BIK: wakacje kredytowe podczas pandemii bez wpływu na historię kredytową

BIK: wakacje kredytowe podczas pandemii bez wpływu na historię kredytową

author
Dominika Sobieraj
27 marca 2020

Pandemia koronawirusa wywołała zastój większości branż, w związku z czym niektórzy na wiele tygodni pozostali bez zatrudnienia, a tym samym – bez wypłaty. W takich warunkach ostatnie, o czym myślimy, to spłata raty kredytu. BIK uspokaja – możemy skorzystać z oferowanych przez bank wakacji kredytowych i nie odbije się to ani na naszej historii kredytowej, ani na scoringu.

Wakacje kredytowe a scoring BIK – koronawirus

Banki już od tygodnia jeden za drugim ogłaszają możliwość skorzystania z wakacji kredytowych. Ostatnio pisaliśmy chociażby o możliwości odroczenia spłaty rat kredytu w Credit Agricole, zawieszeniu spłaty kredytu w Banku Millennium, a także wydłużeniu spłaty do aż 6 miesięcy w BNP Paribas Leasing Services.

W Internecie krążyło jednak wiele opinii o tym, że może nie być to działanie do końca bezpieczne – nie wiadomo było, jak do wakacji kredytowych, czyli de facto do zaprzestania spłacania rat kredytowych – podejdzie Biuro Informacji Kredytowej.

Wiele osób obawiało się, że BIK odnotuje brak wpłaty na raty kredytu jako zadłużenie, którego nie spłacamy na czas. To mogłoby natomiast rzutować negatywnie na naszą historię kredytową oraz na nasz scoring w BIK, przez co potem moglibyśmy mieć duże problemy z uzyskaniem jakiegokolwiek kredytu lub pożyczki.

W odpowiedzi na obawy kredytobiorców Biuro Informacji Kredytowej opublikowało oficjalny komunikat w sprawie uwzględniania w Bazie BIK odroczenia (zawieszenia) spłaty rat oferowanych przez banki w związku z pandemią koronawirusa COVID 19. Główne wskazanie zawarte w komunikacie to:

Banki, które oferują Klientom możliwość odraczania spłaty rat, będą musiały jedynie poinformować o tym BIK i wtedy dane dotyczące zadłużenia danego Klienta będą na bieżąco aktualizowane. Co ważne – poinformowanie o przyznaniu odroczenia spłaty danemu Klientowi leży w gestii banku, nie BIK, więc powinniśmy upewnić się, że nasz bank przekaże odpowiednie informacje do Biura Informacji Kredytowej.

“Dla Banków i Biura Informacji Kredytowej najważniejszym pozostaje, aby informacje dotyczące naszych klientów były rzetelnie gromadzone i przetwarzane oraz aby odzwierciedlały prawdziwy stan zobowiązań klientów, a przez to przyczyniały się do utrzymania stabilności i  bezpieczeństwa sektora bankowego” – podkreśla BIK w komunikacie.

Na czym polegają wakacje kredytowe w bankach?

Wakacje kredytowe, o których tutaj piszemy, to oferowane przez wiele banków w Polsce odroczenia spłat kredytów. Najczęściej z tego typu odroczenia chcą skorzystać osoby posiadające kredyt hipoteczny, ponieważ rata takiego kredytu to nierzadko cała wypłata danej osoby. Teraz – w obliczu wstrzymania wypłat w wielu miejscach pracy – uiszczenie raty w takiej kwocie może być niemożliwe dla większości Polaków.

Wiele osób chce odłożyć spłatę raty także ze względów prewencyjnych – ich zdaniem lepiej zostawić gotówkę na wypadek długotrwałego utrzymywania się epidemicznej sytuacji na świecie niż oddawać ją od razu na poczet rat, których de facto płacić nie trzeba.

Co bardzo ważne – obecnie oferowane przez banki wakacje kredytowe to nie te same wakacje, do których mamy standardowo prawo korzystać raz na czas trwania całego kredytu. Ta możliwość odroczenia spłaty jest wszystkim udzielana dodatkowo – bez względu na to, czy korzystaliśmy bądź będziemy chcieli jeszcze korzystać z takiej. Obecnie oferowane wakacje kredytowe mają związek wyłącznie z sytuacją rozprzestrzeniania się pandemii koronawirusa – są to oferty, z których możemy korzystać tylko teraz.

Wakacje kredytowe a koronawirus – najważniejsze informacje

Korzystanie z tych ofert jest dostosowane do panujących obecnie warunków i zaleceń zdrowotnych dotyczących usług. Z wakacji kredytowych można skorzystać w 100% zdalnie – nie trzeba wychodzić z domu do oddziału bankowego, wszystkie potrzebne dokumentu możemy wypełnić przez Internet.


Źródło:

https://media.bik.pl/informacje-prasowe/494169/komunikat-bik-uwzglednianie-w-bazie-bik-odroczenia-zawieszenia-splaty-rat-oferowanych-przez-banki-w-zwiazku-z-pandemia-koronawirusa-covid-19

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Milion kont młodych w PKO BP
Wpisy
author
Patryk Byczek
07 października 2017

Milion kont młodych w PKO BP

Kredyt bez prowizji w mBanku
Banki
autor wpisu
Lukasz_Zubrzycki
10 maja 2018

Kredyt bez prowizji w mBanku

Przewodnik po postępowaniu egzekucyjnym
Blog
autor wpisu
Anna_Dancewicz
14 marca 2016

Przewodnik po postępowaniu egzekucyjnym

Opłata za pozostanie w Wielkiej Brytanii po Brexicie
Ekonomia
author
Halszka Gronek
02 lipca 2018

Opłata za pozostanie w Wielkiej Brytanii po Brexicie

Credit Agricole w Otwocku
Oddziały
author
Patryk Byczek
24 lipca 2019

Credit Agricole w Otwocku

Porównaj