Dokąd Polacy jeżdżą na wakacje ?
Badanie zostało przeprowadzone za pomocą wywiadów ilościowych techniką CATI, czyli wspomaganego techniką komputerową wywiadu telefonicznego, na ogólnopolskiej próbie reprezentatywnej ze względu na płeć, wiek i wielkość miejscowości. Wielkość próby badawczej to 2000.
Dlaczego rezygnujemy z wakacji ?
Tomasz Frączek, prezes Mondial Assistance, zauważa, że w tym roku Polacy nie są w stanie określić swoich planów:
– W tegorocznym sezonie urlopowym nie wie dokąd pojedzie i nie wie w jakim terminie 3,4 mln Polaków, to 1,3 mln więcej niż w 2016 roku. Spośród osób, które nie planują letniego wyjazdu wakacyjnego (44%) nie wie dokąd jedzie 19% (to o 6 p.p. więcej niż w 2016 roku), nigdzie nie jedzie 70% (spadek o 9 p.p.) – komentuje.
Na wakacje nie jeździmy, bo przede wszystkim nas na nie nie stać. Wysokie koszty jako powód rezygnacji z wakacji podaje 35% badanych, inne obowiązki – 27%, a stan zdrowia – własnego lub najbliższej rodziny 17% ankietowanych.
Dokąd na wakacje ?
Największą popularnością wśród urlopowiczów cieszy się Hiszpania i Wyspy Kanaryjskie (14 %). Podobnie było też w ubiegłym roku. Zaraz za nimi jest Chorwacja z wynikiem 14 %, a ostatnie miejsce na podium zajmuje Grecja – 11%. Polacy równie chętnie odwiedzają Włochy, Węgry oraz Portugalię. Natomiast popularne rok temu Turcja oraz Egipt znalazły się aktualnie poza listą 10 najpopularniejszych kierunków wakacyjnych.
Kierunek wakacyjnych wyjazdów jest zależny od tego czy organizujemy urlop sami czy też nie. Okazuje się, że osoby, które samodzielnie planują swój wyjazd wakacyjny najczęściej wybierają Chorwację, Włochy i Hiszpanię. Polacy, którzy korzystają z biur podróży najczęściej wybierają wczasy w Grecji, Hiszpanii, Włoszech czy na Wyspach Kanaryjskich.
Badanie pokazuje, że samodzielnie swój wyjazd zorganizuje 56% Polaków. Natomiast z oferty biur podróży skorzysta 44% osób.
Czego najbardziej się obawiamy ?
W przypadku samodzielnego wyjazdu najczęściej boimy się zamieszek, strajków, zamachów lub innych aktów terroru – 9%. Wypadku lub awarii obawia się 6% z nas, a problemów zdrowotnych 5%. Ci, którzy wspomagają się biurami podroży również najbardziej martwią się o zamieszki, strajki i akty terroru – 19%. Dalej Polacy wskazują na obecność uchodźców/emigrantów – 6% oraz problemy zdrowotne 5%.
Ubezpieczenie jest istotne
W tym roku większość z nas przed wyjazdem ma zamiar wykupić ubezpieczenie turystyczne. W porównaniu do ubiegłego roku to poprawa o 3 p.p. i obecnie wynosi 73%. Dla porównania cztery lata temu na ten krok zdecydowało się 58% planujących zagraniczne wakacje.
– Cieszy nas, że powoli ale systematycznie rośnie grupa osób, która ubezpiecza się na wyjazd zagraniczny. Świadomość potężnych kosztów leczenia w innym kraju jest coraz większa wśród Polaków. Mimo, że jeszcze nie równamy do średnich zachodnioeuropejskich, to poprawa jest widoczna. To efekt wytężonych działań edukacyjnych firm specjalizujących się w ubezpieczeniach turystycznych. Mamy nadzieję, że ten trend będzie widoczny również
w kolejnych falach badania. Nie chodzi tu jedynie o dobre perspektywy dla samego rynku i wyników sprzedaży, ale zwłaszcza o minimalizowanie liczby przypadków gdzie osoba, która uległa wypadkowi czy zachorowała w innym kraju, staje w obliczu olbrzymich zobowiązań finansowych w stosunku do placówek medycznych – dodaje Tomasz Frączek.
Czy program 500+ wpłynął na plany wakacyjne rodzin ?
Większość Polaków (78%), którzy korzystają ze świadczenia 500+, deklaruje, że nie ma ono wpływu na plany wakacyjne ich rodzin. Jedynie 7% osób zadeklarowało, że dziecko/dzieci pojedzie na obóz lub kolonie, zamiast zostać w domu. Badanie pokazuje, że świadczenie 500+ najbardziej wpłynie na plany wakacyjne mieszkańców najmniejszych miast (do 20 tys.) i przełoży się na krajowe wyjazdy.
Wszystkie komentarze
Teraz na wakacje fajnie wesprzeć się dodatkowo pieniędzmi z https://www.vivus.pl/ szybko i bez kłopotów i mamy jeszcze bon wakacyjny także ekstra :-)
Dodaj komentarz