Konto bez OGNIVO – konto bez komornika

Konto bez OGNIVO – konto bez komornika

author
Dominika Byczek
22 lutego 2024
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Jeżeli masz problem z komornikiem sądowym, to prawdopodobnie zetknąłeś się z pojęciem konta bez OGNIVO. Na czym to polega i gdzie je dostaniemy? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie.

Spis treści:

 1. Konto bez OGNIVO - co to jest?
 2. Czy można założyć konto bankowe bez OGNIVO?
 3. Jakie banki są w systemie OGNIVO?
 4. Konto socjalne bez OGNIVO
 5. Czy komornik zajmie konto zagraniczne?
 6. Konto firmowe a komornik
 7. Anonimowe konto bankowe bez komornika
 8. Konto Revolut a komornik
 9. Twisto bez OGNIVO - konto bez komornika
 10. Czy karty przedpłacone prepaid są wolne od zajęcia komorniczego?
 11. Konto bez komornika - podsumowanie
Zwiń spis treści

Konto bez OGNIVO - co to jest?

OGNIVO to narzędzie stworzone przez Krajową Izbę Rozliczeniową w roku 2007. Komornicy sądowi używają jej do ustalania rachunków bankowych Dłużnika. Źródeł ustalania rachunków jest jednak więcej. Poza systemem OGNIVO są to także ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych), US (Urzędy Skarbowe), wniosek egzekucyjny Wierzyciela oraz informacja od samego Dłużnika.

Obecnie wszystkie banki w Polsce należą do systemu OGNIVO, w tym główne banki komercyjne oraz Bank Pocztowy i Bank Gospodarstwa Krajowego. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku banków spółdzielczych oraz SKOKów. Listę wszystkich banków należących do systemu OGNIVO wskazujemy w artykule OGNIVO – lista banków.

Czy można założyć konto bankowe bez OGNIVO?

Skoro wszystkie banki komercyjne i spółdzielcze należą do systemu OGNIVO, to pojawia się pytanie, czy jest w ogóle możliwe założenie konta bankowego, które nie będzie uczestniczyło w tym systemie. W Internecie możemy znaleźć jednak inne sposoby na założenie konta bankowego bez komornika. Poniżej weryfikujemy je wszystkie krok po kroku. Na wstępie wskażemy jednak odpowiedź na kluczowe pytanie.

Tak naprawdę konto bankowe bez OGNIVO to obecnie tylko konto socjalne (na które mogą wpływać środki chronione przed egzekucją) albo konto prowadzone przez zagraniczne banki bez oddziału w Polsce. Wszystkie inne opcje kont mogą prędzej czy później zostać odnalezione przez komornika.

Jakie banki są w systemie OGNIVO?

Wszystkie banki w Polsce należą do systemu OGNIVO, zarówno banki komercyjne, jak i banki spółdzielcze. Poniżej przedstawiamy część najpopularniejszych instytucji, możemy zapoznać się także z pełną listą banków w systemie OGNIVO.

Najpopularniejsze banki, które są w systemie OGNIVO:

 • Alior Bank,
 • Bank Millennium,
 • BOŚ Bank,
 • Pekao SA,
 • BNP Paribas,
 • Credit Agricole,
 • ING Bank Śląski,
 • PKO Bank Polski,
 • wszystkie banki spółdzielcze,
 • wszystkie SKOKi.

Konto socjalne bez OGNIVO

Wolne od komornika konto bankowe to przede wszystkim wskazane już konto socjalne.

Socjalne konta bankowe może zakładać każda osoba, legalnie, na własne dane osobowe. Takie konta nie mają jednak wszystkich cech typowego konta osobistego, dlatego właśnie komornik nie może ich zająć. Konto socjalne to bowiem taki rachunek bankowy, na który wpływać mogą tylko środki wolne od zajęcia komorniczego, czyli różnego rodzaju świadczenia socjalne.

Najczęściej są do środki pochodzące z:

 • programu 500 plus,
 • świadczeń rodzinnych i wychowawczych,
 • zasiłków dla opiekunów,
 • dodatków pielęgnacyjnych, porodowych i rodzinnych,
 • świadczeń integracyjnych.

Jak widać – nie ma w tym katalogu np.: przelewu wynagrodzenia, ponieważ tym różni się konto socjalne od tradycyjnego rachunku bankowego. Posiadanie konta socjalnego umożliwia nam ochronienie spod egzekucji komorniczej tylko środków, które i tak nie mogą być zajęte przez komornika. Po co więc wymyślono takie konta? Ponieważ czasem zdarza się, że komornik mimo wszystko dokona zajęcia komorniczego środków, których zająć nie powinien i ich odzyskanie zajmuje dużo czasu. Łatwiej więc założyć konto bez komornika i bezpiecznie trzymać tam wolne od zajęcia komorniczego środki finansowe. Warto nadmienić także, że konto socjalne to najczęściej darmowe konto (prowadzenie konta i używanie karty płatniczej kosztuje 0 zł).

Czy komornik zajmie konto zagraniczne?

Skoro komornik może zająć konta we wszystkich bankach prowadzonych w Polsce, to może rozwiązaniem jest zagraniczne konto bankowe? Potwierdzamy – prowadzenie konta w banku zagranicznym naprawdę uchroni nas przed zajęciem komorniczym z tego rachunku bankowego. Prawo bankowe pozwala komornikom jedynie na poszukiwanie kont prowadzonych w Polsce. Czy zatem wystarczy założyć konto w hiszpańskim Santanderze lub francuskim Credit Agricole?

Tak – jeżeli naprawdę założymy to konto w banku zagranicznym, a nie w oddziale zagranicznego banku prowadzonego w Polsce. Banco Santander Central Hispano. Santander Bank Polska to już polski oddział banku, a komornik bez problemu zajmie w nim konto. Środki będą bezpieczne tylko na koncie bankowym w banku, który nie posiada oddziału w Polsce. Takim bankiem jest na przykład Swedbank w Szwecji lub niemiecki Commerzbank.

Konto firmowe a komornik

Konto firmowe jest bezpieczne wobec egzekucji komorniczej aż do momentu, w którym zajęcie komornicze znajdzie się na tym konkretnym rachunku bankowym.

Komornik nigdy nie zajmie konta firmowego, jeżeli pismo wystawione przez wierzyciela nakazuje zajęcie wyłącznie osobistego konta dłużnika. Jeżeli jednak komornik dostanie od wierzyciela nakaz zajęcia komorniczego także konta firmowego, będzie mógł zająć wszystkie środki, które się na tym koncie znajdują. W przypadku zajęcia konta firmowego nie obowiązuje kwota wolna od zajęcia komorniczego.

Anonimowe konto bankowe bez komornika

Marzeniem wielu osób jest tzw. anonimowe konto bankowe, które nie byłoby przypisane do naszych danych osobowych. Mimo tego, że teoretycznie to wymarzone konto bez komornika, w praktyce założenie konta anonimowego jest nielegalne i niebezpieczne. Takiej opcji nie oferują nawet konta zagraniczne. Aby założyć konto bankowe, zawsze trzeba podać dane osobowe.

Konto Revolut a komornik

Firma Revolut umożliwia łatwe korzystanie z pieniędzy w wielu walutach. Jest bardzo popularna wśród osób, które dużo podróżują – dzięki karcie Revolut mogą płacić w różnych krajach i różnych walutach bez dodatkowych kosztów przewalutowania. Z Revoluta korzystają już miliony osób na całym świecie. Bardzo szybko konto Revolut zostało rozpropagowane wśród dłużników jako konto wolne od egzekucji komorniczej. Czy jednak Revolut to naprawdę idealne konto bez komornika?

Teoretycznie tak to wygląda, jednakże w praktyce Revolut regularnie podejmuje współprace z polskimi bankami. Na przykład do marca 2021 roku polskie rachunki bankowe w Revolut można było prowadzić dzięki współpracy tej firmy z Danske Bank Polska, czyli bankiem należącym do systemu OGNIVO.

Choć samo konto Revolut nie jest zatem wykrywalne przez komornika, to poprzez współpracę Revolut z polskimi bankami nasze konto może zostać odkryte przez komornika. Warto mieć także na uwadze to, że nad kontami w Revolut nie czuwa Bankowy Fundusz Gwarancyjny, więc na wypadek upadku firmy BFG nie zwróci nam trzymanych na rachunkach tej firmy środków.

Twisto bez OGNIVO - konto bez komornika

Twisto jest aplikacją, która ma być alternatywą tradycyjnych kart kredytowych, dzięki którym możemy odroczyć płatności. Twisto nie znajduje się w systemie OGNIVO. Wynika to z faktu, iż nie jest to bank tradycyjny, dzięki czemu komornik nie ma dostępu do takiego konta.

Czy karty przedpłacone prepaid są wolne od zajęcia komorniczego?

Opcjonalnie zamiast konta bankowego niektóre osoby stosują także karty przedpłacone (tzw. karty prepaid), które mogą służyć do podstawowych czynności płatniczych, jak chociażby opłacenie rachunków. Karta prepaid może również służyć do płatności kartą. Czy jednak komornik nie znajdzie takiej karty? Znajdzie, ponieważ karta prepaid, np: karta przedpłacona Mastercard, jest wydawana zawsze do konta bankowego, a więc tak samo jak konto bankowe – będzie przypisana do naszych danych osobowych.

Konto bez komornika - podsumowanie

Najważniejsze informacje:

 1. Konto bez komornika w polskim banku praktycznie nie istnieje – wszystkie banki należą do systemu OGNIVO, do którego komornik ma dostęp.
 2. Konto bez komornika może być jedynie kontem socjalnym, na który wpływają środki chronione od egzekucji komorniczej.
 3. Konta bez komornika nie poprowadzimy w Polsce, ale założymy je za granicą.
 4. By założyć konto bez komornika za granicą, trzeba wybrać typowy bank zagraniczny, a nie bank z oddziałami w Polsce.
 5. Anonimowe konto bankowe nie istnieje – taki proceder jest nielegalny.
 6. Konto firmowe również nie jest chronione przed zajęciem komorniczym.
 7. Konto w Revolut również może zostać zauważone przez komornika, ponieważ Revolut często współpracuje z bankami obsługującymi w Polsce, na przykład z Danske Bank Polska.
 8. Komornik wykryje również karty przedpłacone przypisane do konta dłużnika.

Najczęstsze pytania i odpowiedzi

Nie, własne konto bankowe zawsze musi być przypisane do konkretnych danych osobowych, nie może być anonimowe.

Anonimowe konto bez komornika nie jest w Polsce legalne, nie można założyć takiego konta bankowego.

Jeżeli chcesz założyć konto bankowe, którego komornik ma nie znaleźć, załóż konto socjalne albo konto w banku zagranicznym bez oddziału w Polsce.

Komornik nie zablokuje jedynie konta socjalnego oraz konta prowadzonego w zagranicznym banku.

Wszystkie banki w Polsce są w systemie OGNIVO. Do tego systemu nie należą jedynie zagraniczne banki nieposiadające oddziałów w Polsce.

Komornik widzi wszystkie konta posiadane w polskich bankach. Nie widzi natomiast kont w bankach zagranicznych.

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Sztanga
Sztanga
2024-02-17 18:56:34

Czytam i tak się zastanawiam dlaczego Pani straszy że Revolut jest widoczny dla komornika ? Znam osobiście kilku znajomych którzy prowadzą firmę I posiadają tą kartę . Jak na razie żadnych problemów, żadnych opóźnień przy przelewach . Myślę że jak ktoś pisze takie cuda to warto sprawdzić w praktyce czy taj jest.

Sys
Sys
2023-07-25 22:45:31

Są prepaidy, których nie widzi ognivo np konto SKRILL

roswell
roswell
2023-03-31 05:23:15

Revolut nie wyświetla się w ognivo, bo jest bankiem zagranicznym, a konto z polskim IBAN nie jest zarejestrowane w Aion banku na te dane, co konto w Revolut, nie masz umowy z Aion Bankiem, tylko z Revolut USB. Nawet jak robisz przelew komuś, to nie wyświetlają się żadne dane właściciela konta, tylko siedziba Revoluta w Wilnie.

Olek
Olek
2020-06-09 22:58:00

witam mam pytanko czy jak otworze firmowe Revolut i będę robić przelewy to dopadnie mnie komornik

MS
MS
2020-05-28 20:12:33

Danske Bank jest dla Revolut jak np konto do oplacania faktur w Orange. To tylko posrednik obslugujacy tzw przelewy masowe. Twoje konto w Revolut nalezy do banku zarejestrowanego w UK wiec nie moze nalezec do systemi Ognivo

Podobne artykuły

ING Bank Śląski w Lędzinach

ING Bank Śląski jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jedna z placówek banku mieści się w Lędzinach – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę oddziału.

author
Patryk Byczek
11 czerwca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Bank Pekao w Bytomiu

Bank Pekao jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jeden z jego oddziałów mieści się w Bytomiu – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówki.

author
Patryk Byczek
06 lipca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

ING Bank Śląski w Szczecinie

ING Bank Śląski jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Dwie placówki banku mieszczą się w Szczecinie – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę oddziału.

author
Dominika Byczek
07 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Klienci BM Pekao z dostępem do pasywnych funduszy indeksowych inPZU

Bank Pekao poinformował w komunikacie prasowym, że Biuro Maklerskie banku wprowadziło do swojej oferty fundusze indeksowe inPZU. Od teraz Klienci BM Pekao mają do wyboru 9 funduszy, których celem jest dotarcie do jak najdokładniejszego odzwierciedlenia stopy zwrotu określonego indeksu i są oparte o najpopularniejsze klasy aktywów. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
04 października 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Darmowy Smartfon LG od Citibanku

W Banku Citi Handlowy wystartowała atrakcyjna promocja. Do zgarnięcia smartfon LG K8 LTE o wartości 549 zł.

author
Patryk Byczek
08 lipca 2016
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Biuro paszportowe w Gdyni

Gdzie można wyrobić paszport w Gdyni? Biuro paszportowe w Gdyni znajduje się przy ulicy Legionów 130. W naszym poradniku wskazujemy godziny urzędowania biura, dane kontaktowe oraz informacje o wniosku. Sprawdź najważniejsze informacje, jak wyrobić paszport w Gdyni.

author
Dominika Byczek
07 lipca 2022
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj