Strona główna Bez kategorii Analitycy banku Santander o trendach na rynku opakowań

Analitycy banku Santander o trendach na rynku opakowań

author
Halszka Gronek
14 października 2019

Polacy coraz chętniej sięgają po ekologiczne rozwiązania. Z drugiej jednak strony zauważalnie częściej kupujemy pakowane produkty gotowe i dostępne na wynos, a dodatkowo liczniej korzystamy ze sklepów online, zgadzając nie na przesyłkę paczki w niepotrzebnym opakowaniu. Jaka jest przyszłość polskiego rynku opakowań? Jakie regulacje szykuje Unia?

W najnowszym komunikacie prasowym Santander Bank Polska S.A. czytamy, że Unia Europejska opracowała nowe regulacje prawne dotyczące recyclingu i gospodarki obiegu zamkniętego. Kwestia ta wydaje się być kluczowa dla obecnego społeczeństwa; środowisko naturalne jest w bardzo złym stanie, czego jednym z najważniejszych powodów jest wysoka produkcja plastiku. Niestety analitycy banku Santander nie są optymistami w kwestii szybkiej zmiany zwyczajów konsumpcyjnych Polek i Polaków. 

W raporcie zatytułowanym „Rewolucja opakowań. Polscy producenci wobec zmian regulacji i preferencji konsumentów” czytamy, iż mimo coraz większej świadomości społecznej w kwestii środowiska oraz coraz widoczniejszego wpływu ekologii na rynek konsumpcyjny, trendy zakupowe w dalszym ciagu sprzyjać będą wzrostowi popytu na opakowania. Polscy klienci chcą i będą kupować produkty w opakowaniach z tworzyw sztucznych – niezależnie od głoszonych haseł na rzecz ochrony środowiska. Wygodę stawiamy na pierwszym miejscu.

Unia Europejska wprowadza zmiany

Nowe regulacje unijne mają za zadanie wesprzeć proces ograniczania ilości generowanych odpadów. Co równie ważne, przepisy powinny pomóc w zwiększaniu wykorzystania materiałów pochodzących z recyklingu. W tym znaczeniu ważna może okazać się realizacja Strategii Gospodarki Obiegu Zamkniętego i wymogów dotyczących tzw. Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta. Warto dodać, iż ROP funkcjonuje już w wielu krajach, lecz w Polsce odpowiedzialność ta działa na bardzo małą skalę. 

Jakie konkretnie zmiany regulacyjne przewiduje Unia? W komunikacie prasowym Santander Bank Polska czytamy o:

  • podwyższeniu kosztów „produktowych” ponoszonych przez firmy wprowadzające opakowania do obrotu,
  • zakazie wprowadzania do obrotu i ograniczeniu zużycia określonych towarów,
  • wzroście udziału recyklatu w butelkach z tworzywa PET (do 2030 roku 30% butelek PET wg wagi ma pochodzić z ponownego przetworzenia),
  • objęciu selektywną zbiórką butelek plastikowych.

Nie da się ukryć: wymogi unijne będą stawać się coraz bardziej wyśrubowane. Dlatego warto jest pamiętać o stopniowym dostosowywaniu praktyk firm działających na polskim rynku do wchodzących w życie regulacji prośrodowiskowych, a także do zmieniających się preferencji konsumentów. Jak wynika z danych zebranych przez analityków Santander Bank Polska, w najbliższej przyszłości regulacje dotyczące zużycia wyrobów jednorazowych z plastiku dotkną 1/10 wolumenu produkcji brutto, głównie małych i średnich firm.

"

Narasta świadomość ekologiczna konsumentów, którzy coraz częściej zwracają uwagę, czy zakupione towary są produkowane i sprzedawane w sposób przyjazny środowisku. To z kolei wymusza na producentach opakowań dostosowania wykorzystywanych materiałów i sposobów projektowania. Oba trendy będą w Polsce się rozpowszechniały, przed branżą są zatem ogromne szanse, ale też duże wyzwania

– tłumaczy Ignacy Morawski, dyrektor centrum analitycznego SpotData współtworzącego raport. 

Siła leży po stronie konsumentów

Autorzy przywoływanego wcześniej raportu uważają, iż dominujący wpływ na branżę opakowań mają i będą mieć zmiany preferencji konsumentów. Te wyraźnie się zmieniają, choć nie jest to zmiana całkowicie na korzyść ekologii. Z jednej strony można zaobserwować rosnące zainteresowanie ekologicznymi opakowaniami i rozwiązaniami typu zerowaste. Z drugiej jednak strony zauważyć można wyraźne transformacje obowiązującego modelu codzienności – szybsze tempo życia zwiększa popyt na zakup „gotowców”, a te zwykle są bardziej bogato pakowane.

"

Coraz więcej osób jest bowiem skłonna dopłacić do produktu, jeżeli wyróżnia się on ekologicznym opakowaniem lub pochodzeniem. Jednak równocześnie chcemy opakowań lekkich, wytrzymałych, poręcznych i najlepiej bogato zadrukowanych. Od tego, który z tych trendów będzie silniejszy, zależy kierunek rozwoju rynku, ponieważ intuicyjnie z opakowaniami ekologicznymi łączymy te z papieru i tektury, natomiast przekąski kupowane po drodze z pracy lub dania gotowe są pakowane głównie w tworzywa sztuczne

– wyjaśnia Kamil Mikołajczyk, dyrektor ds. sektora przemysłowego Santander Bank Polska.

Z wypowiedzi eksperta wynika, iż trendy konsumenckie zależą poniekąd od oferty rynkowej. Z kolei nurty produkcyjne zależą od otwartości konsumentów na zmiany. Dziś zaobserwować można rosnącą gotowość klientów na zakup produktów ekologicznych i przyjaznych dla środowiska. To jasny sygnał dla przedsiębiorców, by wykorzystać sprzyjające nastroje rynkowe i wprowadzić do obrotu organiczne opakowania. 

"

Branża powinna wejść z konsumentami w otwarty dialog i tłumaczyć korzyści ze stosowania opakowań z tworzyw sztucznych w przypadkach, w których jest to uzasadnione. Przykładowo, mogą one pomagać ograniczyć marnotrawstwo żywności poprzez przedłużanie przydatności do spożycia, czy ze względu na niską wagę przyczyniają się do ogromnych oszczędności w transporcie i zmniejszenia emisji dwutlenku węgla

– dodaje Maciej Nałęcz, analityk sektorowy Santander Bank Polska.


Źródła:
https://media.santander.pl/pr/466773/wygoda-vs-ekologia-trendy-na-rynku-opakowan

Udostępnij

Dodaj komentarz

Podobne artykuły

Bank Pekao w Radomsku
Oddziały
author
Patryk Byczek
10 lipca 2019

Bank Pekao w Radomsku

Kredyt konsolidacyjny Zgierz
Wpisy Inne
author
Aleksandra Gościnna
08 stycznia 2021

Kredyt konsolidacyjny Zgierz

BGŻ BNP Paribas partnerem Szlachetnej Paczki
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
06 grudnia 2018

BGŻ BNP Paribas partnerem Szlachetnej Paczki

Wzrost zatrudnienia w polskich startupach
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
27 czerwca 2019

Wzrost zatrudnienia w polskich startupach

Pożyczki bez zaświadczeń Jaworzno
Wpisy Inne
author
Dominika Sobieraj
11 maja 2017

Pożyczki bez zaświadczeń Jaworzno

Kasa Stefczyka Świebodzin
Oddziały
author
Patryk Byczek
16 października 2020

Kasa Stefczyka Świebodzin