Polacy zalegają sądom blisko 200 mln złotych

Polacy zalegają sądom blisko 200 mln złotych

author
Aneta Jankowska
03 sierpnia 2017
Od dwóch lat sądy zgłaszają do Rejestrów Dłużników BIG osoby, które chociaż mają prawomocne wyroki, to nie płacą grzywien lub kosztów sądowych. Ich łączny dług wynosi  354 mln zł, z czego 163,5 mln zł udało się już odzyskać. 

W Rejestrze figuruje więcej niż 190 mln zł zaległości, które należą do ponad 71 tys. dłużników sądów. Nie zapłacili oni: grzywien, kosztów sądowych, nawiązek, kar porządkowych czy kwot określonych jako przepadek mienia pochodzącego z przestępstwa. Zaskakujące, że w trakcie ostatniego roku liczba tego typu dłużników wzrosła o 52 tys., zaś kwota zaległości o ponad 161 mln zł. Sądy odzyskały również 46% zgłoszonej kwoty w ciągu ostatnich 2 lat, czyli 163,5 mln zł.
 
Klienci są sprawdzani przed zawarciem umowy

Instytucje takie jak bank czy operator telewizji kablowej zwykle przed zawarciem umowy weryfikują w rejestrach dłużników wiarygodność finansową potencjalnego klienta. Gdyby nie to, dłużników byłoby po prostu więcej. Prezes BIG InfoMonitor, Sławomir Grzelczak tłumaczy:

Jak się okazuje często z zapytaniem o solidność płatniczą trafiają właśnie w osoby, które zapomniały rozliczyć się z sądem. Z naszych analiz wynika, że sprawdzana była wiarygodność finansowa co ósmego sądowego dłużnika.

Okazuje się, że do czerwca br. różnego firmy i banki złożyły do BIG InfoMonitor ponad 8 mln zapytań o konsumentów. To o 0,8 mln zapytań więcej niż w tym samym okresie 2016 roku. 

Ile wynosi średnia zaległość ?

Dane pokazują, że na jednego dłużnika sądowego zazwyczaj przypada więcej niż jedna zaległość wobec wymiaru sprawiedliwości. Część z dłużników nie płaci jednocześnie np. zasądzonej grzywny, kary porządkowej oraz kosztów sądowych. Zwykle to 1,4 zaległości na osobę, których średnia wartość wynosi 2 665 zł. Jeszcze rok temu średnia ta wynosiła 1 512 zł. 

​Ciekawe, że aktualnie najwyższa nieopłacona przez skazanego kwota przepadku wynosi 45 mln zł, grzywna prawie 7 mln zł, natomiast najwyższe niezapłacone koszty sądowe sięgają 100 tys. zł.Jak jest średnia długów? Niezapłaconych grzywien od 1826 do 1905 zł, nawiązek na rzecz Skarbu Państwa – 546 zł, a kosztów sądowych – 5 229 tys. zł. Średnia pieniężnej kary porządkowej to 865 zł.

Różnica między zwykłym długiem, a zaległością sądową polega na tym, że standardowo, w przypadku osób fizycznych wpisywane są długi o wartości minimalnej 200 zł opóźnione co najmniej 60 dni, a w przypadku wpisów sądów już nie ma ograniczeń. Dlatego jakakolwiek należna sądowi suma nie zostanie zapłacona, to jak przewiduje kodeks karny wykonawczy, w ciągu 30 dni, sąd powinien wpisać dłużnika do wszystkich działających w Polsce BIG-ów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Blokada rachunku bankowego przez KAS
Ekonomia
author
Dominika Sobieraj
18 sierpnia 2018

Blokada rachunku bankowego przez KAS

Prezes Zarządu PKO Banku Polskiego Bankowym Menedżerem
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
19 czerwca 2020

Prezes Zarządu PKO Banku Polskiego Bankowym Menedżerem

ING Bank Śląski w Głogowie
Oddziały
author
Patryk Byczek
02 lipca 2019

ING Bank Śląski w Głogowie

Kasa Stefczyka Katowice
Oddziały
author
Patryk Byczek
16 października 2020

Kasa Stefczyka Katowice

Porównaj