Profil Zaufany pozwala załatwiać sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu. Teraz można go założyć także na poczcie i potwierdzić we wszystkich placówkach. 

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 21.02.2018
Udostępnij:

Profil Zaufany jest całkowicie darmowy. To narzędzie, które służy do uwierzytelniania tożsamości w sieci. Jest odpowiednikiem elektronicznego podpisu. Co możemy załatwić z jego pomocą? Złożyć wniosek o dowód osobisty, zarejestrować działalność gospodarczą czy sprawdzić swoją liczbę punktów karnych.  

Profil Zaufany? Dowiedz się więcej: https://www.zadluzenia.com/artykul/co-jest-profil-zaufany/

Od niedawna można go zakładać także w ponad 4,5 tys. placówek Poczty Polskiej. Jak zapewnia poczta, usługa ma dotrzeć też do mieszkańców tych miejscowości, które są wykluczone cyfrowo i do tej pory po prostu nie miały takiej możliwości. Stąd też propozycja skierowana do Polaków. Michał Putkiewicz, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej, podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes, że poczta pełni również pośrednią funkcję edukacyjną, dlatego też stara się przenieść starsze pokolenie Polaków w epokę cyfrową, aby nie pozostali oni w wykluczeniu.

Jak uwierzytelnić Profil Zaufany ?

We wszystkich placówkach w kraju można założyć i od razu potwierdzić swój Profil. Uwierzytelnienie Elektronicznej Tożsamości oznacza tyle, co okazanie dowodu osobistego w placówce pocztowej, banku, u notariusza czy u adwokata. Już po potwierdzeniu tożsamości w placówce pocztowej możemy Profilem posługiwać się w relacjach z administracją, bo każdy Profil Zaufany należy do konkretnej osoby. 

Profil Zaufany na tablecie listonosza

Poczta Polska deklaruje, że pracuje nad rozwiązaniem, które umożliwi założenie Profilu na tablecie, który będzie miał przy sobie listonosz. Spółka podkreśla fakt, że chce być pierwszym partnerem dla instytucji rządowych w rozwijaniu e-administracji oraz cyfrowych usług dla obywateli Polski. 

Wyzwaniem jest zachęcić do e-administracji Polaków, którzy jeszcze na co dzień nie korzystają z tabletów czy smartfonów. Stąd nasza oferta, powiązana z tradycyjnymi placówkami pocztowymi, gdzie można potwierdzić Profil Zaufany – wyjaśnia Michał Putkiewicz – Chcemy, aby nie trzeba było chodzić na pocztę, żeby uwierzytelnić swój Profil Zaufany. Listonosz z tabletem może przyjść do klienta przy okazji doręczenia korespondencji, zapuka do drzwi, poprosi o okazanie dowodu osobistego i złożenie podpisu na tablecie. W ten sposób uwierzytelnimy swój Profil Zaufany – dodaje wiceprezes. 

Poczta Polska gotowa na e-usługi

Poczta zapewnia, że stale rozwija się technologicznie, a dziś już jest bardzo dobrze przygotowana do obsługi e-korespondencji i rozwijania kolejnych usług cyfrowych. Spółka planuje być partnerem pierwszego wyboru dla instytucji i administracji państwowej. 

Dwa lata temu, latem podpisano porozumienie pomiędzy Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa, Ministerstwem Cyfryzacji a Pocztą Polską i jej spółką PPUC. Dotyczy ono integracji systemów informatycznych administracji publicznej z cyfrową platformą Envelo.

Współpracujemy z administracją państwową w tym temacie już od wielu lat. Już w 2016 roku podpisaliśmy kluczowe porozumienie, zgodnie z którym to właśnie Poczta Polska i Poczta Polska Usługi Cyfrowe powinny być głównym partnerem państwa w budowie e-administracji. Cały czas staramy się, żeby od słów i deklaracji przejść do czynów. My jesteśmy gotowi, platforma Envelo działa, podmioty komercyjne i osoby indywidualne z niej korzystają. Czekamy na dobre decyzje administracji publicznej – wyjaśnia w rozmowie z agencją Michał Putkiewicz.

Komentarze