Unia bierze się za złe kredyty

Unia bierze się za złe kredyty

author
Aneta Jankowska
18 lipca 2017
Problem tak zwanych złych kredytów w sektorze bankowym ma zostać rozwiązany. W Brukseli ministrowie finansów UE zaakceptowali specjalny plan działań, dlatego kredyty mają być  redukowane szybciej, a banki mają odkładać większe sumy na ewentualne problemy w przyszłości.

Po zakończeniu spotkania unijnych ministrów, wiceszef Komisji Europejskiej, Valdis Dombrovskis na konferencji prasowej ogłosił, że “z zadowoleniem przyjmujemy uzgodniony dziś przez ministrów plan działań ws. nierokujących pożyczek".

Kryzys finansowy w Europie

Reuters powołał się na dane, które pokazują, że 10 lat kryzysu finansowego spowodowało to, iż europejskie banki mają w swoich portfelach nierokujące do spłacenia kredyty, które są warte prawie bilion euro. Tymsamym zmniejsza to ich zdolność do akcji kredytowych i powoduje wolniejsze ożywienie gospodarcze w UE.

Jak mówi wiceszef KE, w ostatnim czasie odsetek tzw. złych kredytów spadł. Przede wszystkim widać to w takich krajach jak Hiszpania czy Włochy. Dlatego też ministrowie chcą, aby KE przemyślała zmiany przepisów, by zwiększyć uprawnienia organów nadzorczych i jednocześnie zmusić banki do podniesienia buforów kapitałowych. Wszystko po to, aby zabezpieczyć się przed ryzykiem, które jest związane z niespłacanymi kredytami.

Strategia przewiduje przyznanie organom nadzoru uprawnień, które aktywnie będą zachęcać banki do rozwiązania problemu. W planach jest możliwość zmuszenia banków przez Europejski Bank Centralny do zwiększania buforów wobec istniejących kredytów, o ile uzna on, że aktualne są niewystarczające. Co więcej, instytucje finansowe mogłyby też powiększać rezerwy kapitałowe w sytuacji, kiedy oczekiwano, że poziom złych kredytów wzrośnie.

Nie wszyscy są zadowoleni z pomysłu KE

AFERE, czyli stowarzyszenie rynków finansowych w Europie wydało oświadczenie, w którym zwróciło uwagę, że nadzorcy mają obecnie szeroką gamę środków, aby oddziaływać na rynek, argumentując, że nie ma żadnych dowodów, iż zwiększenie ich uprawnień polepszyłoby sytuację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Agregator kont w Alior Banku
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
29 maja 2020

Agregator kont w Alior Banku

Alior Bank już z API
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
19 czerwca 2019

Alior Bank już z API

Alior Bank w Kolbuszowej
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
10 czerwca 2019

Alior Bank w Kolbuszowej

Program BGK wesprze dostępność budynków
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
17 lipca 2019

Program BGK wesprze dostępność budynków

NOTUS Finanse – oddział w Bydgoszczy
Wpisy
author
Patryk Byczek
24 września 2018

NOTUS Finanse – oddział w Bydgoszczy

Porównaj