BNP Paribas o sprzedaży detalicznej makaronu

BNP Paribas o sprzedaży detalicznej makaronu

author
Dominika Sobieraj
27 października 2019

Z okazji obchodzonego 25 października Światowego Dnia Makaronu Bank BNP Paribas przygotował krótki raport o sprzedaży detalicznej specjału Włochów w Europie. Rynek makaronu w ubiegłym roku wart był ponad 1100 mln zł.

Sprzedaż makaronu w Polsce – statystyki

“Mimo, że wartość sprzedaży detalicznej makaronu była w 2018 r. w Polsce prawie ośmiokrotnie niższa niż u europejskiego lidera, czyli Włoch, to rynek ten stale rośnie” – informuje BNP Paribas.

Wartość tego rynku w ostatnich latach rośnie w tempie około 2% rocznie. W ubiegłym roku rynek makaronowy warty był aż 1130 mld zł.

Który makaron jemy najchętniej?

Statystyczny Polak rocznie zjada aż 5 kg makaronu (z tego 4,5 kg to makaron kupiony w sklepie). Najchętniej kupowanym przez Polaków makaronem jest krajanka. Świat natomiast zachwyca się makaronem typu spaghetti.

Pozycja krajanki wśród światowych makaronów jest nadal niska, ale główną odpowiedzialność za to ponoszą… Włosi. Swoim zamiłowaniem do makaronu spaghetti przebijają niemalże wszystkie inne narody – zjadają rocznie aż 26 kg makaronu.

“Biorąc pod uwagę rozwój branży HoReCa (hotelarsko-restauracyjno-cateringowej) oraz ciągłą popularność kuchni włoskiej, spodziewamy się, że w najbliższych latach spożycie makaronu w Polsce będzie nieznacznie rosło” – zaznacza Marta Skrzypczyk, Dyrektor Biura Analiz Sektora Rolno-Spożywczego w Banku BNP Paribas.

Za granicą cenią polski makaron

Polski makaron chętnie jedzony jest za granicą. Bardzo duża część makaronu produkowanego w naszym kraju trafia na eksport – dane Eurostatu mówią o ponad 40 tonach makaronu wywiezionego z Polski tylko w 2018 roku. Wynik ten jest o 1,6 tysiąca ton wyższy niż przed rokiem i prawie dwa razy wyższy niż przed dziesięcioma laty.

Polski makaron trafia głównie na Ukrainę – kraj ten odbiera aż 17% makaronu eksportowanego z Polski. Wzrost eksportu do tego kraju był największy w ostatnich kilku latach. Jeszcze 10 lat temu na Ukrainę sprzedawano zaledwie 800 kg polskiego makaronu (obecnie jest to 7400 ton).

“Warto zauważyć, że stale rośnie sprzedaż polskiego makaronu do krajów spoza Unii Europejskiej i maleje znaczenie krajów członkowskich jako odbiorców tego towaru z Polski. W 2018 roku do krajów Wspólnoty trafiło 67% eksportowanego przez nas makaronu, podczas gdy 10 lat wcześniej  było to ok. 88%”  – dodaje cytowana przez BNP Paribas Marta Skrzypczyk.

Import makaronu w Polsce

Choć Polska produkuje i eksportuje bardzo dużo makaronu rocznie, wciąż decyduje się na import tego specjału z innych krajów. Najwięcej importowanego makaronu pochodzi z Włoch (32 tys. ton). Duży udział w imporcie makaronu mają również Niemcy (24 tys. ton) i Czechy (13 tys. ton).

Światowy Dzień Makaronu obchodzony jest już od ponad 20 lat. Początek takiemu świętu dała grupa 40 producentów makaronu, którzy chcieli podkreślić wartość tej potrawy na całym świecie.


Źródło:

http://media.bnpparibas.pl/pr/468746/25-pazdziernika-to-swiatowy-dzien-makaronu-w-polsce-kazdy-z-nas-zjada-

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Profi Credit w Lesznie
Wpisy
author
Dominika Sobieraj
11 czerwca 2019

Profi Credit w Lesznie

Bank Pocztowy wygrał ranking satysfakcji klientów 2019
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
09 grudnia 2019

Bank Pocztowy wygrał ranking satysfakcji klientów 2019

Nagrody za zarejestrowanie firmy via Santander internet
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
17 maja 2021

Nagrody za zarejestrowanie firmy via Santander internet

ZUS oddział w Zabrzu
Oddziały
author
Patryk Byczek
18 września 2019

ZUS oddział w Zabrzu

Symphosphere! pod mecenatem Santander Bank Polska
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
10 sierpnia 2019

Symphosphere! pod mecenatem Santander Bank Polska

Windykacja twarda
Dla zadłużonych
author
Dominika Sobieraj
09 czerwca 2018

Windykacja twarda

Porównaj