Już w połowie urzędów zapłacimy kartą

Już w połowie urzędów zapłacimy kartą

author
Patryk Byczek
08 maja 2018
Według informacji pozyskanych od Krajowej Izby Rozliczeniowej, w większości urzędów w Polsce można płacić używając kart płatniczych lub narzędzi przystosowanych do płatności zbliżeniowych. Wszystko to za sprawą programu, który KIR rozpoczęła wspólnie z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii.

Cały ten zabieg został zrealizowany, aby ułatwić płatności Klientom udającym się do placówki administracji publicznej, którzy nie w każdej sytuacji posiadają przy sobie gotówkę, a znacznie częściej mają przy sobie kartę płatniczą lub telefon. Terminale POS posiada nawet policja drogowa.


 

Kto może przystąpić do programu

Każda jednostka administracji publicznej może przystąpić do programu:
 

  • starostwo powiatowe,

  • urząd wojewódzki,

  • urząd gminy,

  • urząd marszałkowski,

  • urząd miasta.

Za instalację terminala POS lub aktywację usługi WebPOS Paybynet urzędy nie ponoszą żadnych pieniędzy. Wszystko przebiega zupełnie za darmo. Klienci, którzy decydują się płacić zbliżeniowo w danym urzędzie, również nie ponosi żadnych opłat dodatkowych.

Warto dodać, że opłacając mandat na miejscu wykorzystując do tego terminal POS, który posiada Policja, zatrzymany także nie ponosi żadnych dodatkowych opłat.


 

Urzędy w programie

Wyniki są bardzo zaskakujące. Tylko w ciągu pierwszych dwunastu miesięcy trwania konkursu przystąpiło do niego prawie 50% prawie wszystkich urzędów, czyli 1 414 jednostek administracji publicznej funkcjonujących w Polsce. W tym czasie aż 1 165 urzędów zawarło umowę na terminal POS lub usługę WebPOS Paybynet. Obie te usługi mogą być również połączone. W ciągu tego samego roku Polacy dokonali w urzędach administracji publicznej 448 000 płatności na łączną kwotę ponad 60 000 000 złotych. Policja posługujący się terminalami POS odnotowali do końca kwietnia 2018 roku płatności na kwotę ponad 70 000 złotych.

Malejący udział gotówki w obrocie pieniężnym to efekt modernizacji systemów płatniczych i cyfryzacji usług finansowych, co przekłada się na większą wygodę klientów i szybkość obsługi, zarówno w obszarze komercyjnym, jak i publicznym. Powodzenie tego procesu zależy w dużej mierze od ścisłej, międzysektorowej współpracy, czego przykładem jest realizowany od roku ogólnopolski Program upowszechniania płatności bezgotówkowych w jednostkach administracji publicznej, wspierany przez KIR” – mówił wiceprezes KIR, Dariusz Marcjasz.


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Pożyczka oddłużeniowa bez BIK
Wpisy
autor wpisu
Adam Zieliński
20 października 2015

Pożyczka oddłużeniowa bez BIK

Sławny mim w reklamie Santander Consumer Banku
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
25 września 2019

Sławny mim w reklamie Santander Consumer Banku

Ile kosztuje aparat ortodontyczny?
Ile kosztuje
author
Dorota Cholewicka
03 września 2023

Ile kosztuje aparat ortodontyczny?

Santander Consumer Bank Gdańsk
Oddziały
author
Dorota Cholewicka
04 czerwca 2021

Santander Consumer Bank Gdańsk

Stagflacja – co to jest?
Blog
author
Dorota Cholewicka
11 marca 2023

Stagflacja – co to jest?

Santander Bank Polska w Gdańsku
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
15 maja 2019

Santander Bank Polska w Gdańsku

Porównaj