zadluzenia.com
zamknij

Bezpieczne korzystanie z bankowości internetowej

 

Analitycy z Open Finance przygotowali zestaw porad jak chronić swoje pieniądze przy korzystaniu z bankowości internetowej.

 

 

1. Dbaj o bezpieczeństwo komputera

 

Podstawa to aktualny program antywirusowy. Istotne jest także aktualizowanie naszej przeglądarki internetowej oraz systemu operacyjnego. Producenci często publikują tzw. „łatki”, które mają nas uchronić przed nowymi wirusami czy aplikacjami szpiegującymi.

 

2. Zwracaj uwagę na pasek adresu w przeglądarce

 

Każdorazowo przy logowaniu się do bankowości internetowej należy upewnić się, że jesteśmy na właściwej stronie banku. Oszuści tworzą bowiem fałszywe strony, które do złudzenia przypominają bankowe witryny. Pamiętajmy, że adres strony do logowania zaczyna się od https. Dodatkowo powinien być widoczny symbol kłódki.

 

3. Bezpieczne połączenie internetowe

 

Do e-bankowości powinniśmy się łączyć wyłącznie przez zaufane połączenie. Z góry powinniśmy odrzucać miejsca publiczne takie jak kawiarnie, restauracje czy stacje benzynowe. Najbezpieczniej będzie korzystać z własnego komputera podłączonego do własnej sieci. Nie gwarantuje to oczywiście bezpieczeństwa w 100%, ale znacznie ogranicza próby wyłudzenia naszych danych. Pamiętajmy o zabezpieczeniu naszego domowego routera jeżeli korzystamy z sieci bezprzewodowej.

 

4. Uważaj na podejrzane prośby

 

Kluczowa zasada. Bank nigdy nie prosi Klientów o podanie danych do logowania czy kodu jednorazowego, jeżeli sami nie zainicjujemy operacji na rachunku. Należy ignorować wszelkie prośby o zalogowanie się do banku, instalację nowego certyfikatu bezpieczeństwa czy otworzenie podejrzanego załącznika.

 

5. Bezpieczne nawyki

 

Przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka. Warto wyrobić w sobie takie nawyki, które minimalizują zagrożenie związane z korzystania bankowości internetowej. Oto kilka z nich:

 

- obligatoryjne wylogowanie z systemu e-bankowości przed zamknięciem

 

- wyłączenie opcji zapamiętywania haseł przez przeglądarkę

 

- każdorazowe sprawdzenie przed wykonanie przelewu numeru konta odbiorcy

 

- dokładne sprawdzanie SMSów autoryzujących daną operację.

 

 

Źródło: Open Finance

Skomentuj artykuł
captcha
~safetyCAR

bardziej się obawiam o bezpieczeństwo w przypadku bankowości mobilnej ale tutaj jestem tylko teoretykiem narazie, jeszcze nie próbowałem się logować ze swojego telefonu   Odpowiedź

~safetyCAR

no i oby tak zostało natalia! Ważne to nawet na swoim prywatnym komputerze nie zaznaczyć zapamiętania hasła i loginu do logowania (o ile to w ogóle możliwe ) ale ja za każdym razem się loguję, znam już ten ciąg cyfr na pamięć i jest ok   Odpowiedź

~natalia

Zanim ładnych kilka lat temu zdecydowałam się na otworzenie konta internetowego nie powiem, bardzo się bałam. Ale szczęśliwie nikt mnie nigdy w sieci nie oszukał ani nie okradł, a pewnie z roku na rok bankowość online jest coraz bezpieczniejsza. Ale doskonale rozumiem obawy innych   Odpowiedź