Zamknięcie konta bankowego za obrót kryptowalutami – taką zasadę przyjęły już trzy banki w Polsce. Pozostałe być może niedługo pójdą w ich ślady. Sprawdź, które zdecydowały się na zamknięcie kont firmowych obracających kryptowalutami.

Autor: Dominika Sobieraj
Dodano: 10.02.2018
Udostępnij:

Podstawą prawną do odmowy obsługiwania konta, na którym prowadzony jest handel kryptowalutami, jest artykuł 8b ustawy z 16 listopada 2000 r. o przeciwdziałaniu praniu oraz finansowaniu terroryzmu. Jak wskazuje punkt trzeci tego artykułu, środki bezpieczeństwa finansowego polegają między innymi na „badaniu przeprowadzanych transakcji w celu zapewnienia, że przeprowadzane transakcje są zgodne z wiedzą instytucji obowiązanej o kliencie i profilu działalności oraz z ryzykiem, a także, w miarę możliwości, badaniu źródeł pochodzenia wartości majątkowych.


 

BANKI, KTÓRE ZAMYKAJĄ KONTA ZA OBRÓT KRYPTOWALUTAMI


 

Banki te zamykają konta jedynie firmom, które zajmują się handlem kryptowalutami, a nie klientom indywidualnym, którzy zajmują się taką działalnością.

Przyczyną do podjęcia takich działań przez wskazane wyżej banki może być pismo, które zostało rozesłane do zarządów banków już w kwietniu 2017 roku przez Komisję Nadzoru Finansowego. Pismo to miało unaocznić bankom wszystkie możliwe czynności, jakie można podjąć wobec firm zajmujących się handlem krypowalutami. Zamykanie kont było jednym z zaleceń KNF, dlatego niektóre banki mogły zdecydować się na taki krok.

Waluty wirtualne nie są emitowane ani gwarantowane przez NBP, nie są prawnym środkiem płatniczym ani walutą, nie mogą być wykorzystane do spłaty zobowiązań podatkowych i nie spełniają kryterium powszechnej akceptowalności w punktach handlowo-usługowych – tak przed kryptowalutami ostrzegają NBP i KNF.

Jako pierwszy pod koniec grudnia 2017 roku konta zaczął wypowiadać bank BZ WBK. W ślad za nim poszedł Bank Pekao, który zdecydował się na wypowiedzenie konta popularnemu serwisowi zajmującemu się handlem kryptowalutami: easycoin.pl. Skany pism otrzymanych od banku krążyły po Internecie wywołując falę wzburzenia.

Mimo tego w lutym 2018 roku kolejny bank dołączył do wykluczania handlarzy bitcoinami z grupy swoich klientów. mBank zamknął konto spółki Coinlab, która znana była lokalnie pod nazwą „Białostockie Centrum Kryptowalut”. Właściciel firmy zamieszczał na Facebooku informujące internautów o przebiegu rozmów z bankiem. mBank jednak również powołuje się na ustawę o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu i uważa, że ma słuszność zamykając konta takich podmiotów. Być może w najbliższym czasie na taki krok zdecydują się i inne banki.
 

Komentarze