Czy poręczyciel może wziąć kredyt?

Czy poręczyciel może wziąć kredyt?

author
Halszka Gronek
06 marca 2020

Bardzo wielu konsumentów, którzy zastanawiają się nad poręczeniem kredytu bliskiej osobie, ma wątpliwości, czy w przyszłości będą mieli możliwość zaciągnięcia kredytu dla siebie. Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywiście jednoznaczna. Sprawdziliśmy, w jakich przypadkach żyrant uzyska kredyt na własne cele. Zapraszamy do lektury!

Poręczenie – trudny obowiązek

Następstwa poręczenia kredytu bliskiej osobie nie ograniczają się jedynie do konieczności opłacenia zobowiązań kredytobiorcy w razie ich nieterminowej spłaty. Niestety, niewielu konsumentów zdaje sobie z tego sprawę. Bez większego namysłu zgadzają się oni poręczenie pożyczki osoby trzeciej, a później żałują tej decyzji. 

Wycofanie się z żyrowania cudzego zobowiązania jest co prawda wykonalne, lecz bywa ciężkie do zaakceptowania przez bank. Oprócz zgody wszystkich stron umowy kredytowej często potrzebne jest także wskazanie innej formy zabezpieczenia kredytu. Mówiąc prościej: jeśli żyrant zechce się wycofać, bank będzie wymagał innego poręczyciela, hipoteki, zastawu lub kaucji. 

Dlatego jeśli zastanawiasz się nad poręczeniem cudzego kredytu, dokładnie przemyśl wszystkie „za” i „przeciw”. Zastanów się przede wszystkim nad tym, czy w najbliższej przyszłości będziesz chciał zaciągnąć własny kredyt. Z poręczanym zobowiązaniem na karku może nie być już tak łatwo o pozytywną decyzję kredytową. Dlaczego? Więcej o tym w naszym dzisiejszym artykule. 

Kredyt dla poręczyciela – czy to w ogóle możliwe?

Oczywiście poręczenie kredytu nie jest równoznaczne z całkowitą utratą zdolności kredytowej. Prawdą jest jednak, że dla analityków wystawiających nasz konsumencki “scoring” klient z zaciągniętym kredytem jest równie nisko oceniany, co konsument jedynie poręczający dane zobowiązanie. Dlaczego tak jest?

Żyrowanie zobowiązania tak samo obciąży naszą zdolność kredytową, jak byśmy sami zaciągnęli owy kredyt na “własną kieszeń”. W oczach banku bowiem nigdy nie wiadomo, kiedy właściwy kredytobiorca nie wywiąże się ze swych konsumenckich zobowiązań, zmuszając tym samym żyranta do zapłaty należności. Mówiąc prościej: jeśli jesteś żyrantem, to tak, jakbyś był właściwym kredytobiorcą – bo w końcu ciąży na Tobie obowiązek spłaty w razie niewywiązania się z zobowiązań  kredytowych przez właściwego kredytobiorcę.

Na pytanie, czy bank udzieli poręczycielowi pożyczki lub kredytu, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli zdolność kredytowa konsumenta będzie na tyle dobra, że nawet podczas żyrowania cudzego zobowiązania stać go będzie na spłatę własnego kredytu, bank nie będzie miał oporów przed udzieleniem finansowania. Na pytanie zadane w tytule akapitu można odpowiedzieć więc następująco:

Tak, kredyt dla poręczyciela jest jak najbardziej możliwy. By jednak móc z niego skorzystać, trzeba mieć odpowiednią zdolność kredytową, a co więcej – nienaganną wiarygodność konsumencką (dobrą historię spłaty zobowiązań, stabilne zatrudnienie, odpowiedni wiek kredytobiorcy i małą liczbę innych aktywnych  zobowiązań finansowych).

 

Sprawdź nasz ranking najlepszych pożyczek dla zadłużonych: https://www.zadluzenia.com/artykul/405,kredyt-dla-zadluzonych/

 

Zdolność i wiarygodność kredytowa – najważniejsze kwestie dla wnioskodawcy

To, czy bank udzieli poręczycielowi kredytu, zależy od konkretnych wyliczeń analityków bankowych i indywidualnej oceny ryzyka kredytowego. W końcu żaden bank nie udzieli finansowania klientowi, który stanowić będzie zagrożenie dla płynności finansowej swego kredytodawcy. Niskie ryzyko inwestycji to podstawa.

Bank udzieli kredytu poręczycielowi tylko wtedy, gdy będzie miał odpowiednią zdolność oraz wiarygodność kredytową. Co to oznacza? Zdolnością kredytową określa się możliwości finansowe osoby wnioskującej o kredyt. Im większe zarobki i im mniejsze zobowiązania (w przypadku poręczyciela – żyrowany kredyt), tym lepsza ocena zdolności kredytowej. 

Wiarygodność konsumencka to równie istotny wskaźnik oceny ryzyka – choć nie dotyczy on wcale kwestii pieniężnej. Banki docenią wnioskodawcę, jeśli jego punktacja w BIK-u będzie korzystna. Kredytobiorca nie powinien mieć także żadnych wpisów na czarne listy dłużników, powinien posiadać stabilne zatrudnienie (najlepiej umowę o pracę), mieć odpowiedni wiek i pracować w ”pewnej” branży.

Jaki poręczyciel otrzyma kredyt w banku?

Cóż, przede wszystkim taki, który zarabia dobrze, nie ma długów i posiada opinię wiarygodnego konsumenta. Osoba zarabiająca 3 000 netto i poręczająca kredyt o comiesięcznej racie równej 1 000 netto raczej nie dostanie kredytu na kolejny tysiąc spłaty miesięcznej. Bank przychylniej spojrzy na kogoś o zarobkach bliskich 6-10 tysiącom złotych. Lecz i to nie gwarantuje otrzymania pozytywnej decyzji kredytowej. 

Nawet jeśli zarabiasz dużo, dla banku istotne jest to, ile masz zobowiązań. Spłacanie kilku rat (i do tego poręczanie kredytu!), utrzymywanie dzieci lub partnera, wysokie koszty prowadzenia gospodarstwa domowego – to wszystko działa niestety na niekorzyść wnioskodawcy. 

Same liczby i kwoty to jednak nie wszystko. Wnioskodawca może zarabiać dziesiątki tysięcy złotych, mieć niewielkie koszty życia i mało zobowiązań, lecz jeśli nie był uczciwym kredytobiorcą w przeszłości, ciężko mu będzie otrzymać kolejne finansowanie z banku. Dlatego na kredyt liczyć mogą zwykle ci poręczyciele, którzy nie dość, że zarabiają wystarczająco dużo, to mają niewiele zobowiązań i dobrą historię współpracy z bankami.

Najważniejsze informacje o kredycie dla poręczyciela

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

bura
bura
2019-02-01 19:38:33

kto bogatemu zabroni hahaha

Podobne artykuły

Niespłacone faktury – publikacja FM Banku
Wpisy
autor wpisu
Maciej_Stanko
27 marca 2013

Niespłacone faktury – publikacja FM Banku

Hipoteka przymusowa – na czym polega?
Ekonomia
author
Halszka Gronek
01 września 2018

Hipoteka przymusowa – na czym polega?

Credit Agricole w Suwałkach
Oddziały
author
Patryk Byczek
03 sierpnia 2019

Credit Agricole w Suwałkach

Netflix – wyłączyliśmy Twoją subskrypcję – oszustwo
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
30 grudnia 2020

Netflix – wyłączyliśmy Twoją subskrypcję – oszustwo

iPhone 6 na raty od T-Mobile Usługi Bankowe
Wpisy
autor wpisu
Maciej_Stanko
06 października 2014

iPhone 6 na raty od T-Mobile Usługi Bankowe

PKO BP w Koniecpolu
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
16 września 2019

PKO BP w Koniecpolu

Porównaj