniejszymi z nich są: inicjowanie płatności, uzyskiwanie informacji o rachunku oraz potwierdzanie dostępności środków.

W kwestii inicjowania płatności klient otrzyma możliwość wysłania przelewu z kilku rachunków w różnych bankach. Uzyskanie informacji o rachunku polegać będzie zaś na wyświetlaniu informacji o swoim rachunku poprzez aplikacje innych podmiotów niż bank.

Potwierdzanie dostępności środków na rachunku ma natomiast polegać na tym, że bank prowadzący rachunek będzie miał prawo poinformować firmę o tym, czy na rachunku danego klienta jest wystarczająca ilość środków. Kluczowe jest tutaj jednak to, że bank nie będzie mógł podać konkretnej kwoty, a tylko odpowiedź tak lub nie.

Jak zacząć korzystać z nowej usługi Banku Pekao S.A.

Żadna z powyżej wskazanych czynności nie będzie mogła dojść do skutku bez uprzedniej zgody klienta. Zgoda ta musi być zaznaczona w aplikacji każdego dostawcy z osobna. Po zaznaczeniu jej w odpowiednim miejscu w aplikacji klient jest przenoszony na stronę płatności elektronicznej.

W tym miejscu zgoda jest autoryzowana. Co więcej, klient może odwołać zgodę w każdej chwili po jej zaznaczeniu. Świadczenie opisanych w poprzedniej sekcji usług jest możliwe na podstawie specjalnego interfejsu przygotowanego przez Bank Pekao S.A. Jest on dostępny na stronie https://developer.pekao.com.pl/api/.


Źródła:
https://media.pekao.com.pl/pr/444990/bank-pekao-s-a-udostepnil-srodowisko-produkcyjne-psd2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Certyfikat Top Employer dla Provident
Wpisy
author
Aneta Jankowska
16 lutego 2017

Certyfikat Top Employer dla Provident

ING Bank Śląski wprowadził Google Pay dla firm
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
18 sierpnia 2020

ING Bank Śląski wprowadził Google Pay dla firm

PKO BP z oddziałem w Czechach
Wpisy
author
Aneta Jankowska
07 kwietnia 2017

PKO BP z oddziałem w Czechach

Szybkie pożyczki Ozorków
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
27 stycznia 2021

Szybkie pożyczki Ozorków

ING Bank Śląski w Skierniewicach
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
05 lipca 2019

ING Bank Śląski w Skierniewicach

PKO BP w Skoczowie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
10 września 2019

PKO BP w Skoczowie

Porównaj