Seniorzy mają problem z płaceniem za telefon

Seniorzy mają problem z płaceniem za telefon

author
Patryk Byczek
04 maja 2018
Seniorzy po sześćdziesiątym piątym roku życia mają ogromne zadłużenie wynikające z niepłacenia rachunków za telefon. Według danych z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, nieco ponad 25 000 seniorów zalega firmom telekomunikacyjnym z tego tytułu ponad 57 600 000 złotych.

Najstarszą wśród dłużników kobietą jest mieszkanka Bydgoszczy, a wysokość jej zadłużenia wynosi 73 000 złotych. Natomiast najstarszym dłużnikiem płci męskiej jest mieszkaniec Elbląga z długiem wynoszącym ponad 40 000 złotych. Osoby te mają kolejno siedemdziesiąt siedem i osiemdziesiąt lat.


 

Wyższe zadłużenie kobiet

Jak informuje BIG InfoMonitor, mimo tego, że co trzecia kobieta nie posiada telefonu komórkowego, to właśnie zadłużonych pań jest więcej w rejestrze – wpisano do niego 13 997 przedstawicielek płci żeńskiej, czyli 54% całej grupy. Panów jest nieco mniej, bo 11 835. W komunikacie Biura Informacji Gospodarczej można wyczytać, że średni dług seniora wynikający z braku opłat za telefon wynosi 1 613 złotych. Należy podkreślić, że na dług składają się nieopłacone rachunki za telefon komórkowy oraz stacjonarny.

Łączny dług najbardziej zadłużonych przedstawicieli obu płci wynosi ponad 110 000 złotych.


 

Sprzęty seniorów
 

Seniorzy w wieku od sześćdziesięciu pięciu lat wybierają najczęściej stare telefony z przyciskami fizycznymi. Statystycznie dwie na trzy osoby posiadają takie telefony, natomiast reszta operuje telefonem na dotyk. Więcej nowoczesnych telefonów posiadają panowie. W badaniu do seniorów skierowane zostało także pytanie o korzystanie z internetu w telefonie i o dziwo aż 32% respondentów odpowiedziało twierdząco. W tym przypadku również więcej okazało się mężczyzn. 


źródło: BIG InfoMonitor

Młodzi również zadłużeni

Według raportu BIG InfoMonitor, seniorzy stanowią jedynie 8% spośród wszystkich zadłużonych ze względu na niepłacenie rachunków za telefon. Największą grupą zadłużonych są osoby między dwudziestym piątym a trzydziestym czwartym rokiem życia. Średni dług telekomunikacyjny tej grupy osób wynosi 3 249 złotych.

Tańsze rozmowy międzynarodowe

Ceny połączeń w kraju są przeciętnie trzy razy tańsze, niż rozmowy międzykrajowe. Unia Europejska ze względu na seniorów i ich dzieci pracujące za granicą chce obniżyć koszty połączeń międzynarodowych. Mogłoby to zmniejszyć długi seniorów za rachunki, lecz obecnie telekomy nie chcą się zgodzić na podjęcie takich kroków. 

Badanie

Badanie metodą wywiadów telefonicznych zostało przeprowadzone w listopadzie ubiegłego roku przez Instytut ARC Rynek i Opinia na zlecenie BIG InfoMonitor. W badaniu brało udział pięciuset dwóch respondentów, na których składały się kobiety oraz mężczyźni między sześćdziesiątym piątym a siedemdziesiątym czwartym rokiem życia.
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kredyt hipoteczny Leszno
Kredyty miasta
autor wpisu
Dorota Cholewicka
28 lutego 2023

Kredyt hipoteczny Leszno

Pożyczki bez zaświadczeń Żagań
Pożyczki miasta
author
Dominika Sobieraj
25 maja 2017

Pożyczki bez zaświadczeń Żagań

Jak działa Turboleasing w PKO BP?
Banki
autor wpisu
Tadeusz_Miziak
04 sierpnia 2017

Jak działa Turboleasing w PKO BP?

Młodzi chcą zarabiać 3400 zł
Wpisy
author
Aneta Jankowska
20 marca 2018

Młodzi chcą zarabiać 3400 zł

Pożyczki bez zaświadczeń Tczew
Pożyczki miasta
author
Patryk Byczek
20 listopada 2017

Pożyczki bez zaświadczeń Tczew

„Wspieramy rozwój Polski i Polaków” – nowa strategia PKO BP
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
20 listopada 2019

„Wspieramy rozwój Polski i Polaków” – nowa strategia PKO BP

Porównaj