zadluzenia.com
zamknij

Które miasta są najbardziej otwarte na obywateli ?

Które miasta w Polsce są najbardziej otwarte na swoich mieszkańców? Badanie “Miasta Obywatelskie” sprawdziło, która miejscowość szczególnie szanuje zdanie swoich obywateli.

 

 

Raport o miastach został przygotowany na zlecenie Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana oraz Fundacji Konrada Adenauera. Przygotowaniem wniosków zajęli się analitycy Polska Insight, którzy przeanalizowali dane z 66 miast na prawach powiatu.

 

W badaniu brano pod uwagę trzy filary:

 

  • wielkość budżetu partycypacyjnego
  • odsetek obywateli, który jest konieczny do uruchomienia inicjatywy uchwałodawczej
  • liczbę organizowanych co roku konsultacji społecznych 

 

Najbardziej obywatelskie miasta w Polsce

 

Z badania wynika, że to Gdynia najczęściej pyta swoich mieszkańców o zdanie. To właśnie tam przeprowadza się co roku 119 konsultacji społecznych. Co ciekawe, jest to jedyne miasto, gdzie mieszkańcy mają wgląd do wszystkich danych, potrzebnych do zestawienia raportu.

 

 

Drugie miejsce także należy do kolejnego członu Trójmiasta, czyli Sopotu. Tutaj władze organizują jedną konsultację społeczną na rok, ale odsetek wydatków przeznaczonych na budżet partycypacyjny jest w Sopocie największy w całej Polsce - wynosi on 5,3% wszystkich wydatków budżetowych.

 

 

Na kolejnych miejscach znalazły się takie miasta jak Poznań, Białystok, Katowice, Tarnów, Jaworzno, Jastrzębie-Zdrój, Toruń i Warszawa.

 

Z drugiej strony, miano najmniej przychylnych mieszkańcom miast otrzymały takie miejscowości jak: Krosno, Siedlce, Bytom, Świętochłowice, Zamość, Łomża, Radom, Nowy Sącz, Siemianowice Śląskie i Bielsko-Biała.

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY