zadluzenia.com
zamknij

Pilotaż nowego modułu systemu OGNIVO

Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A., wraz z Prokuraturą Apelacyjną i 10 bankami, przeprowadzi pilotaż nowego modułu systemu OGNIVO. W założeniu moduł ma usprawnić komunikację pomiędzy bankami a sądami i prokuraturami. W konsekwencji spadną koszty administracyjne i skróci się czas postępowań sądowych.

 

Moduł w w aplikacji OGNIVO pozwala organom sprawiedliwości pozyskiwać dane chronione tajemnicą bankową, które mogą stanowić materiał dowodowy lub umożliwić realizację zabezpieczenia majątkowego. Są to m.in. informacje o posiadaniu konta w danym banku i wysokości jego salda w dniu złożenia zapytania. Mogą one dotyczyć osób prawnych lub osób fizycznych, w stosunku do których prowadzone są postępowania przygotowawcze.

 

- Otrzymanie niemalże natychmiastowej informacji na temat rachunków bankowych pozwoli również skrócić czas postępowań prowadzonych wobec osób, w stosunku do których materiał dowodowy nie daje podstaw do postawienia zarzutów. Ma to istotne znaczenie zwłaszcza dla osób prowadzących działalność gospodarczą i podejrzanych o popełnienie przestępstwa. W ich przypadku zastosowane środki zabezpieczające wpływają negatywnie na prowadzone interesy, ograniczając możliwość swobodnego dysponowania majątkiem własnym czy firmy – wyjaśnia prokurator K. Wójcik.

-Zaznaczyć należy bowiem, że prowadzone działania mają na celu znalezienie dowodów nie tylko na winę danego podmiotu postępowania, ale również służą wykluczeniu udziału i wykazaniu niewinności danej jednostki – dodaje.


Źródło: http://www.kir.com.pl/main.php?p=85920&s=543253

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY