Mieszkanie Plus wchodzi na giełdę

Mieszkanie Plus wchodzi na giełdę

author
Aneta Jankowska
18 marca 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Kategoria
Wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości Włodzimierz Stasiak powiedział, że w dłuższej perspektywie planowana jest oferta publiczna Funduszu "Mieszkanie Plus", odpowiadając na pytanie o pomysły włączenia kapitału prywatnego do programu "Mieszkanie Plus".

Fundusz "Mieszkanie Plus" jest funduszem inwestycyjnym BGK. Ma nim zarządzać spółka BGK Nieruchomości, natomiast jego celem jest finansowanie projektów realizowanych w ramach Programu "Mieszkanie Plus", który jest jedną ze składowych Narodowego Programu Mieszkaniowego. Rząd chce, aby w 2030 r. liczba mieszkań przypadających na 1 tys. mieszkańców osiągnęła średnią unijną, czyli 435 mieszkań. Aktualna średnia to 363 mieszkań obecnie. 

Realizacja programu ma nie obciążać budżetu

– Dzisiaj mogę powiedzieć, że będzie wiele źródeł finansowania. Po pierwsze, inicjalne finansowanie (tzw. kapitał zasiewowy) będzie pochodziło ze środków Banku Gospodarstwa Krajowego. Utworzony przez BGK kilka lat temu Fundusz Mieszkań na Wynajem miał zostać zasilony kwotą ok. 5 mld zł. Obecnie jego aktywa przekraczają 1 mld zł, co oznacza, że na początek pozostałe około 4 miliardy będzie można przeznaczyć na inwestycję w Fundusz Mieszkanie Plus – poinformował Stasiak. 

Dodał też, że będą to środki inwestowane na zasadach komercyjnych, które zakładają rynkową stopę zwrotu. Mowa tu o realizacji programu, która nie będzie obciążała budżetu państwa, a przy tym polskiego podatnika. Co więcej zaznaczył też, że w dłuższej perspektywie planuje ofertę publiczną Funduszu Mieszkanie Plus na warszawskim parkiecie. Stasiak poinformował, że dla realizacji inwestycji mieszkaniowych będzie również organizowane finansowanie dłużne w postaci emisji obligacji, jak też kredytów bankowych, w tym będących podstawą emisji listów zastawnych. 

– Chcemy uzyskać lewar finansowy przynajmniej w proporcji jeden do jednego, co znacząco zwiększy dostępne środki – zaznaczył. 

REIT-y mogą pomóc

REIT (Real Estate Investment Trust) to fundusz wspólnego inwestowania w nieruchomości. Wiceprezes zapytany o to czy wprowadzenie w Polsce REIT-ów mogłoby pomóc w realizacji programu mieszkaniowego, odpowiedział:

Oczywiście, dlatego niedobrze się stało, że pierwszy projekt ustawy nie przewiduje możliwości inwestycji tych funduszów w nieruchomości mieszkaniowe, ograniczając się do nieruchomości komercyjnych. Tym bardziej, że inwestycje na rynku nieruchomości mieszkaniowych cechują się małym ryzykiem, stabilnością i mogą stać się dobrą alternatywą dla depozytów bankowych.  

Stasiak zauważył, że na całym świecie są to bezpieczne inwestycje, które są oparte na realnej gospodarce. Dlatego też są tak atrakcyjne, bo gwarantują pojedyncze opodatkowanie. Dodał, że w Polsce wcale nie brakuje wolnej gotówki:

Depozyty bankowe ludności sięgają 700 mld zł, a sporo pieniędzy Polacy trzymają w zakamarkach domowych. Jakby nawet niewielka część naszych oszczędności została wykorzystana na finansowanie mieszkalnictwa, to byłby to bardzo silny impuls kapitałowy do rozwoju budownictwa i całej polskiej gospodarki.

O programie

Dzięki programowi "Mieszkanie Plus", mają powstać np. tanie mieszkania na wynajem z możliwością nabycia do nich prawa własności. Bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów, w mieszkaniu na wynajem średni czynsz ma wynosić od 10 do 20 zł za m2. Natomiast w opcji najmu z docelowym wykupem mieszkania stawka czynszu ma wynieść około 12-24 zł za m2.

Z programu mają głównie skorzystać rodziny wielodzietne i te o niskich dochodach. Jednak prawo ubiegania się o najem mają mieć wszyscy obywatele. Lokale mają być budowane m.in. na gruntach wniesionych do Narodowego Funduszu Mieszkaniowego m.in. przez Skarb Państwa i gminy. Z założenia, inwestycje mieszkaniowe będą realizowane na gruntach pozyskanych z 3 źródeł: jednostek samorządu terytorialnego, Skarbu Państwa i spółek z jego udziałem jak i inwestorów prywatnych.

author
Aneta Jankowska
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Bank Pekao w Bukownie

Bank Pekao jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jeden z jego oddziałów mieści się w Bukownie – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówki.

author
Patryk Byczek
07 lipca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Darmowa pożyczka 1500 zł w 2 ratach

Ferratum Bank przygotował specjalną promocję darmowej pożyczki do 1500 zł. Teraz pieniądze można oddać w dwóch ratach i to bez ponoszenia żadnych kosztów.

author
Dominika Byczek
09 lutego 2016
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Bank Spółdzielczy w Głogowie sesje przychodzące i wychodzące

Chcesz sprawdzić, o której godzinie pieniądze dotrą na konto w Banku Spółdzielczym w Głogowie ? A może chcesz wiedzieć, o jakiej porze przelew zostanie realnie wysłany z konta w tym banku? Sprawdź sesje przychodzące i wychodzące Elixir w Bank Spółdzielczym Głogów.

author
Patryk Byczek
15 września 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Ile kosztują Święta Bożego Narodzenia

Jak wynika z badań, na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia Polacy wydadzą średnio 1235 zł. To więcej niż przed rokiem.

author
Patryk Byczek
10 grudnia 2016
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

HaloPożyczka – kolejna pożyczka

HaloPożyczka cieszy się dużą popularnością wśród firm, które oferują pożyczki internetowe. Szczególnie atrakcyjna jest oferta pierwszej, darmowej pożyczki nawet do 2000 zł. Pieniądze możemy otrzymać nie wychodząc z domu. Coraz więcej Klientów decyduje się na drugą lub kolejną pożyczkę w HaloPożyczka – sprawdziliśmy, kto ją dostanie, w jaki sposób się o nią ubiegać oraz ile to kosztuje.

author
Aleksandra Gościnna
16 listopada 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Rodzinna bankowość elektroniczna od Nest Bank

Najnowszy komunikatem Nest Banku informuje o dwóch kolejnych produktach przy okazji aktualizacji systemu wdrożonej w październiku zeszłego roku bankowości internetowej. Nowa wersja bankowości proponowana przez bank zdaje się być bardzo rodzinna, na co wpływają niewątpliwie dwa nowe produkty zaprezentowane przy okazji aktualizacji.

author
Alicja Hirsekorn
30 lipca 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.
Porównaj