Polacy kupują używane auta

Polacy kupują używane auta

author
Aneta Jankowska
12 lipca 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Kategoria
Polacy wymieniają auta na nowsze, ale nadal używane. Rzadko decydują się na samochód prosto z salonu. Z najnowszego raportu Santander Consumer Banku „Polak w drodze 2.0 - wydatki kierowców” wynika, że trzy czwarte Polaków kupuje auta, które miały już swojego właściciela. 

Komisy samochodowe cieszą się obecnie dużą popularnością. Zupełnie odwrotna sytuacja jest w przypadku salonów z nowymi autami. Raport pokazuje, że co dziesiąty kierowca planuje wymianę auta na inne. Jednak co istotne, 70% z nich kupi kolejne używane. 

Okazuje się, że na wymianę auta wbrew pozorom częściej decydują się kobiety. Nowszy  model jest priorytetem dla 45% ankietowanych pań i 28% panów. Osoby między 35 a 53 rokiem życia najczęściej planują wymianę. Natomiast najmłodsi w wieku 18-24 oraz najstarsi kierowcy (65+) w ogóle o tym nie myślą.

Niskie kwoty, skromne budżety

Ponad połowa badanych (57%) wymieni auto własną gotówką, a na kredyt zdecyduje się 16% zmotoryzowanych (rozwiązanie częściej wybierane przez kobiety – 26% niż przez mężczyzn – 19%). 

Sprawdź nasz poradnik – jak kupić używane auto: https://www.zadluzenia.com/jak-kupic-uzywane-auto-poradnik/

Polacy nie mają wysokich budżetów na wymianę auta. Edycja raportu Santander Consumer Banku „Polak w drodze — wydatki kierowców” w ubiegłym roku zawierała wyniki badania wydatków polskich kierowców na paliwo. W aktualnym raporcie natomiast przeanalizowano również pozostałe koszty eksploatacji samochodu. 

Patrząc na wyniki z obydwu edycji, zauważono, że całkowite koszty utrzymania samochodu mogą sięgać 2,5 tys. zł na miesiąc. Po eliminacji z zestawienia wydatków na paliwo, widać, że pozostałe zakupy związane z eksploatacją samochodu najczęściej (83%) wynoszą do 200 zł miesięcznie. Najwięcej na swój samochód wydają młodzi kierowcy – ich deklarowany miesięczny koszt eksploatacji mieści się w granicach 700-1000 zł. 

Polak ostrożny to Polak zadowolony

Średni wiek auta w Polsce to więcej niż 15 lat, dlatego awarie z nim związane są bardzo możliwe. Polacy wśród najbardziej wartościowych usług w przypadku problemu na drodze wymieniają:

– bezpłatne holowanie do warsztatu – 77%
– możliwość skorzystania z samochodu zastępczego – 65%
– możliwosć skorzystania z usług mechanika – 42%

Dla mężczyzn ważna jest przede wszystkim możliwość skorzystania z samochodu zastępczego i wsparcia fachowca. Dla kobiet — bezpłatna konsultacja lekarska, skorzystanie z usługi fachowca i dostarczenie paliwa, gdy go zabraknie na trasie. 

Badani przyznali się również do swoich wykroczeń. Jak się okazuje, najczęściej płacimy mandaty za nadmierną prędkość czy nieprawidłowo wykonywane manewry. 

author
Aneta Jankowska
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

donek
donek
2017-08-21 21:11:13

Wartość nowych aut spada na łeb na szyje więc jak dla mnie to bez sensu brać kredyt czy nawet za gotówke taki samochód kupować żeby za pare lat przy sprzedaży być mocno w plecy. Jeżdże 10-letnim japońcem i nie narzekam bo są do niego wytrzymałe zamienniki z delphi na necie więc koszty utrzymania są do zniesienia. Chociaż jak dalej będą oc podnosić i ceny paliwa to niewykluczone że sie na komunikacje miejską przesiąde

pola
pola
2017-07-23 17:17:24

Niestety nowe auto to kosmos cenowy dlatego ja też na używane stawiam. Żeby się nie wkopać korzystam z pomocy automotogo, po bo pierwsze nie znam się na tyle, zebym sama jego stan oceniła a po drugie nie będę jechała w ciemno tyle km.

Podobne artykuły

Kredyt z oprocentowaniem 0% w BGŻ BNP Paribas

BGŻ BNP Paribas zachęca do kredytu z oprocentowaniem 0%. Czy warto skorzystać z tej promocji ? Nie, to raczej chwyt marketingowy – taniej wychodzi zwykła oferta banku.

author
Patryk Byczek
10 czerwca 2017
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

PKO BP w Jaworznie

PKO BP jest największym bankiem w Polsce. Zobacz placówki i oddziały w Jaworznie – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
20 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Analitycy banku Santander o trendach na rynku opakowań

Polacy coraz chętniej sięgają po ekologiczne rozwiązania. Z drugiej jednak strony zauważalnie częściej kupujemy pakowane produkty gotowe i dostępne na wynos, a dodatkowo liczniej korzystamy ze sklepów online, zgadzając nie na przesyłkę paczki w niepotrzebnym opakowaniu. Jaka jest przyszłość polskiego rynku opakowań? Jakie regulacje szykuje Unia?

author
Halszka Gronek
14 października 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Wydaliśmy już 36 mln z bonów turystycznych

ZUS podał oficjalne informacje na temat płatności bonami turystycznymi. Okazuje się, że w pierwszych dniach funkcjonowania tego bonu Polacy aktywowali aż 500 000 bonów i wykonali nimi płatności na łączną kwotę aż 36 mln zł.

author
Dominika Byczek
11 sierpnia 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Komisja Stała Fintech

Brak regulacji czy też często zmieniające się przepisy powodują trudności w rozwoju działalności różnych podmiotów, które wdrażają nowoczesne rozwiązania technologiczne w obszarze usług finansowych. Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych postanowiła powołać Komisję Stałą do spraw Sektora FinTech, z racji na coraz większą liczbę nowoczesnych podmiotów. 

author
Aneta Jankowska
03 marca 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Nowe podmioty na liście ostrzeżeń KNF

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała, że na listę ostrzeżeń KNF wpisane zostały nowe podmioty.  Należy przypomnieć, że do zestawienia trafiają firmy, które podejrzane są o popełnienie przestępstwa. Do prokuratory trafiły już stosowne zawiadomienia.

author
Patryk Byczek
12 września 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj