Firma AAA Auto, która zajmuje się sprzedażą samochodów używanych na terenie Środkowej i Wschodniej Europy opublikowała dane, które pokazują, że najstarsze samochody są sprzedawane w naszym kraju.

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 25.01.2018
Udostępnij:

Każdego roku w Polsce wystawia się na sprzedaż około dwa miliony samochodów używanych. Średni wiek auta, które są wystawiane na handel, to prawie dwanaście lat. Mimo wszystko, na starsze auta wciąż jest bardzo duży popyt, chociaż większość z nich nie spełnia dzisiaj norm emisji spalin.

Samochody używane w Europie Środkowej i Wschodniej
 

Porównując Polskę do innych krajów, w kwestii sprzedaży aut używanych wypada najgorzej. Według danych AAA Auto średnik wiek aut sprzedawanych na Węgrzech wynosi 11,6 roku, w Czechach 10,4 roku, a na Słowacji 9 lat.
 

Wniosek nasuwa się jeden – auta sprzedawane na terenie naszego kraju są bardzo zużyte. Średni przebieg sprzedawanego samochodu używanego w Polsce to 176 200 km. Zestawiając je z krajami wymienionymi wyżej, również zajmujemy ostatnie miejsce. Dla przykładu, średni przebieg sprzedawanych samochodów na Węgrzech wynosi 172 800 km, w Czechach 154 400 km, a na Słowacji 144 700 km.

Samochody używane w Posce
 

Pomiędzy wszystkimi minusami jest też jeden plus, z którego powinni cieszyć się kupujący. Ceny używanych aut w Polsce, porównując do innych krajów są najniższe. Średnia cena takiego samochodu to około 23 700 złotych (mniej więcej 5700 euro), gdzie w innych krajach ceny zaczynają się od 7000 euro.
 

Najczęstszymi autami sprzedawanymi w Polsce są kolejno:
 

  • Opel Astra,

  • Volkswagen Passat,

  • BMW serii 3,

  • Audi A4,

  • Volkswagen Golf.

Jak można zauważyć, na samochodowym rynku wtórnym królują u nas samochody niemieckich marek.
 

Komentarze