Służba Ochrony Państwa zastępuje BOR

Służba Ochrony Państwa zastępuje BOR

author
02 lutego 2018
Biuro Ochrony Rządu już pierwszego lutego bieżącego roku zostanie zastąpiona przez Służbę Ochrony Państwa. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zapewnia, że pracownicy Biura Ochrony Rządu nie odniosą strat finansowych. SOR ma składać się z większej ilości funkcjonariuszy, a także ma zostać wyposażona w nowe narzędzia.

Każdy pracownik Biura Ochrony Rządu z dniem wejścia ustawy (1 luty bieżącego roki) o powstaniu formacji SOP staną się jej pracownikami. SOP będzie elitarną służbą, w której wyspecjalizowani pracownicy będą ochraniać najważniejsze osoby w państwie.

NOWE MOŻLIWOŚCI SOP

Należy wspomnieć, że funkcjonariusze nowej formacji zyskują uprawnienia operacyjno-rozpoznawcze, które dają o wiele większe możliwości w działaniu przeciwko przestępcom. SOP jest formacją jednolitą, umundurowaną oraz uzbrojoną, która będzie wykonywała zadania w zakresie ochrony obiektów i osób. W efekcie ma to zapobiegać jak największej liczbie przestępstw. W Służbie Ochrony Państwa będą wykorzystywane doświadczenia, które zgromadzili pracownicy BOR.
 

Byli funkcjonariusze BOR
 

MSWiA podkreśla, że funkcjonariusze przechodzący z BOR do SOP nie odczują żadnych strat finansowych. Resort już teraz planuje zwiększenie liczby etatów w formacji, która finalnie powinna zatrudniać aż trzech tysięcy funkcjonariuszy. Warto wspomnieć, że liczba etatów za czasów Biura Ochrony Rządu stale rosła. W 2016 roku do BOR przyjęto 134 nowych funkcjonariuszy, w 2017 roku 155 funkcjonariuszy, a w tylko w styczniu bieżącego roku aż 36 nowych pracowników.

Nabór

Wraz z nową formacją w życie wejdą nowe zasady naboru do Służby Ochrony Państwa, o szczegółach których możesz przeczytać tutaj.

Zmiany w ustawie

SOP będzie różniła się od BOR przede wszystkim tym, że uzyska możliwość wykonywania czynności operacyjno-rozpoznawczych. Kolejną zmianą w ustawie jest fakt, że funkcjonariusze nowej formacji będą mogli, w przypadku potrzeby, skorzystać z pomocy innych służb, jak np. Policji, Straży Granicznej, czy też Żandarmerii Wojskowej. Doprecyzowany został także punkt o tym, jakich zagranicznych gości będzie ochraniała SOP. Ochroną Służby Ochrony Państwa zostaną objęte delegacje, w skład których wchodzić będą: głowy państw, szefowie rządów i ich zastępcy, przewodniczący parlamentów lub izb parlamentów. Lista może się poszerzyć tylko w ramach wynikającej potrzeby.
 

Udostępnij

Dodaj komentarz

Podobne artykuły

Maseczki w sklepach Żabka – ile zapłacimy?
Bez kategorii
author
15 kwietnia 2020

Maseczki w sklepach Żabka – ile zapłacimy?

Santander Bank Polska w Kętach
Oddziały
author
26 maja 2019

Santander Bank Polska w Kętach

Kasy wirtualne dla Ubera, Bolta i taksówek
Bez kategorii
author
21 marca 2020

Kasy wirtualne dla Ubera, Bolta i taksówek

PKO BP w Lipsku
Oddziały
author
14 października 2019

PKO BP w Lipsku

Ilość egzekucji
Wpisy
author
14 grudnia 2012

Ilość egzekucji

600 000 nowych Klientów banków i firm pożyczkowych
Bez kategorii
author
06 stycznia 2019

600 000 nowych Klientów banków i firm pożyczkowych