Najczęściej komentowane
Seniorzy mają problem z płaceniem za telefon
Najstarszą wśród dłużników kobietą jest mieszkanka Bydgoszczy, a wysokość jej zadłużenia wynosi 73 000 złotych. Natomiast najstarszym dłużnikiem płci męskiej jest mieszkaniec Elbląga z długiem wynoszącym ponad 40 000 złotych. Osoby te mają kolejno siedemdziesiąt siedem i osiemdziesiąt lat.
Wyższe zadłużenie kobiet
Jak informuje BIG InfoMonitor, mimo tego, że co trzecia kobieta nie posiada telefonu komórkowego, to właśnie zadłużonych pań jest więcej w rejestrze – wpisano do niego 13 997 przedstawicielek płci żeńskiej, czyli 54% całej grupy. Panów jest nieco mniej, bo 11 835. W komunikacie Biura Informacji Gospodarczej można wyczytać, że średni dług seniora wynikający z braku opłat za telefon wynosi 1 613 złotych. Należy podkreślić, że na dług składają się nieopłacone rachunki za telefon komórkowy oraz stacjonarny.
Łączny dług najbardziej zadłużonych przedstawicieli obu płci wynosi ponad 110 000 złotych.
Sprzęty seniorów
Seniorzy w wieku od sześćdziesięciu pięciu lat wybierają najczęściej stare telefony z przyciskami fizycznymi. Statystycznie dwie na trzy osoby posiadają takie telefony, natomiast reszta operuje telefonem na dotyk. Więcej nowoczesnych telefonów posiadają panowie. W badaniu do seniorów skierowane zostało także pytanie o korzystanie z internetu w telefonie i o dziwo aż 32% respondentów odpowiedziało twierdząco. W tym przypadku również więcej okazało się mężczyzn.
źródło: BIG InfoMonitor
Młodzi również zadłużeni
Według raportu BIG InfoMonitor, seniorzy stanowią jedynie 8% spośród wszystkich zadłużonych ze względu na niepłacenie rachunków za telefon. Największą grupą zadłużonych są osoby między dwudziestym piątym a trzydziestym czwartym rokiem życia. Średni dług telekomunikacyjny tej grupy osób wynosi 3 249 złotych.
Tańsze rozmowy międzynarodowe
Ceny połączeń w kraju są przeciętnie trzy razy tańsze, niż rozmowy międzykrajowe. Unia Europejska ze względu na seniorów i ich dzieci pracujące za granicą chce obniżyć koszty połączeń międzynarodowych. Mogłoby to zmniejszyć długi seniorów za rachunki, lecz obecnie telekomy nie chcą się zgodzić na podjęcie takich kroków.
Badanie
Badanie metodą wywiadów telefonicznych zostało przeprowadzone w listopadzie ubiegłego roku przez Instytut ARC Rynek i Opinia na zlecenie BIG InfoMonitor. W badaniu brało udział pięciuset dwóch respondentów, na których składały się kobiety oraz mężczyźni między sześćdziesiątym piątym a siedemdziesiątym czwartym rokiem życia.
Dodaj komentarz