zadluzenia.com
zamknij

Komornik skazany na 2,5 roku więzienia

2,5 roku bezwzględnego więzienia, grzywna oraz 5-letni zakaz wykonywania zawodu. To wyrok Sądu Rejonowego w Nidzicy wobec byłego komornika z Działdowa – Sebastiana Sz.

 

Dodatkowo komornik ma naprawić wyrządzoną szkodę o wartości około 200 000 zł. Wyrok jest nieprawomocny, ale jeżeli utrzyma się w apelacji – będzie pierwszym wyrokiem bezwzględnego więzienia orzeczonym wobec komornika sądowego.

 

 

Sebastian Sz. był oskarżony o przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków w związku z egzekucją z ruchomości Dłużnika. W czasie postępowania opierał się na zaniżonej wycenie zajętych ruchomości i działał w celu osiągnięcia korzyści majątkowych.

 

Sąd stwierdził, że: „(…)Ponieważ komornik doprowadził do znacznego pokrzywdzenia dłużnika, to takie postępowanie powinno znaleźć odzwierciedlenie w wymiarze kary, stąd orzeczona wobec komornika kara bezwzględnego więzienia”.

 

Co dokładnie zrobił komornik ? W toku egzekucji zajęto Dłużnikowi ruchomości i wyceniono je najpierw na 400 000 zł, a potem obniżono do 109 000 zł. Faktyczna wartość przedmiotów wynosiła kilka milionów złotych. Doszło do rażącego naruszenia prawa. Przykładowo nowe opony o wartości 100 zł zlicytowano za 44 grosze..

 

Akt oskarżenia w sprawie dotyczył także dwóch biegłych, którzy zaniżyli w swoich wycenach majątek Dłużnika. Jeden z nich został skazany na 8 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu oraz 3 –letni zakaz wykonywania zawodu. Drugi z biegłych został uniewinniony.

 

Kontrowersje budzi również fakt, że wcześniej Sąd Rejonowy w Nidzicy odrzucał skargi Dłużnika na czynności komornika sądowego.

 

 

Skomentuj artykuł
captcha
~damian

Tragedia. Oczywiście nie dla komornika ale dla tych którzy mieli nieprzyjemność z nim "współpracować"   Odpowiedź

~merc-benz

patrzcie do czego prowadzi chciwość. na cudzym długu, na cudzym nieszczęściu jeszcze chcą zarobić. Ogołocić człowieka i jego opony sobie tanio sprzedać. masakra   Odpowiedź