Spore zadłużenie firm budowlanych

Spore zadłużenie firm budowlanych

author
Aneta Jankowska
26 stycznia 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Kategoria
Sytuacja firm z budownictwa jest gorsza niż rok temu. Według danych Biura Informacji Kredytowej, problemy ze spłatą zobowiązań ma 31 852 podmiotów, a łączne zadłużenie firm budowlanych sięga 4,27 mld zł. To o 470 mln zł więcej niż rok wcześniej.

Zadłużenie firm

Firmy budowlane są zadłużone w różnym stopniu. Jak zaznacza Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor we wspólnym raporcie BIG InfoMonitor oraz Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, skala zaległości firm budowalnych jest mocno zróżnicowana w zależności od wielkości przedsiębiorstwa.

 – Wśród dużych spółek prawa handlowego, problemy kontrahentom i bankom sprawia niemal co siódma oraz co 23 funkcjonująca jako działalność gospodarcza – tłumaczy.

Mazowsze w czołówce pod względem zaległych płatności

Najwięcej działających firm budowlanych w Polsce znajduje się:

  • na Mazowszu
  • w Małopolsce 
  • w Wielkopolsce

Mazowsze to region, który dominuje pod względem kwoty przeterminowanego zadłużenia i liczby niesolidnych dłużników – tam firmy zadłużone są w sumie na 654,1 mln zł, a ich średnie zadłużenie (137,8 tys. zł) jest tylko nieco wyższe od średniego zadłużenia firm budowlanych w kraju (134,1 tys. zł).

W ostatnim czasie, branży budowlanej przede wszystkim zaszkodziły cykliczne zmiany związane z realizacją unijnych programów, które powodowały spiętrzenie prac wraz z jego negatywnymi konsekwencjami czy też przy braku środków zastój skutkujący wstrzymaniem zamówień. Aktualnie, obserwujemy duży popyt na usługi firm budowlanych. Efektem tego jest wzrost cen, a do tego brak rąk do pracy oraz problemy z transportem.

Boom budowlany może przynieść ofiary. Mogą się nimi stać nie tylko przedsiębiorstwa budowlane, ale również inwestorzy, którzy zawarli swoje kontrakty w ciągu ostatnich dwóch lat. W wielu przypadkach zagrożona jest realizacja projektów. Przy dalszym wzroście cen uniknięcie dodatkowych kosztów może okazać się niemożliwe. Jeśli zamawiający będą odmawiać ich opłacenia, może to doprowadzić do poważnych kłopotów wykonawców, łącznie z koniecznością zejścia z budów. Zamawiający muszą zacząć kalkulować, że będą musieli ponieść część dodatkowych kosztów – tłumaczy Rafał Bałdys-Rembowski.

Ciekawe, że pozytywnym wskaźnikom produkcji budowlano-montażowej towarzyszy spadek marż firm wykonawczych, przede wszystkim w przypadku dużych przedsiębiorstw związanych wieloletnimi kontraktami. 

Dane GUS potwierdzają, że wskaźnik zyskowności sprzedaży w budownictwie jest dziś niższy niż dla ogółu podmiotów gospodarczych, po I półroczu 2017 r. wyniósł 2,5%, wobec 5,3% dla pozostałych firm. Najwyższą zyskowność – 3,9% osiągały firmy budowlane zatrudniające od 10 do 49 pracowników, natomiast wraz ze wzrostem wielkości firmy wskaźnik zyskowności obniża się do 2,0% w przypadku średnich i 1,9% dla największych, czyli zatrudniających powyżej 250 osób.

W takich warunkach zabezpieczenie się przed konsekwencjami utraty płynności przez kontrahentów może być kluczowe dla przetrwania wielu firm zarówno budowlanych, jak i współpracujących z nimi. Szczególnie ważne jest ograniczenie ryzyka powstawania zatorów płatniczych i systematyczne monitorowanie sytuacji finansowej, a także wiarygodności płatniczej i kredytowej kontrahentów. Pomoże to unikać problemów, a w razie ich pojawienia umożliwi podjęcie odpowiednich działań, które pozwolą zabezpieczyć płynność finansową firmy – zwraca uwagę Sławomir Grzelczak.

Przedstawiciele Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa podkreślają, że branża budowlana potrzebuje stabilizacji rynku – głównie w zakresie unormowania tempa i racjonalnego rozłożenia w czasie realizacji inwestycji publicznych, większej partycypacji zamawiających w różnego rodzaju zagrożeniach i ryzykach związanych z procesem inwestycyjnym. Należy też stale podnosić produktywność.

author
Aneta Jankowska
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

leon
leon
2018-01-29 15:01:32

moim zdaniem należy sprawdzić swoich kontrahentów, zanim zacznie się współpracę, żeby nie trafić na zadłużonego i niewypłacalnego. bo to wtedy jest spory problem. moich kontrahentów sprawdzam w KRD i dzięki temu mam spokój i moja firma dobrze prosperuje.

Podobne artykuły

Asystent Google w Banku Pekao

PeoPay, aplikacja mobilna Banku Pekao S.A., przeszła w ostatnim czasie spore odświeżenie. Albowiem system narzędzia udało się zintegrować z usługą Asystent Google. Dla klientów oznacza to możliwość realizacji niektórych zadań za pomocą komend głosowych. Jakie czynności będzie można wykonać w ten sposób?

author
Alicja Hirsekorn
23 grudnia 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Ministerstwo podpisało umowę ze Związkiem Dużych Rodzin

Po raz kolejny zwycięzcą konkursu ministerstwa na pozyskiwanie partnera do obsługi programu Karta Dużej Rodziny został Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus”. Dzięki nowej umowie o współpracę podpisanej przez resort i stowarzyszenie do grona partnerów udzielających zniżki wielodzietnym rodzinom dołączyć może wiele nowych podmiotów.

author
Halszka Gronek
31 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Alior Sync w usłudze MasterCard Mobile

 

author
Patryk Byczek
15 lutego 2014
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Santander Consumer Bank Jastrzębie-Zdrój

Santander Consumer Bank to jeden z większych banków detalicznych w Polsce. Specjalizuje się w kredytach gotówkowych, ratalnych oraz samochodowych. Sprawdź oddziały Santander Consumer Banku w Jastrzębiu-Zdroju – adres, telefon, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Dorota Grycko
19 lipca 2021
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Bank Pekao w Chodzieży

Bank Pekao jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jeden z jego oddziałów mieści się w Chodzieży – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówki.

author
Patryk Byczek
06 sierpnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Kolejna emisja obligacji BGK zakończona sukcesem

Skąd Bank Gospodarstwa Krajowego bierze pieniądze na finansowanie projektów na rzecz rozwoju polskiej gospodarki? Między innymi z plasowania emisji obligacji! W czwartek 17 października z sukcesem zakończono transakcję o łącznej wartości aż 1,85 miliarda złotych. Środki mają posłużyć finansowaniu kluczowych obszarów działalności banku. 

author
Halszka Gronek
20 października 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Porównaj