Coraz mniej wyłudzeń kredytów na cudze dane osobowe
Według 34 edycji raportu ZBP, pierwsze półrocze, a tym bardziej drugi kwartał 2018 roku był najbezpieczniejszym okresem, pod względem wyłudzeń, od 10 lat.
Dokumenty i wyłudzenia
Grzegorz Kondek, jeden z autorów raportu poinformował, że w ciągu ostatniego roku do bazy danych dodano ponad 140 000 zastrzeżonych dokumentów. W spisie dokumentów zastrzeżonych znajduje się obecnie blisko 1 700 000 dokumentów, które właściciele zdecydowali się zastrzec po ich zgubieniu lub kradzieży. Z raportu przygotowanego przez ZBP można dowiedzieć się także, że w okresie od kwietnia do końca czerwca, najwyższą kwotą, jaką próbowano wyłudzić używając nieswoich dokumentów, było 6 000 000 złotych. W roku ubiegłym kwota ta wynosiła 25 000 000 złotych.
System Dokumenty Zastrzeżone
SDZ to ogólnokrajowa baza, w której zamieszczone są dane o zgłoszonych dokumentach, które zostały skradzione lub zgubione. System pozwala na zastrzeżenie danych, dzięki czemu użycie tychże dokumentów nie może skutkować wyłudzeniami. Należy pamiętać, że „przymus” zastrzeżenia straconych dokumentów nie dotyczy jedynie Klientów banków. W razie potrzeby, dokumenty zastrzegać powinni wszyscy, którzy zaważyli ich brak. Zastrzeżony powinien zostać dowód osobisty, prawo jazdy, czy paszport. Informacja o zastrzeżeniu dokumentów w ciągu kilku chwil trafia do wszystkich operatorów linii komórkowych, banków oraz firm, którze korzystają z systemu.
Według Grzegorza Kondka cała akcja staje się coraz bardziej popularna i przynosi coraz to lepsze efekty.
„Codziennie blokujemy kilkanaście prób wyłudzenia kredytu z wykorzystaniem cudzych danych tożsamości – przestępcy próbują wyłudzić w ten sposób średnio 1 mln zł dziennie” – mówił koordynator kampanii informacyjnej SDZ.
Dodaj komentarz