Jak oceniamy swoją kondycję finansową ?

Jak oceniamy swoją kondycję finansową ?

author
Aneta Jankowska
09 lutego 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Kategoria
Kondycja finansowa to ocena sytuacji finansowej osoby fizycznej lub przedsiębiorstwa. Jak Polacy oceniają swoją kondycję? Czy spłacają swoje zobowiązania na czas? 

73% osób biorących udział w badaniu Biura Informacji Kredytowej (BIK), dotyczącym oceny jakości kondycji kredytowej, uważa swoją kondycję finansową za dobrą. Nieco inaczej jest w przypadku możliwości zaciągania i spłacania rat kolejnych kredytów w przyszłości – w tej kwestii jesteśmy bardziej powściągliwi.

Indeks Jakości Portfeli Kredytów BIK odnotował w listopadzie ubiegłego roku poprawę jakości udzielanych kredytów we wszystkich segmentach produktowych w porównaniu do 2016 roku.

Co oznacza dobra jakość kredytowa ? 

To sytuacja, w której zobowiązanie kredytowe spłacane jest na czas. Tym samym klient buduje sobie dobrą historię kredytową. Informacje o zaległościach lub braku płatności posiadają banki oraz BIK.

Kredyty opóźnione, czyli tzw. zepsutej jakości, to takie, które przyjęły status opóźnienia powyżej 90 dni, kiedy spłata raty kredytowej nie została odnotowana w banku przez 3 miesiące.

Obserwacje BIK – kondycja kredytowa Polaków

Biuro stale sprawdza jakość kredytów nad Wisłą – analizuje jakość kredytów konsumpcyjnych oraz kredytów mieszkaniowych. Według raportów, zobowiązania udzielone w trakcie ostatnich lat są na dobrym oraz bardzo dobrym poziomie. 

Okazuje się, że średnio około 2% kredytów konsumpcyjnych udzielonych w latach 2012 – 2016 po roku od ich udzielenia przechodzi w status kredytów zepsutej jakości (opóźnionych w spłacie o 3 miesiące). Natomiast około 0,27% kredytów mieszkaniowych zmienia status na zepsute po roku od udzielenia.

BIK raz w miesiącu przedstawia prognozę szkodowości portfela kredytowego, która jest oparta o wyliczenia relacji liczby kredytów w całym portfelu, wchodzących w danym miesiącu do statusu opóźnionych powyżej 90 dni w stosunku do liczby czynnych kredytów w niższych statusach. Profesor Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej, wyjaśnia, że w porównaniu do sytuacji z 2016 roku w portfelach kredytowych wszystkich czterech produktów kredytowych nastąpiła poprawa jakości. 

Najwyższą poprawę w 2017 r. odnotował indeks jakości portfela kredytów konsumpcyjnych (pozytywna zmiana o 0,57). Wszystkie cztery indeksy nadal pokazują, przy rosnącej sprzedaży, niski, bezpieczny a nawet obniżający się poziom ryzyka portfela kredytowego gospodarstw domowych. W każdym z czterech produktów wartość indeksu spadła przynajmniej o 0,2 – tłumaczy.  

Co sprzyja poprawie jakości udzielanych kredytów?

  • rekordowo niskie stopy procentowe
  • wzrost wynagrodzeń (dochodów gospodarstw domowych)
  • dobra koniunktura w gospodarce 

Kondycja kredytowa okiem Kowalskiego

Wśród Polaków rośnie świadomość o tym, jak ważna jest historia i wiarygodność kredytowa. Jak ją oceniamy? Polacy, którzy posiadają kredyty, wypowiadają się raczej pozytywnie (około 77% badanych). Respondenci, którzy twierdzą, że ich historia jest dobra lub bardzo dobra mieszkają w Polsce południowej (64%). Bardziej negatywnie wypowiadają się mieszkańcy regionu północno-zachodniego (47%). Co ważne, odsetek ocen bardzo dobrych w zakresie oceny swojej historii kredytowej utrzymuje się na stabilnym poziomie. 

Prawie ¾ ankietowanych twierdzi, że ich obecna kondycja kredytowa jest bardzo dobra i dobra. Deklarujemy, że jesteśmy w stanie bez większego problemu spłacać swoje aktualne zobowiązania.

Inaczej jest w sytuacji, kiedy myślimy o kolejnych kredytach – możliwość zaciągnięcia kolejnej pożyczki, a przede wszystkim jej regularnej spłaty rozpatruje 33% badanych. Z kolei 28% potwierdziło, że nie byłoby w stanie poradzić sobie z dodatkowym zobowiązaniem.

Jak wynika z danych BIK, 90% Polaków terminowo spłaca swoje zobowiązania kredytowe. Nie jest to jednak jednoznaczne z popularnością profilaktycznej kontroli swoich finansów. Najczęściej sami szacujemy swoją zdolność kredytową. Jedynie 5% z nas przed skorzystaniem z kredytu pozyskuje raport z BIK. 

Warto mieć świadomość jak ważne jest regularne sprawdzanie swojej historii kredytowej na bieżąco. Nie tylko w momencie, kiedy planujemy zaciągnąć pożyczkę. 

author
Aneta Jankowska
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

UOKiK ostrzega przed serwisami pseudopożyczkowymi

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) ostrzega przed serwisami pseudopożyczkowymi. Na liście podejrzanych witryn znalazło się minimum 81 adresów, które należą do firmy GELDOR Artur Karwot.

author
Aneta Jankowska
17 stycznia 2019
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Ile młodych ludzi zaciąga kredyty?

Co piąta osoba w wieku od 18 do 24 lat posiada kredyt – informuje Związek Banków Polskich w najnowszym raporcie “Portfel Studenta”. Młodych kredytobiorców jest ponad pół miliona. Sprawdź najnowsze statystyki.

author
Dominika Byczek
13 marca 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Pożyczki Mysłowice

Czy interesuje Cię najtańsza pożyczka w Olsztynie? Sprawdź ranking z najlepszymi propozycjami pożyczek online przez Internet. Maksymalnie możemy otrzymać nawet 200 000 zł ze spłatą do 10 lat. Pieniądze dostępne są od ręki.

author
Aleksandra Gościnna
27 stycznia 2022
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

160 wakacyjnych bankomatów Euronetu

Największa niezależna sieć bankomatów w Polsce kontynuuje coroczną akcję zwiększenia liczby bankomatów w wakacje. W oficjalnym komunikacie wyczytać można, że instalacja urządzeń Euronetu zostanie zakończona z końcem czerwca.

author
Patryk Byczek
29 czerwca 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Ile zarabia nauczyciel?

Praca nauczyciela jest bardzo wymagająca i stresująca. To na nauczycielach spoczywa obowiązek edukacji dzieci i młodzieży. Sprawdź, ile zarabiają nauczyciele.

author
Dorota Grycko
12 sierpnia 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Pożyczki bez BIK Ostróda

Pożyczka bez BIK to produkt finansowy, który jest dostępny bez weryfikacji Klienta w Biurze Informacji Kredytowej. Nie oznacza to jedna, że Klienci nie będą w ogóle weryfikowani. Firmy pożyczkowe używają indywidualnych systemów, które pozwalają na szybkie sprawdzenie zdolności kredytowych potencjalnych pożyczkobiorców, a także sięgają po statystyki z Biur Informacji Gospodarczej. Tego rodzaju pożyczki dostępne są w całej Polsce, także dla mieszkańców Ostródy i okolic.

author
Aleksandra Gościnna
30 maja 2022
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
Porównaj