Co zrobilibyśmy ze spadkiem 5 mln złotych?

Co zrobilibyśmy ze spadkiem 5 mln złotych?

author
Dominika Sobieraj
06 lipca 2017
Wielka wygrana to wielka zmiana. Średnio Polacy zarabiają 3 tysiące zł netto miesięcznie, a przy tym często mają do opłacenia kolejną ratę kredytu. Jak zmieniłoby się ich życie, gdyby nagle wygrali lub dostali w spadku aż 5 mln złotych? Deutsche Bank przeprowadził badanie, które odpowiedziało na to pytanie.

Duże pieniądze to nie zawsze wielkie szczęście. Nagła niezależność finansowa powoduje nieraz duże problemy natury ekonomicznej. Na szczęście ostateczny wniosek, do którego doprowadziło badanie, jest optymistyczny – raczej nie stracilibyśmy głowy z powodu nagłego przypływu gotówki. Wygrana nie zostałaby zmarnowana, większość z nas przeznaczyłaby 5 milionów na inwestycje oraz finansową pomoc bliskim. 

Zainwestowalibyśmy w nieruchomość

To byłby pierwszy wybór aż 28% Polaków. Za 5 mln złotych moglibyśmy kupić kilka nieruchomości i to nie byle jakich. Można byłoby przeznaczyć tę kwotę na dwa przestronne i luksusowe apartamenty w stolicy albo kupić tam nawet 10 mniejszych mieszkań o średnim standardzie. Inwestowanie w nieruchomości jest w Polsce w ostatnich latach jednym z najpopularniejszych na pomnażanie swojego majątku.

Zysk miesięczny z wynajmu nieruchomości o średniej powierzchni około 40-60 metrów kwadratowych w ubiegłym roku wynosił aż dwukrotność płacy minimalnej. Dla wielu osób jest to zatem dodatkowe – i wcale niemałe – źródło dochodu. 

Zamiast w skarpetę, to na lokatę

Statystyczny Polak zamiast inwestować swoje oszczędności, woli je bezpiecznie odłożyć na lokatę. Brak dużego zysku rekompensuje nam spokój o własne środki finansowe. Czy jednak tak ogromną kwotę również bylibyśmy skłonni odłożyć na lokatę? Z badania Deutsche Banku wynika, że zaledwie 2,3% ankietowanych złożyłoby na lokatę aż 5 milionów. 

W obecnych czasach, kiedy już od kilku lat oprocentowanie lokat jest szczególnie niskie, decyzja taka jest dobra. Przy inflacji, która obecnie wynosi 2%, depozyt musiałby mieć oprocentowanie co najmniej o pół procenta wyższe, abyśmy nie stracili na ulokowaniu na nim pieniędzy. Takie oprocentowanie jednak nie pomnoży naszego kapitału, a o większe ciężko na naszym rynku finansowym.

Monika Szlosek, ekspert Deutsche Bank, podsuwa zatem lepsze rozwiązanie: Jednak jeśli zależy nam na pomnażaniu kapitału, a nie tylko na utrzymaniu jego wartości, wówczas najkorzystniejszym sposobem byłoby podzielenie posiadanych środków pomiędzy różne klasy aktywów. Warto wtedy część naszego portfela wpłacić na lokaty, a część – zależnie od naszych preferencji w zakresie ryzyka – zainwestować z wykorzystaniem instrumentów rynku kapitałowego. Najbardziej elastycznym i wszechstronnym produktem realizującym ten cel są fundusze inwestycyjne. Należy jednak pamiętać, aby pieniądze zainwestować w różne rodzaje funduszy, co pozwoli zminimalizować ryzyko strat. Zarządzanie kapitałem w sposób zdywersyfikowany daje szansę na wypracowanie atrakcyjnej stopy zwrotu.

Polacy chcą dzielić się fortuną

Aż 27% respondentów zdeklarowało, że otrzymanymi pieniędzmi chciałoby podzielić się z bliskimi. Takie deklaracje były znacznie częstsze wśród osób starszych. Nie powinno to dziwić – potrzeba zabezpieczenia i wsparcia bliskich rośnie wraz z wiekiem. Prof. Małgorzata Bombol dodaje: To naturalne, że rodzice i dziadkowie, posiadając większe pieniądze, chcieliby wspomóc młodsze pokolenia, które nie zawsze stać np. na zakup mieszkania. Osoby młodsze raczej przeznaczyłyby pieniądze na edukację swoich dzieci, niż zapewnienie im finansowego zabezpieczenia.

Pozostałe główne cele

  • spłacenie długów (kredytów i pożyczek) – 12%,
  • edukacja – 8%,
  • podróże – 7%,
  • zainwestowanie we własną firmę – 5%,
  • wspomożenie organizacji charytatywnej – 3%.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Ile kosztuje remont łazienki?
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
02 marca 2020

Ile kosztuje remont łazienki?

Portfel należności polskich przedsiębiorstw na III kw. 2019
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
20 listopada 2019

Portfel należności polskich przedsiębiorstw na III kw. 2019

Kredyt konsolidacyjny Bogatynia
Wpisy Inne
author
Dominika Sobieraj
08 czerwca 2017

Kredyt konsolidacyjny Bogatynia

Otwieranie konta na selfie z e-dowodem w Pekao
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
22 kwietnia 2021

Otwieranie konta na selfie z e-dowodem w Pekao

20 lat Providenta w Polsce
Blog
author
Aneta Jankowska
21 września 2017

20 lat Providenta w Polsce

Porównaj