Polacy polubili pizzę – raport Banku BGŻ

Polacy polubili pizzę – raport Banku BGŻ

author
22 lutego 2017
9 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pizzy, dlatego ten miesiąc jest idealny by przyjrzeć się statystykom, które dotyczą pizzy i Polaków. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Bank BGŻ BNP Paribas - trzyosobowa polska rodzina przeciętnie raz na kwartał wybiera na obiad pizzę. 

Przez trzy lata – od 2013 do 2016 roku, miesięczne wydatki gospodarstw domowych na półprodukty mączne, w tym pizzę wzrosły o 20% – tak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Analizy pokazują, że jedna osoba w rodzinie przeznaczała około 2,50zł/miesiąc na pizzę zamawianą do domu i tę mrożoną. Równoległe wzrosły też wydatki na makarony – o 5%. Wzrost o niecałe 1,5% (czyli do 41,90 zł na osobę) uzyskały wydatki na pieczywo i produkty zbożowe. 

Najchętniej zamawiamy do domu

Jedynie 4% Polaków nie sięga po pizzę. Większość, bo 70%, spożywa ją w swoim domu. Jesteśmy zwolennikami zamawiania gotowej już pizzy do miejsc zamieszkania – zaledwie 10% przygotowuje ją samodzielnie. Natomiast 20% Polaków decyduje się na pizzę mrożoną ze sklepu. 

Marta Skrzypczyk, ekspert w Departamencie Analiz Ekonomicznych, Sektorowych i Rynków Rolnych w Banku BGŻ BNP Paribas, wyjaśnia:

– Dzień Pizzy jest dobrą okazją do przyjrzenia się zmianom preferencji Polaków w zakresie konsumpcji. Przeciętne spożycie artykułów zbożowych w gospodarstwach domowych od końca lat 90-tych sukcesywnie się obniża, przy czym spadek był najbardziej widoczny w przypadku pieczywa i mąki. Niewiele jest innych produktów żywnościowych, których konsumpcja obniżyła się w większym stopniu. Na tym tle pozytywnie wyróżnia się makaron, pizza oraz w ostatnich latach kasza – jedyne kategorie w grupie produktów zbożowych, które zanotowały wzrost zakupów.

A może mrożona ? 

Polacy niechętnie jedzą mrożoną pizzę. 45% osób badanych przez GFK Polonia twierdzi, że jej nie spożywa. Raz w miesiącu po taką wersję pizzy sięga 12% ankietowanych.

Pomimo takich wyników, to właśnie pizza mrożona była najszybciej rosnącym segmentem dań gotowych w Polsce. Dane Euromonitor podają, że w latach 2010-2015 wartość jej sprzedaży rosła o prawie 6% rocznie. W tym samym czasie pozostały rynek dań gotowych przyrastał o 2% w skali roku.  

A ile wydajemy na pizzę? 5,70 zł – tyle w ubiegłym roku przeznaczył na pizzę mrożoną statystyczny Polak. Jest to o ponad 2 zł więcej niż 7 lat temu. Rodzina, która składała się z trzech osób w 2010 roku kupiła niecałe dwie mrożone pizze, a już w ubiegłym roku było to o jeszcze dodatkowe pół pizzy więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Deutsche Bank w Bielsku-Białej
Oddziały
author
01 grudnia 2017

Deutsche Bank w Bielsku-Białej

Bank Pekao SA sesje przychodzące i wychodzące
Sesje przelewów
author
30 lipca 2022

Bank Pekao SA sesje przychodzące i wychodzące

ZUS oddział w Biłgoraju
Oddziały
author
24 sierpnia 2019

ZUS oddział w Biłgoraju

Pożyczki bez zaświadczeń Gliwice
Pożyczki miasta
author
23 marca 2017

Pożyczki bez zaświadczeń Gliwice

Uber Freight już wkrótce w Polsce
Bez kategorii
author
28 października 2019

Uber Freight już wkrótce w Polsce