Jak oceniamy swoją kondycję finansową ?
73% osób biorących udział w badaniu Biura Informacji Kredytowej (BIK), dotyczącym oceny jakości kondycji kredytowej, uważa swoją kondycję finansową za dobrą. Nieco inaczej jest w przypadku możliwości zaciągania i spłacania rat kolejnych kredytów w przyszłości – w tej kwestii jesteśmy bardziej powściągliwi.
Indeks Jakości Portfeli Kredytów BIK odnotował w listopadzie ubiegłego roku poprawę jakości udzielanych kredytów we wszystkich segmentach produktowych w porównaniu do 2016 roku.
Co oznacza dobra jakość kredytowa ?
To sytuacja, w której zobowiązanie kredytowe spłacane jest na czas. Tym samym klient buduje sobie dobrą historię kredytową. Informacje o zaległościach lub braku płatności posiadają banki oraz BIK.
Kredyty opóźnione, czyli tzw. zepsutej jakości, to takie, które przyjęły status opóźnienia powyżej 90 dni, kiedy spłata raty kredytowej nie została odnotowana w banku przez 3 miesiące.
Obserwacje BIK – kondycja kredytowa Polaków
Biuro stale sprawdza jakość kredytów nad Wisłą – analizuje jakość kredytów konsumpcyjnych oraz kredytów mieszkaniowych. Według raportów, zobowiązania udzielone w trakcie ostatnich lat są na dobrym oraz bardzo dobrym poziomie.
Okazuje się, że średnio około 2% kredytów konsumpcyjnych udzielonych w latach 2012 – 2016 po roku od ich udzielenia przechodzi w status kredytów zepsutej jakości (opóźnionych w spłacie o 3 miesiące). Natomiast około 0,27% kredytów mieszkaniowych zmienia status na zepsute po roku od udzielenia.
BIK raz w miesiącu przedstawia prognozę szkodowości portfela kredytowego, która jest oparta o wyliczenia relacji liczby kredytów w całym portfelu, wchodzących w danym miesiącu do statusu opóźnionych powyżej 90 dni w stosunku do liczby czynnych kredytów w niższych statusach. Profesor Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej, wyjaśnia, że w porównaniu do sytuacji z 2016 roku w portfelach kredytowych wszystkich czterech produktów kredytowych nastąpiła poprawa jakości.
– Najwyższą poprawę w 2017 r. odnotował indeks jakości portfela kredytów konsumpcyjnych (pozytywna zmiana o 0,57). Wszystkie cztery indeksy nadal pokazują, przy rosnącej sprzedaży, niski, bezpieczny a nawet obniżający się poziom ryzyka portfela kredytowego gospodarstw domowych. W każdym z czterech produktów wartość indeksu spadła przynajmniej o 0,2 – tłumaczy.
Co sprzyja poprawie jakości udzielanych kredytów?
- rekordowo niskie stopy procentowe
- wzrost wynagrodzeń (dochodów gospodarstw domowych)
- dobra koniunktura w gospodarce
Kondycja kredytowa okiem Kowalskiego
Wśród Polaków rośnie świadomość o tym, jak ważna jest historia i wiarygodność kredytowa. Jak ją oceniamy? Polacy, którzy posiadają kredyty, wypowiadają się raczej pozytywnie (około 77% badanych). Respondenci, którzy twierdzą, że ich historia jest dobra lub bardzo dobra mieszkają w Polsce południowej (64%). Bardziej negatywnie wypowiadają się mieszkańcy regionu północno-zachodniego (47%). Co ważne, odsetek ocen bardzo dobrych w zakresie oceny swojej historii kredytowej utrzymuje się na stabilnym poziomie.
Prawie ¾ ankietowanych twierdzi, że ich obecna kondycja kredytowa jest bardzo dobra i dobra. Deklarujemy, że jesteśmy w stanie bez większego problemu spłacać swoje aktualne zobowiązania.
Inaczej jest w sytuacji, kiedy myślimy o kolejnych kredytach – możliwość zaciągnięcia kolejnej pożyczki, a przede wszystkim jej regularnej spłaty rozpatruje 33% badanych. Z kolei 28% potwierdziło, że nie byłoby w stanie poradzić sobie z dodatkowym zobowiązaniem.
Jak wynika z danych BIK, 90% Polaków terminowo spłaca swoje zobowiązania kredytowe. Nie jest to jednak jednoznaczne z popularnością profilaktycznej kontroli swoich finansów. Najczęściej sami szacujemy swoją zdolność kredytową. Jedynie 5% z nas przed skorzystaniem z kredytu pozyskuje raport z BIK.
Warto mieć świadomość jak ważne jest regularne sprawdzanie swojej historii kredytowej na bieżąco. Nie tylko w momencie, kiedy planujemy zaciągnąć pożyczkę.
Dodaj komentarz