Konto bez komornika – konto bez OGNIVO
konto bez ognivo

Konto bez komornika – konto bez OGNIVO

author
Dominika Sobieraj
25 stycznia 2023

Jeżeli masz problem z komornikiem sądowym, to prawdopodobnie zetknąłeś się z pojęciem konta bez OGNIVO. Na czym to polega i gdzie je dostaniemy? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie.

Konto bez OGNIVO - najważniejsze informacje

OGNIVO to narzędzie stworzone przez Krajową Izbę Rozliczeniową w roku 2007. Komornicy sądowi używają jej do ustalania rachunków bankowych Dłużnika. Źródeł ustalania rachunków jest jednak więcej. Poza systemem OGNIVO są to także ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych), US (Urzędy Skarbowe), wniosek egzekucyjny Wierzyciela oraz informacja od samego Dłużnika.

Obecnie wszystkie banki w Polsce należą do systemu OGNIVO, w tym główne banki komercyjne oraz Bank Pocztowy i Bank Gospodarstwa Krajowego. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku banków spółdzielczych oraz SKOKów. Listę wszystkich banków należących do systemu OGNIVO wskazujemy w artykule OGNIVO – lista banków.

Czy można założyć konto bankowe bez OGNIVO?

Skoro wszystkie banki komercyjne i spółdzielcze należą do systemu OGNIVO, to pojawia się pytanie, czy jest w ogóle możliwe założenie konta bankowego, które nie będzie uczestniczyło w tym systemie. W Internecie możemy znaleźć jednak inne sposoby na założenie konta bankowego bez komornika. Poniżej weryfikujemy je wszystkie krok po kroku. Na wstępie wskażemy jednak odpowiedź na kluczowe pytanie.

Tak naprawdę konto bankowe bez OGNIVO to obecnie tylko konto socjalne (na które mogą wpływać środki chronione przed egzekucją) albo konto prowadzone przez zagraniczne banki bez oddziału w Polsce. Wszystkie inne opcje kont mogą prędzej czy później zostać odnalezione przez komornika.

Konto socjalne to konto wolne od zajęcia komorniczego

Wolne od komornika konto bankowe to przede wszystkim wskazane już konto socjalne. Socjalne konta bankowe może zakładać każda osoba, legalnie, na własne dane osobowe. Takie konta nie mają jednak wszystkich cech typowego konta osobistego, dlatego właśnie komornik nie może ich zająć. Konto socjalne to bowiem taki rachunek bankowy, na który wpływać mogą tylko środki wolne od zajęcia komorniczego, czyli różnego rodzaju świadczenia socjalne. Najczęściej są do środki pochodzące z:

 • programu 500 plus,
 • świadczeń rodzinych i wychowawczych,
 • zasiłków dla opiekunów,
 • dodatków pielęgnacyjnych, porodowych i rodzinnych,
 • świadczeń integracyjnych.

Jak widać – nie ma w tym katalogu np.: przelewu wynagrodzenia, ponieważ tym różni się konto socjalne od tradycyjnego rachunku bankowego. Posiadanie konta socjalnego umożliwia nam ochronienie spod egzekucji komorniczej tylko środków, które i tak nie mogą być zajęte przez komornika. Po co więc wymyślono takie konta? Ponieważ czasem zdarza się, że komornik mimo wszystko dokona zajęcia komorniczego środków, których zająć nie powinien i ich odzyskanie zajmuje dużo czasu. Łatwiej więc założyć konto bez komornika i bezpiecznie trzymać tam wolne od zajęcia komorniczego środki finansowe. Warto nadmienić także, że konto socjalne to najczęściej darmowe konto (prowadzenie konta i używanie karty płatniczej kosztuje 0 zł).

Konto zagraniczne a komornik

Skoro komornik może zająć konta we wszystkich bankach prowadzonych w Polsce, to może rozwiązaniem jest zagraniczne konto bankowe? Potwierdzamy – prowadzenie konta w banku zagranicznym naprawdę uchroni nas przed zajęciem komorniczym z tego rachunku bankowego. Prawo bankowe pozwala komornikom jedynie na poszukiwanie kont prowadzonych w Polsce. Czy zatem wystarczy założyć konto w hiszpańskim Santanderze lub francuskim Credit Agricole?

Tak – jeżeli naprawdę założymy to konto w banku zagranicznym, a nie w oddziale zagranicznego banku prowadzonego w Polsce. Banco Santander Central Hispano. Santander Bank Polska to już polski oddział banku, a komornik bez problemu zajmie w nim konto. Środki będą bezpieczne tylko na koncie bankowym w banku, który nie posiada oddziału w Polsce. Takim bankiem jest na przykład Swedbank w Szwecji lub niemiecki Commerzbank.

Konto firmowe a komornik

Konto firmowe jest bezpieczne wobec egzekucji komorniczej aż do momentu, w którym zajęcie komornicze znajdzie się na tym konkretnym rachunku bankowym. Komornik nigdy nie zajmie konta firmowego, jeżeli pismo wystawione przez wierzyciela nakazuje zajęcie wyłącznie osobistego konta dłużnika. Jeżeli jednak komornik dostanie od wierzyciela nakaz zajęcia komorniczego także konta firmowego, będzie mógł zająć wszystkie środki, które się na tym koncie znajdują. W przypadku zajęcia konta firmowego nie obowiązuje kwota wolna od zajęcia komorniczego.

Anonimowe konto bankowe a komornik

Marzeniem wielu osób jest tzw. anonimowe konto bankowe, które nie byłoby przypisane do naszych danych osobowych. Mimo tego, że teoretycznie to wymarzone konto bez komornika, w praktyce założenie konta anonimowego jest nielegalne i niebezpieczne. Takiej opcji nie oferują nawet konta zagraniczne. Aby założyć konto bankowe, zawsze trzeba podać dane osobowe.

Konto Revolut a komornik

Firma Revolut umożliwia łatwe korzystanie z pieniędzy w wielu walutach. Jest bardzo popularna wśród osób, które dużo podróżują – dzięki karcie Revolut mogą płacić w różnych krajach i różnych walutach bez dodatkowych kosztów przewalutowania. Z Revoluta korzystają już miliony osób na całym świecie. Bardzo szybko konto Revolut zostało rozpropagowane wśród dłużników jako konto wolne od egzekucji komorniczej. Czy jednak Revolut to naprawdę idealne konto bez komornika?

Teoretycznie tak to wygląda, jednakże w praktyce Revolut regularnie podejmuje współprace z polskimi bankami. Na przykład do marca 2021 roku polskie rachunki bankowe w Revolut można było prowadzić dzięki współpracy tej firmy z Danske Bank Polska, czyli bankiem należącym do systemu OGNIVO.

Choć samo konto Revolut nie jest zatem wykrywalne przez komornika, to poprzez współpracę Revolut z polskimi bankami nasze konto może zostać odkryte przez komornika. Warto mieć także na uwadze to, że nad kontami w Revolut nie czuwa Bankowy Fundusz Gwarancyjny, więc na wypadek upadku firmy BFG nie zwróci nam trzymanych na rachunkach tej firmy środków.

Karty przedpłacone a komornik

Opcjonalnie zamiast konta bankowego niektóre osoby stosują także karty przedpłacone (tzw. karty prepaid), które mogą służyć do podstawowych czynności płatniczych, jak chociażby opłacenie rachunków. Karta prepaid może również służyć do płatności kartą. Czy jednak komornik nie znajdzie takiej karty? Znajdzie, ponieważ karta prepaid, np: karta przedpłacona Mastercard, jest wydawana zawsze do konta bankowego, a więc tak samo jak konto bankowe – będzie przypisana do naszych danych osobowych.

Najczęstsze pytania i odpowiedzi

Nie, własne konto bankowe zawsze musi być przypisane do konkretnych danych osobowych, nie może być anonimowe.

Anonimowe konto bez komornika nie jest w Polsce legalne, nie można założyć takiego konta bankowego.

Jeżeli chcesz założyć konto bankowe, którego komornik ma nie znaleźć, załóż konto socjalne albo konto w banku zagranicznym bez oddziału w Polsce.

Komornik nie zablokuje jedynie konta socjalnego oraz konta prowadzonego w zagranicznym banku.

Wszystkie banki w Polsce są w systemie OGNIVO. Do tego systemu nie należą jedynie zagraniczne banki nieposiadające oddziałów w Polsce.

Komornik widzi wszystkie konta posiadane w polskich bankach. Nie widzi natomiast kont w bankach zagranicznych.

Podsumowanie

 1. Konto bez komornika w polskim banku praktycznie nie istnieje – wszystkie banki należą do systemu OGNIVO, do którego komornik ma dostęp.
 2. Konto bez komornika może być jedynie kontem socjalnym, na który wpływają środki chronione od egzekucji komorniczej.
 3. Konta bez komornika nie poprowadzimy w Polsce, ale założymy je za granicą.
 4. By założyć konto bez komornika za granicą, trzeba wybrać typowy bank zagraniczny, a nie bank z oddziałami w Polsce.
 5. Anonimowe konto bankowe nie istnieje – taki proceder jest nielegalny.
 6. Konto firmowe również nie jest chronione przed zajęciem komorniczym.
 7. Konto w Revolut również może zostać zauważone przez komornika, ponieważ Revolut często współpracuje z bankami obsługującymi w Polsce, na przykład z Danske Bank Polska.
 8. Komornik wykryje również karty przedpłacone przypisane do konta dłużnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Olek
Olek
2020-06-09 22:58:00

witam mam pytanko czy jak otworze firmowe Revolut i będę robić przelewy to dopadnie mnie komornik

MS
MS
2020-05-28 20:12:33

Danske Bank jest dla Revolut jak np konto do oplacania faktur w Orange. To tylko posrednik obslugujacy tzw przelewy masowe. Twoje konto w Revolut nalezy do banku zarejestrowanego w UK wiec nie moze nalezec do systemi Ognivo

Pawel
Pawel
2020-04-25 12:24:49

Witam ,szukam konta bez komornika może być zagraniczne z menu polskim ,wpływy na to konto będą miesięczne z pracy .Gdyby ktoś coś wiedział to proszę o pomoc.Pozdrawiam

Podobne artykuły

Konto dla Młodych w PKO BP
Wpisy
autor wpisu
Robert_Banaszak
08 czerwca 2015

Konto dla Młodych w PKO BP

Jak zastrzec kartę w Banku BPH?
Banki
author
Patryk Byczek
12 października 2017

Jak zastrzec kartę w Banku BPH?

Wzrosła liczba upadłości wśród polskich firm
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
17 kwietnia 2019

Wzrosła liczba upadłości wśród polskich firm

Dokąd Polacy jeżdżą na wakacje ?
Blog
author
Aneta Jankowska
05 lipca 2017

Dokąd Polacy jeżdżą na wakacje ?

Laur Klienta dla Provident Polska
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
27 grudnia 2018

Laur Klienta dla Provident Polska

BZ WBK rekrutuje w aplikacji Messenger
Wpisy
author
Patryk Byczek
06 września 2018

BZ WBK rekrutuje w aplikacji Messenger

Porównaj