Polacy kupują używane auta

Polacy kupują używane auta

author
Aneta Jankowska
12 lipca 2017
Polacy wymieniają auta na nowsze, ale nadal używane. Rzadko decydują się na samochód prosto z salonu. Z najnowszego raportu Santander Consumer Banku „Polak w drodze 2.0 - wydatki kierowców” wynika, że trzy czwarte Polaków kupuje auta, które miały już swojego właściciela. 

Komisy samochodowe cieszą się obecnie dużą popularnością. Zupełnie odwrotna sytuacja jest w przypadku salonów z nowymi autami. Raport pokazuje, że co dziesiąty kierowca planuje wymianę auta na inne. Jednak co istotne, 70% z nich kupi kolejne używane. 

Okazuje się, że na wymianę auta wbrew pozorom częściej decydują się kobiety. Nowszy  model jest priorytetem dla 45% ankietowanych pań i 28% panów. Osoby między 35 a 53 rokiem życia najczęściej planują wymianę. Natomiast najmłodsi w wieku 18-24 oraz najstarsi kierowcy (65+) w ogóle o tym nie myślą.

Niskie kwoty, skromne budżety

Ponad połowa badanych (57%) wymieni auto własną gotówką, a na kredyt zdecyduje się 16% zmotoryzowanych (rozwiązanie częściej wybierane przez kobiety – 26% niż przez mężczyzn – 19%). 

Sprawdź nasz poradnik – jak kupić używane auto: https://www.zadluzenia.com/jak-kupic-uzywane-auto-poradnik/

Polacy nie mają wysokich budżetów na wymianę auta. Edycja raportu Santander Consumer Banku „Polak w drodze — wydatki kierowców” w ubiegłym roku zawierała wyniki badania wydatków polskich kierowców na paliwo. W aktualnym raporcie natomiast przeanalizowano również pozostałe koszty eksploatacji samochodu. 

Patrząc na wyniki z obydwu edycji, zauważono, że całkowite koszty utrzymania samochodu mogą sięgać 2,5 tys. zł na miesiąc. Po eliminacji z zestawienia wydatków na paliwo, widać, że pozostałe zakupy związane z eksploatacją samochodu najczęściej (83%) wynoszą do 200 zł miesięcznie. Najwięcej na swój samochód wydają młodzi kierowcy – ich deklarowany miesięczny koszt eksploatacji mieści się w granicach 700-1000 zł. 

Polak ostrożny to Polak zadowolony

Średni wiek auta w Polsce to więcej niż 15 lat, dlatego awarie z nim związane są bardzo możliwe. Polacy wśród najbardziej wartościowych usług w przypadku problemu na drodze wymieniają:

– bezpłatne holowanie do warsztatu – 77%
– możliwość skorzystania z samochodu zastępczego – 65%
– możliwosć skorzystania z usług mechanika – 42%

Dla mężczyzn ważna jest przede wszystkim możliwość skorzystania z samochodu zastępczego i wsparcia fachowca. Dla kobiet — bezpłatna konsultacja lekarska, skorzystanie z usługi fachowca i dostarczenie paliwa, gdy go zabraknie na trasie. 

Badani przyznali się również do swoich wykroczeń. Jak się okazuje, najczęściej płacimy mandaty za nadmierną prędkość czy nieprawidłowo wykonywane manewry. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

donek
donek
2017-08-21 21:11:13

Wartość nowych aut spada na łeb na szyje więc jak dla mnie to bez sensu brać kredyt czy nawet za gotówke taki samochód kupować żeby za pare lat przy sprzedaży być mocno w plecy. Jeżdże 10-letnim japońcem i nie narzekam bo są do niego wytrzymałe zamienniki z delphi na necie więc koszty utrzymania są do zniesienia. Chociaż jak dalej będą oc podnosić i ceny paliwa to niewykluczone że sie na komunikacje miejską przesiąde

pola
pola
2017-07-23 17:17:24

Niestety nowe auto to kosmos cenowy dlatego ja też na używane stawiam. Żeby się nie wkopać korzystam z pomocy automotogo, po bo pierwsze nie znam się na tyle, zebym sama jego stan oceniła a po drugie nie będę jechała w ciemno tyle km.

Podobne artykuły

Kredyt gotówkowy Żywiec
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
11 stycznia 2020

Kredyt gotówkowy Żywiec

Czym zajmuje się Krajowa Izba Rozliczeniowa?
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
04 stycznia 2019

Czym zajmuje się Krajowa Izba Rozliczeniowa?

Coraz więcej Polaków bez telewizora
Blog
author
Aneta Jankowska
29 lipca 2017

Coraz więcej Polaków bez telewizora

Kobiety z zarządach – czołowy postulat XI Kongresu Kobiet
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
21 września 2019

Kobiety z zarządach – czołowy postulat XI Kongresu Kobiet

Lombardy w Białej Podlaskiej
Lombardy
author
Patryk Byczek
01 stycznia 2023

Lombardy w Białej Podlaskiej

Nagroda dla Credit Agricole za kampanię z Dawidem Podsiadło
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
26 listopada 2018

Nagroda dla Credit Agricole za kampanię z Dawidem Podsiadło

Porównaj