Jak korzystać z bankomatów zbliżeniowych

Jak korzystać z bankomatów zbliżeniowych

author
Aneta Jankowska
20 grudnia 2016
Pod koniec października 2015 roku Biuro prasowe Euronet podało, że zamierza wprowadzić wypłaty zbliżeniowe w swoich bankomatach. Dziś, z tej możliwości, mogą skorzystać klienci 12 banków w Polsce. 

Jak podaje komunikat prasowy Euronet, “z dniem 20 grudnia 2016 r. Euronet wdraża technologię zbliżeniową w bankomatach, zgodną ze specyfikacją międzynarodowych organizacji kartowych”. Pierwszą siecią bankomatów zbliżeniowych w Polsce dysponuje już Bank Śląski. Opcja ta była jedynie dostępna dla użytkowników kart ING. Od dziś taką możliwość zyskuje znacznie więcej klientów. 

Czy to bezpieczne ? 

Użytkownicy dzięki opcji zbliżenia karty zyskują o wiele większe bezpieczeństwo w porównaniu z tradycyjną transakcją z włożeniem karty do bankomatu. W komunikacie czytamy, że taka opcja eliminuje możliwość skimmingu karty (to przestępstwo polegające na nielegalnym skopiowaniu zawartości paska magnetycznego karty płatniczej). Każda wypłata wymaga też potwierdzania transakcji kodem PIN. 

Korzyści wypłat zbliżeniowych 

Nie licząc zwiększonego bezpieczeństwa, kolejnym plusem takich transakcji są zamontowane czujniki NFC. Użyte w bankomatach oferują wypłatę gotówki osobom, które korzystają z coraz bardziej popularnych zbliżeniowych płatności telefonem. O ile funkcja wypłat bezstykowych stanie się powszechna, to klienci nie będą musieli nosić ze sobą plastikowych kart. Wystarczyłby ich telefon. Idąc dalej, banki mogłyby ograniczyć wydawanie kart klientom, którzy wyraziliby taką chęć. Oznaczałoby to mniejsze koszty związane z produkcją, dystrybucją czy personalizacją. Co więcej, Euronet pisze, że wypłata zbliżeniowa po prostu zajmuje znacznie mniej czasu niż ta standardowa.

Banki, które obsługują transakcje bezstykowe

Bez wkładania karty do urządzenia gotówkę możemy wypłacać z około 5,2 tysięcy bankomatów. Wdrożenie tej technologii w życie będzie jednak wprowadzane etapowo. Aktualnie wypłaty bezstykowe udostępniono klientom posiadającym karty Mastercard i Visa. Wśród nich są banki:
– Alior Bank
– Bank BGŻ BNP Paribas
– Bank BPH
– Citibank
– Deutsche Bank,
– Getin Bank 
– Nest Bank 
– Bank Pekao
– Bank PKO
– Plus Bank 
– Idea Bank
– Raiffeisen Polbank

Z założenia wynika, że wypłaty będą mogły być realizowane we wszystkich bankomatach i wpłato-bankomatach Euronetu:

W najbliższych miesiącach usługę uruchomimy dla kolejnych banków, a następnie  dla wszystkich klientów, bez względu na to z którego banku i jakich kart korzystają – mówi Marek Szafirski, prezes Euronet Polska.

Jak to działa ? 

Proces zbliżeniowej wypłaty gotówki jest podobny do standardowej wypłaty. Aby wypłacić bezstykowo pieniądze, należy:

1) przyłożyć kartę płatniczą lub telefon z NFC do czytnika znajdującego się obok klawiatury numerycznej
2) później na ekranie urządzenia wyświetli się prośba o wpisanie kodu PIN i proponowanej kwoty wypłaty
3) po udzieleniu odpowiedzi na pytanie o ewentualny wydruk potwierdzenia transakcji, gotówka zostanie wypłacona 

Usługa dostępna jest wyłącznie dla kart z funkcją zbliżeniową, dla których wydawca umożliwił taką funkcjonalność transakcyjną w bankomatach. Może więc się zdarzyć, że mimo iż posiadamy kartę zbliżeniową jednego z wymienionych banków, nie będziemy mogli dokonać wypłaty bezstykowej. 

Czy istnieją zagrożenia ?

Sama transakcja jest bezpieczna, ale zagrożeniem może być sam właściciel karty. Konsumenci nie zawsze skupiają się na bezpiecznym korzystaniu z usług bankowych. Karty nosimy w portfelu, a co gorsze często z kodami PIN. Utrata portfela jest dla potencjalnego złodzieja najlepszą okazją do kradzieży bezpośrednio z bankomatu. Nigdy nie należy zapisywać kodu PIN. Niezależnie od sposobu korzystania z karty. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Pożyczki bez zaświadczeń Stargard
Pożyczki miasta
author
Patryk Byczek
26 października 2017

Pożyczki bez zaświadczeń Stargard

Automatyzacja wesprze pracowników
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
02 lipca 2019

Automatyzacja wesprze pracowników

500 Plus – zmiany w kryterium dochodowym?
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
09 grudnia 2018

500 Plus – zmiany w kryterium dochodowym?

Jak zdobyć bon 400 zł do Biedronki
Wpisy
author
Patryk Byczek
12 października 2017

Jak zdobyć bon 400 zł do Biedronki

Pszczółka Pożyczki – dla zadłużonych
Pod Lupą
autor wpisu
Lukasz_Zubrzycki
02 stycznia 2017

Pszczółka Pożyczki – dla zadłużonych

ING Bank Śląski w Lędzinach
Oddziały
author
Patryk Byczek
11 czerwca 2019

ING Bank Śląski w Lędzinach

Porównaj