Emerytura dla 100-latka
Najwytrwalsi seniorzy, którzy mogą pochwalić się trzycyfrową liczbą przeżytych lat, otrzymają świadczenie honorowe z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pierwsze takie świadczenie dla 100-latków wypłacono w Polsce już w latach 70-tych. W 2006 roku ich przyznawanie zostało uprawomocnione. Specjalny dodatek będzie wypłacany raz w miesiącu wraz z emeryturą, rentą. Honorową emeryturę dostanie każdy Polak po ukończeniu 100. roku życia. Jego wysokość od 1 marca 2023 to aż 5540,25 zł brutto miesięcznie.
Spis treści:
- Emerytura dla 100-latka - jak otrzymać?
- Czy specjalne świadczenie może otrzymać 100-latek, który nie pobiera emerytury/renty?
- Czy emerytura specjalna ulega waloryzacji?
- Czy tylko ZUS wypłaca świadczenie honorowe dla 100-latków?
- Dodatkowe środki dla seniorów
Emerytura dla 100-latka - jak otrzymać?
Aby otrzymać świadczenie honorowe do emerytury nie ma konieczności wypełniania i przedkładania żadnych wniosków w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Bonus wypłacany jest automatycznie każdej osobie, która ukończyła 100. rok życia.
Czy specjalne świadczenie może otrzymać 100-latek, który nie pobiera emerytury/renty?
Senior, który ukończył 100 lat i nie pobiera emerytury, renty może ubiegać się o wypłatę świadczenia honorowego. W przypadku takiej osoby konieczne będzie jednak przedłożenie wniosku w ZUS wraz z dokumentem, potwierdzającym datę urodzenia (np. aktem urodzenia). Osoba starsza, która nie przepracowała ani jednego dnia również otrzyma dodatek.
Czy emerytura specjalna ulega waloryzacji?
Każdego roku zmienia się wysokość emerytury honorowej, jej kwota bazowa. Ważne jest jednak to, iż po przyznaniu, emerytura specjalna nie podlega waloryzacji. Kwota otrzymana przez seniora po ukończeniu setnych urodzin pozostaje niezmienna do końca jego życia. Liczy się, więc wysokość świadczenia, obowiązująca na dzień przyznania dodatku tj. dzień setnych urodzin. Emerytura specjalna nie ulega waloryzacji.
Czy tylko ZUS wypłaca świadczenie honorowe dla 100-latków?
Czy wniosek o przyznanie świadczenia może złożyć w imieniu seniora członek rodziny?
Tak, wniosek o przyznanie świadczenia honorowego może złożyć w imieniu seniora członek rodziny.
Świadczenie honorowe wypłaca nie tylko Zakład Ubezpieczeń Społecznych, zajmują się tym również inne instytucje, takie jak:
- Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA),
- Ministerstwo Obrony Narodowej (MON)
- Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS).
Dodatkowe środki dla seniorów
Wysokość świadczeń emerytalnych nie zawsze zapewnia seniorom stabilną i spokojną codzienność. Wielu emerytów sumiennie liczy każdą złotówkę, a wzrastające każdego dnia ceny produktów, leków, spędzają im sen z powiek. Z myślą o najstarszych, przygotowaliśmy kilka propozycji dodatkowych finansowań. Seniorzy, potrzebujący dodatkowej gotówki lub będący w trudnej sytuacji życiowej, mogą skorzystać z:
Ostatnia oferta skierowana jest szczególnie do tych osób, którym trudność sprawia przemieszczanie się.
Źródła:
https://zielonalinia.gov.pl/-/swiadczenie-honorowe-z-zus
https://www.zus.info.pl/emerytura-po-100-latach/
Dodaj komentarz