Czy banki zamykają konto za kryptowaluty?

Czy banki zamykają konto za kryptowaluty?

author
Julia Wierciło
20 lutego 2024
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.
Kategoria

Blokada rachunków bankowych osób inwestujących w kryptowaluty jest częstym zabiegiem stosowanym przez banki w określonych przypadkach, zwłaszcza, jeśli mowa o możliwych nadużyciach. Jednak w niektórych sytuacjach blokada następuje bezpodstawnie. Dlaczego rachunki osobiste mogą zostać zablokowane lub zamknięte? Sprawdźmy jakie problemy możemy napotkać, a także co w tym wypadku możemy zrobić.

Spis treści:

  1. Czy kryptowaluty to problemy w bankach?
  2. Blokada konta a kryptowaluty
  3. Blokada przelewu lub konta za kryptowaluty - co dalej?
  4. Zmniejszenie ryzyka blokady konta
Zwiń spis treści

Czy kryptowaluty to problemy w bankach?

Inwestycja w kryptowaluty, jak każda inwestycja, np. papiery wartościowe, może okazać się obarczona pewnym ryzykiem. Nie chodzi wyłącznie o ryzyko utraty zainwestowanych środków, ale także o możliwe problemy w zakresie obsługi naszego rachunku bankowego. Co ciekawe, nakładane na konta osobiste blokady nie zawsze dotyczą osób nieuczciwych lub działających na niekorzyść banków w Polsce. Sprawdźmy, z jakimi problemami możemy spotkać się w trakcie inwestycji w kryptowaluty.

Problemy, z którymi możemy się spotkać:

  • zatrzymanie przelewu środków,
  • całkowita blokada konta,
  • potrzeba deklaracji o nieużywaniu kryptowalut,
  • wypowiedzenie rachunku bankowego,
  • odmowa założenia konta w konkretnym banku.

Stosowane procedury nie mają na celu utrudnienia korzystania z usług instytucji finansowych osobom uczciwym, a jedynie zapobiegać możliwym do popełnienia przestępstwom. Niektóre z nich należą do niezwykle poważnych, a mowa między innymi o praniu pieniędzy. Banki mają także ochraniać pozostałych klientów przed konsekwencjami wzięcia udziału w podejrzanych transakcjach.

Blokada konta a kryptowaluty

Blokady kont bankowych mogą spotkać zarówno firmy, kantory czy rachunki osób prywatnych, handlujących na poszczególnych platformach. Ryzyko wiążące się ze sprzedażą i kupnem kryptowalut jest wysokie, ze względu na możliwość nieświadomego wzięcia udziału w podejrzanych transakcjach. Mimo tego, wiele osób decyduje się podjąć ryzyko, i zaciąga zobowiązania, takie jak np. pożyczki na raty, w celu kupna kryptowalut. Sprawdźmy w jakich sytuacjach jest ono największe, a także w których przypadkach powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo.

Przykładowe oszustwo:

  • wymiana waluty FIAT (na kryptowaluty),
  • sprzedaż kryptowaluty,
  • osoba, która chce zainwestować kryptowalutę na podejrzanej platformie inwestycyjnej, nie może wypłacić środków i zgłasza spór,
  • w ten sposób nastąpiło powiązanie pomiędzy kontami.

W przedstawionej sytuacji blokada nastąpiła ze względu na możliwość wystąpienia oszustwa poprzez wykorzystanie konta w celach przestępczych. Należy pamiętać, że bank ma prawo do nałożenia blokady samodzielnie. Służy ona jako zabezpieczenie do czasu wyjaśnienia sprawy, która zostaje zgłoszona do jednego z niżej wymienionych organów:

  • prokuratora,
  • sądu,
  • komornika,
  • ZUS-u,
  • Krajowej Administracji Skarbowej,
  • Urzędu Skarbowego,
  • Izby Celnej.

Blokada przelewu lub konta za kryptowaluty - co dalej?

Blokada przelewu czy blokada całego rachunku bankowego może nastąpić w przypadku podejrzenia wystąpienia oszustwa. Jeśli otrzymamy informację dotyczącą zablokowania wykonanej transakcji powinniśmy postępować zgodnie z poniższymi etapami.

Blokada przelewu:

  • kontakt z bankiem – możemy dokonać tego telefonicznie lub osobiście w placówce banku,
  • po weryfikacji tożsamości należy odpowiedzieć na kilka pytań, które zada nam pracownik banku,
  • należy przedstawić potwierdzenia wypłat, wpłat i wszystkich transakcji, które przeprowadzaliśmy pomiędzy platformami handlowymi.

Blokada konta:

  • w przypadku wystąpienia transakcji obarczonej ryzykiem, nasz rachunek zostaje zablokowany na 72 godziny. W ciągu tego czasu informacje dotyczące transakcji przekazywane są odpowiednim władzom,
  • jeśli z jakichkolwiek przyczyn instytucje, takie jak bank lub organy, np. prokurator, nie dotrzymają ustalonych terminów, możemy wysłać do banku zapytanie. Powinno dotyczyć przedstawienia osoby, która zajmuje się naszą sprawą oraz otrzymania sygnatury,
  • dopiero po otrzymaniu postanowienia, mamy szansę złożyć zażalenie.

Klienci indywidualni nie muszą obawiać się blokady lub zamknięcia rachunku za obrót kryptowalutami. Problemem jest jednak samo podejrzenie prania pieniędzy czy oszustwa na inwestycje. W takiej sytuacji należy pamiętać o koniecznych procedurach, np. kontakt z bankiem lub ewentualne złożenie zażalenia na działania instytucji.

Zmniejszenie ryzyka blokady konta

Przy jednoczesnym korzystaniu z konta bankowego i inwestowaniu w kryptowaluty należy pamiętać o ostrożności. Pozwoli nam to uniknąć blokady przelewu lub nawet zablokowania rachunku bankowego. Sprawdźmy jak możemy zmniejszyć możliwe ryzyko.

Pamiętajmy o środkach ostrożności:

  • sprawdzajmy konto i osobę, z którą przeprowadzamy transakcję,
  • bądźmy na bieżąco z informacjami na temat działania przestępców,
  • przestrzegajmy prawa i bądźmy świadomi panujących przepisów.

Należy pamiętać, iż blokada, którą może zastosować bank jest zgodna z prawem. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku zatrzymania przelewów. Blokada może trwać nawet ponad 6 miesięcy, a zasady są regulowane przez prawo bankowe. Podejmowane kroki mają na celu utrudnienie działań przestępczych, takich jak np. ich ukrywanie czy pranie pieniędzy. Dzięki specjalnym metodom i pomocy banków, firmy kryptowalutowe mają szansę zapobiegać oszustwom. Odpowiedzialność, która ciąży na instytucjach finansowych jest ogromna i właśnie z tego powodu, aby uniknąć ryzyka nałożenia kar, wolą one zablokować podejrzane działania. Sytuacja może zmienić się w przyszłości jeśli w życie wejdą nowe przepisy i regulujące rozporządzenia.

author
Julia Wierciło
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Pożyczka 6000 zł – najlepsze oferty

Szukasz pożyczki gotówkowej, która spełni Twoje wymagania? Pożyczka na 6000 zł to bardzo popularna oferta, którą firmy pożyczkowe mają w swojej ofercie. Aby zaciągnąć zobowiązanie wystarczą dane z dowodu osobistego, konto w banku oraz kilkanaście minut wolnego czasu na wypełnienie wniosku. Sprawdź szczegóły.

author
Patryk Byczek
27 czerwca 2023
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Expander w Bielsku Białej

EXPANDER BIELSKO BIAŁA

author
Dominika Byczek
29 stycznia 2015
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Bank Millennium promuje różnorodność

Bank Millennium zdecydował się dołączyć do grupy przedsiębiorstw, które postanowiły złożyć swój podpis pod Kartą Różnorodności. Międzynarodowa inicjatywa promuje, przede wszystkim, równość w zatrudnieniu, nie patrząc na różnorodność (ewentualnych) pracowników.

author
Patryk Byczek
18 czerwca 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Zadłużenie Polaków – raport firmy Provident

Zadłużenie często jest tematem tabu. Nie lubimy opowiadać innym o swoich długach i zobowiązaniach. Z drugiej strony zadłużenie nie jest samo w sobie takie złe - zgodnie z badaniami Międzynarodowego Funduszu Walutowego, długookresowy rozwój dochodu per capita jest najwyższy właśnie w tych krajach, w których zadłużenie obywateli do PKB znajduje się między 36 a 70% PKB. 

author
Aneta Jankowska
17 lipca 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Alior Bank w Końskich

Alior Bank jest jednym z największych banków detalicznych w kraju. Sprawdziliśmy oddziały i placówki w Końskich – zobacz godziny otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
11 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Ile komornik może zająć z emerytury w 2021?

Jeden z najczęściej wykorzystywanych przez komornika sposobów na egzekucję długu to egzekucja z emerytury dłużnika. Sprawdzamy, ile komornik może zająć ze świadczenia emerytalnego w 2021 roku. Kwoty wskazujemy w tabeli brutto/netto.

author
Dominika Byczek
31 grudnia 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj