Restrukturyzacja zatrudnienia w Banku Pekao S.A.

Restrukturyzacja zatrudnienia w Banku Pekao S.A.

author
Alicja Uzarowicz
24 lutego 2020

W ostatnim czasie media obiegła informacja o ambitnych planach Banku Pekao S.A. Restrukturyzacja zatrudnienia może poskutkować likwidacją nawet 1 200 miejsc pracy. Wiadomo ponadto, że reprezentacja zarządu spółki podjęła już rozmowy mające na celu ustalić warunki zwolnień ze związkami zawodowymi działającymi przy banku.

Po dość głośnej sprawie planowania zwolnienia nawet 260 osób przez Bank Millennium, wyszły na jaw plany Banku Pekao S.A. Restrukturyzacja zatrudnienia ma jednak tym razem pochłonąć maksymalnie 1 200 etatów do końca bieżącego roku. Reprezentanci banku podjęli już rozmowy ze związkami zawodowymi.

Podczas spotkań negocjowane będą warunki zwolnienia grupowego. Jest to standardowe postępowanie w przypadku planów sporych redukcji zatrudnienia. Bowiem jednym z celów istnienia związków zawodowych przy dużych spółkach jest ochrona praw pracowników, także przy ich rozstaniu z pracodawcą.

Jak się ponadto okazuje, planów spółki można było domyślać się już w 2019 roku. Wówczas rozpoczęto realizację strategii banku, której kluczowym elementem jest podnoszenie efektywności. Z drugiej zaś strony Bank Pekao zamierza jeszcze bardziej wypełniać trendy digitalizacji i cyfryzacji usług. Wobec takich zmian tak znaczna liczba pracowników nie jest już potrzebna.

Restrukturyzacja zatrudnienia w Pekao S.A., czyli redukcja etatów

Poza faktem, iż spółka zamierza dosyć mocno ograniczyć zatrudnienie, to na zmianę warunków zatrudnienia „załapie się” również 1 350 pracowników. Większość z tych osób otrzyma nowe stanowisko bądź miejsce pracy. Jaki powód oficjalnie determinuje właśnie tak dużą redukcję etatów?

Za przyczynę konieczności przeprowadzenia tychże zmian Bank Pekao S.A. podał zmiany technologiczne, które przechodzi cały sektor bankowy. Spółka przekonuje, że rozwój technologii oraz digitalizacja procesów wewnętrznych dotyka nie tylko polskich podmiotów, ale widać ją wyraźnie także za granicą.

Co więcej, trend ten wynika również z zachowań konsumentów. Coraz rzadziej odwiedzają oni oddziały banku, gdyż wolą oszczędzać czas na kontakcie z bankiem. Rekordy popularności biją rozwiązania cyfrowe i nowoczesne usługi. Właśnie to mniejsze zainteresowanie powoduje konieczność zmniejszania zatrudnienia pracowników oddziałów i placówek.

Co Pekao S.A. osiągnie poprzez redukcję zatrudnienia?

Restrukturyzacja zatrudnienia, jak się okazuje, jest jednym z elementów realizowanej przez Bank Pekao S.A. strategii rozwoju. Dzięki niej spółka ma zoptymalizować działalność zarówno całego banku, jak i jego poszczególnych oddziałów. Jak zawsze przy okazji planów zwolnienia tak znacznej liczby osób, bank podjął rozmowy ze związkami zawodowymi.

Dzięki temu obie zainteresowane sytuacją grupy będą miały możliwość negocjacji warunków zwolnienia pracowników. Celem rozmów jest zatem konsensus co do ilości i zakresy zwolnień. Co więcej strony ustalą również okres, w jakim Pekao S.A. będzie mógł dokonywać zwolnień.

Jedną z bardziej interesujących pracowników kwestii są pakiety świadczeń, które zwalniane osoby otrzymają w ramach odpraw. Również w tej sferze związki zawodowe i przedstawiciele pracodawcy będą musieli osiągnąć zgodę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Tesla otworzy salon i serwis w Polsce
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
14 stycznia 2019

Tesla otworzy salon i serwis w Polsce

Inspektorat ZUS w Ostrołęce
Oddziały
author
Patryk Byczek
20 sierpnia 2019

Inspektorat ZUS w Ostrołęce

Jak Rzecznik Finansowy pomaga w sporze z firmą pożyczkową?
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
27 czerwca 2019

Jak Rzecznik Finansowy pomaga w sporze z firmą pożyczkową?

Ranking kredytów gotówkowych – lipiec 2015
Wpisy
autor wpisu
Sienkiewicz
04 lipca 2015

Ranking kredytów gotówkowych – lipiec 2015

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców – jak skorzystać?
Ekonomia
author
Aleksandra Gościnna
10 maja 2022

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców – jak skorzystać?

Porównaj