Upadek firmy pożyczkowej

Upadek firmy pożyczkowej

author
Aneta Jankowska
14 stycznia 2017
Spółka Marka, która specjalizuje się w udzielaniu pożyczek gotówkowych osobom fizycznym, złożyła w sądzie wniosek o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego. Jednak zarząd Marki przekonuje, że sytuacja nie jest krytyczna. 

Marka S.A. to firma z branży finansowej, która specjalizująca się w udzielaniu szybkich pożyczek gotówkowych. Rozpoczęła swoją działalność w 2006 roku. Spółka prowadzi działania inwestycyjne i sprzedażowe na terenie 10 województw (podlaskiego, lubelskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, warmińsko-mazurskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, małopolskiego oraz świętokrzyskiego). 

Firma tłumaczy swoją decyzję potrzebą ochrony praw i interesów spółki, akcjonariuszy oraz kontrahentów w obliczu kumulacji zdarzeń zaistniałych w ostatnim czasie: zmianą prognoz finansowych na 2016 rok jak i bardzo niską wartością objęcia emitowanych obligacji serii L4.

W połowie listopada Marka obniżyła prognozy na 2016 rok. Oczekiwany zysk netto 1,32 mln złotych zamienił się na 2,56 mln zł straty. Jak informowała firma:

– Spółka zauważa utrzymujący się w dalszym ciągu spadek zgłoszeń na nowe pożyczki od nowych klientów. Brak sprzedaży nowych produktów wynika z dodatkowych rządowych transferów socjalnych, które pojawiły się w wielodzietnych gospodarstwach domowych. Zakładany przez Spółkę plan sprzedażowy nie jest realizowany na zakładanym poziomie. Przyczyniła się do tego między innymi duża rotacja przedstawicieli handlowych Spółki. W obecnych warunkach rynkowych oraz mając na uwadze specyfikę bezpośredniej pracy przedstawicieli handlowych z klientami przy obsłudze w domu, nie wszyscy przedstawiciele spełniają kryteria profesjonalnej obsługi klientów, a ma to bezpośredni wpływ na wielkość sprzedaży i ściągalność rat pożyczek.

Mimo wszystko, zarząd przekonuje nadal, że sytuacja nie jest taka zła:

 – Spółka bowiem z wyniku finansowego w obszarze sprzedażowym posiada wystarczające środki finansowe pozwalające na pokrycie zobowiązań bieżącej działalności operacyjnej i zapewnienie spółce funkcjonowania – firma tłumaczy w swoim komunikacie. – Niemniej przeterminowane należności w skład, których wchodzą niespłacane pożyczki, których windykacja jest niemożliwa zwiększa wartość odpisów aktualizacyjnych i stawia spółkę w sytuacji, w której nie będzie możliwe w najbliższych latach obsłużenie wymagalnych zobowiązań pozyskanych z finansowania zewnętrznego. Ponadto ewentualne, negatywne nastawienie podmiotów finansujących działalność emitenta, mogłoby doprowadzić do sytuacji niewypłacalności spółki. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Bocian Pożyczki w Kielcach
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
19 lipca 2019

Bocian Pożyczki w Kielcach

Lombardy w Kołobrzegu
Lombardy
autor wpisu
Marta Janusz
07 grudnia 2022

Lombardy w Kołobrzegu

Bank Spółdzielczy w Porąbce sesje przychodzące i wychodzące
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
23 września 2019

Bank Spółdzielczy w Porąbce sesje przychodzące i wychodzące

Siódma nagroda The Best Annual Report dla PKO BP
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
18 października 2019

Siódma nagroda The Best Annual Report dla PKO BP

Jak zaprojektować swój znaczek na list?
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
19 stycznia 2020

Jak zaprojektować swój znaczek na list?

Ile zarabia informatyk?
Bez kategorii
author
Sandra Tessmer
07 października 2019

Ile zarabia informatyk?

Porównaj