65% Polaków kupuje mieszkania za gotówkę

65% Polaków kupuje mieszkania za gotówkę

author
Aneta Jankowska
20 marca 2017
W najnowszy raporcie NBP sytuację na rynku mieszkaniowym określono jako bardzo aktywną. Analizuje on zmiany zauważone w IV kwartale ubiegłego roku. Mimo to, w 6 największych miastach zwiększył się zapas gotowych mieszkań - podaż przewyższała popyt. Jak wynika z danych, wskaźnik zakupów gotówkowych wynosi obecnie 65%. 

Według najnowszej edycji analizy cen mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości, rynek ten był bardzo ożywiony w IV kwartale 2016 r. Aktywnością cechowali się zarówno kupujący jak i sprzedający mieszkania. Mimo zwiększonych czynności, nie odnotowano znaczącego wzrostu cen.

Aktywnie, ale na podobnym poziomie

W Gdańsku i Gdyni popyt wygrywał z podażą. Tu też odnotowano wzrost średnich cen transakcyjnych. Jak zauważono w raporcie: „zjawisko wyższych średnich cen transakcyjnych metra kwadratowego mieszkań względem cen ofertowych na rynku pierwotnym w Warszawie wynika z oferowania dużej liczby tańszych mieszkań w słabszej lokalizacji oraz sprzedaży większej liczby droższych mieszkań w lepszej lokalizacji, a nie z mocniejszej pozycji rynkowej deweloperów”  W innych lokalizacjach ceny były stabilne. Taka tendencja dotyczyła również rynku wtórnego. 

W IV kwartale o 3,1% więcej niż w poprzednim, czyli prawie 10 mld zł nowych kredytów hipotecznych trafiło do kredytobiorców. Przyglądając się wynikom sprzedaży z lat ubiegły widać wyraźnie, że od 5 lat liczba nowych kontraktów jest na podobnym poziomie. Analitycy wskazują, że ostatni wzrost popytu na finansowanie był po części wynikiem przyspieszenia decyzji przez kredytobiorców oczekujących utrudnień w dostępie do kredytu. Udział kredytów zagrożonych wyniósł na koniec ubiegłego roku około 2,6%.

Kredyt czy gotówka ?

Porównując wartości transakcji mieszkaniowych na rynku pierwotnym w 7 największych miastach w kraju z kwotami wypłat kredytów na zakup lokalu również na tych samych rynkach, uzyskano przybliżony odsetek części transakcji bez udziału kredytu. Analizy pokazują, że  w IV kwartale udział „zakupów gotówkowych” sięgnął 65%. Co ciekawe, był on bliski maksimum, które odnotowano 3 miesiące wcześniej.  

Przy założeniu średniej wysokości czynszu możliwego do uzyskania, rentowność inwestycji mieszkaniowej jest wyższa niż oprocentowanie lokaty bankowej i rentowność 10-letnich obligacji skarbowych oraz zbliżona do uzyskiwanej na rynku nieruchomości komercyjnych. Relacja kosztów obsługi kredytu mieszkaniowego do czynszu najmu nadal umożliwia finansowanie kosztów kredytu przychodami z najmu” – czytamy w raporcie.

Deweloperzy potrafią się dopasować

Zapas niesprzedanych mieszkań na 6 największych rynkach w ostatnich trzech miesiącach 2016 r. zwiększył się o około 1,4 tys. lokali. Jak szacuje NBP, na nabywców oczekiwało 52,7 tys. mieszkań.  Bank wskazują, że to efekt działań podejmowanych np. przez deweloperów przed kilkoma kwartałami. W IV kw. ubiegłego roku zmniejszyła się liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, natomiast średni czas sprzedaży lokalu na rynku pierwotnym uległ skróceniu.

Analitycy komentują, iż “oznacza to, że deweloperzy w swoich decyzjach inwestycyjnych kierują się rzeczywistym popytem na rynku i racjonalnie reagują na zwiększanie się nadwyżki niesprzedanych mieszkań. Dobrze dopasowują strukturę wielkości mieszkań do popytu, w odróżnieniu od sytuacji na rynku wtórnym, gdzie podaż wynika ze struktury zasobu mieszkaniowego. W segmencie nieruchomości popularnych cena jest nadal podstawowym kryterium wyboru mieszkania, zatem największym popytem cieszą się lokale kompaktowe, tj. dwupokojowe o niewielkim metrażu. Istnieje także stały popyt na mieszkania większe, tj. powyżej 60 m2.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

KredytOK – pożyczki do 200 000 zł
Pod Lupą
author
Dominika Sobieraj
05 stycznia 2017

KredytOK – pożyczki do 200 000 zł

Pożyczka konsolidacyjna w BOŚ Banku
Wpisy
autor wpisu
m_szydlowski
20 października 2014

Pożyczka konsolidacyjna w BOŚ Banku

Biuro Terenowe ZUS w Ostrzeszowie
Oddziały
author
Patryk Byczek
19 sierpnia 2019

Biuro Terenowe ZUS w Ostrzeszowie

Niebezpieczny grill – ostrzeżenie UOKiK
Wpisy
author
Patryk Byczek
04 maja 2018

Niebezpieczny grill – ostrzeżenie UOKiK

Pożyczki bez zaświadczeń Bartoszyce
Pożyczki miasta
author
Dominika Sobieraj
09 czerwca 2017

Pożyczki bez zaświadczeń Bartoszyce

Kredyt konsolidacyjny Lubin
Kredyty miasta
author
Aleksandra Gościnna
01 lutego 2022

Kredyt konsolidacyjny Lubin

Porównaj