zadluzenia.com
zamknij

Polacy polubili pizzę – raport Banku BGŻ

9 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pizzy, dlatego ten miesiąc jest idealny by przyjrzeć się statystykom, które dotyczą pizzy i Polaków. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Bank BGŻ BNP Paribas - trzyosobowa polska rodzina przeciętnie raz na kwartał wybiera na obiad pizzę. 

 

 

Przez trzy lata - od 2013 do 2016 roku, miesięczne wydatki gospodarstw domowych na półprodukty mączne, w tym pizzę wzrosły o 20% - tak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Analizy pokazują, że jedna osoba w rodzinie przeznaczała około 2,50zł/miesiąc na pizzę zamawianą do domu i tę mrożoną. Równoległe wzrosły też wydatki na makarony - o 5%. Wzrost o niecałe 1,5% (czyli do 41,90 zł na osobę) uzyskały wydatki na pieczywo i produkty zbożowe. 

 

Najchętniej zamawiamy do domu

 

Jedynie 4% Polaków nie sięga po pizzę. Większość, bo 70%, spożywa ją w swoim domu. Jesteśmy zwolennikami zamawiania gotowej już pizzy do miejsc zamieszkania - zaledwie 10% przygotowuje ją samodzielnie. Natomiast 20% Polaków decyduje się na pizzę mrożoną ze sklepu. 

 

Marta Skrzypczyk, ekspert w Departamencie Analiz Ekonomicznych, Sektorowych i Rynków Rolnych w Banku BGŻ BNP Paribas, wyjaśnia:

 

- Dzień Pizzy jest dobrą okazją do przyjrzenia się zmianom preferencji Polaków w zakresie konsumpcji. Przeciętne spożycie artykułów zbożowych w gospodarstwach domowych od końca lat 90-tych sukcesywnie się obniża, przy czym spadek był najbardziej widoczny w przypadku pieczywa i mąki. Niewiele jest innych produktów żywnościowych, których konsumpcja obniżyła się w większym stopniu. Na tym tle pozytywnie wyróżnia się makaron, pizza oraz w ostatnich latach kasza – jedyne kategorie w grupie produktów zbożowych, które zanotowały wzrost zakupów.

 

A może mrożona ? 

 

Polacy niechętnie jedzą mrożoną pizzę. 45% osób badanych przez GFK Polonia twierdzi, że jej nie spożywa. Raz w miesiącu po taką wersję pizzy sięga 12% ankietowanych.

 

Pomimo takich wyników, to właśnie pizza mrożona była najszybciej rosnącym segmentem dań gotowych w Polsce. Dane Euromonitor podają, że w latach 2010-2015 wartość jej sprzedaży rosła o prawie 6% rocznie. W tym samym czasie pozostały rynek dań gotowych przyrastał o 2% w skali roku.  

 

A ile wydajemy na pizzę? 5,70 zł - tyle w ubiegłym roku przeznaczył na pizzę mrożoną statystyczny Polak. Jest to o ponad 2 zł więcej niż 7 lat temu. Rodzina, która składała się z trzech osób w 2010 roku kupiła niecałe dwie mrożone pizze, a już w ubiegłym roku było to o jeszcze dodatkowe pół pizzy więcej.

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY