Biuro paszportowe w Lęborku

Biuro paszportowe w Lęborku

author
23 sierpnia 2022

Gdzie można wyrobić paszport w Lęborku?

Biuro paszportowe w Lęborku znajduje się przy ulicy Czołgistów 5. W naszym poradniku wskazujemy godziny urzędowania biura, dane kontaktowe oraz informacje o wniosku. Sprawdź najważniejsze informacje, jak wyrobić paszport w Lęborku.

Wniosek o paszport Lębork – ważne zmiany

27 marca 2022 miały wejść w życie przepisy znoszące konieczność wypełniania papierowego wniosku o paszport w Lęborku. Dzięki wprowadzonym zmianom, wniosek o paszport ma być generowany na miejscu przez urzędnika w formie elektronicznej. Jak to będzie wyglądało w praktyce?

Pracownik biura paszportowego sam wypełnia potrzebne dane w naszej obecności, a my jedynie składamy elektroniczny podpis na specjalnym urządzeniu do podpisu cyfrowego. Wszystko za sprawą Rejestru Dokumentów Paszportowych. Ustawa wejdzie jednak w życie w późniejszym terminie.

W związku z tym w biurach paszportowych nadal wymagany jest papierowy wniosek o paszport. Nie można go pobrać z Internetu. Wniosek paszportowy dostępny jest tylko w biurach paszportowych. Poniżej znajdziecie wzór z omówieniem:

Wniosek o paszport – wzór

Paszport Lębork - adres, telefon

Wniosek o paszport można złożyć w dowolnym biurze paszportowym w Polsce, między innymi w Lęborku. Nie ma znaczenia nasze miejsce zameldowanie lub zamieszkania.

Co ciekawe, zwrot „biuro paszportowe” jest nazwą potoczną, w tym przypadku oficjalna nazwa to „Terenowy Punkt Paszportowy w Lęborku”. Organem, który wydaje paszporty, jest wojewoda.


Adres biura paszportowego w Lęborku:

ul. Czołgistów 5
84-300 Lębork


Kontakt:

Telefon: 59 862 25 00


Mapa dojazdu:

Biuro paszportowe Lębork - godziny otwarcia

Poniedziałek: 9:00 – 16:00
Wtorek: 9:00 – 18:00
Środa: 9:00 – 15:00
Czwartek: 9:00 – 15:00
Piątek: 9:00 – 15:00
Sobota: nieczynne
Niedziela: nieczynne

Jak otrzymać paszport w Lęborku?

Wydawanie paszportów wymaga osobistej wizyty w oddziale. Nie ma możliwości zdalnego zawnioskowania o paszport. Zawsze konieczna jest przynajmniej dwukrotna wizyta w biurze paszportowym. Warto dobrze przygotować się do wizyty w biurze paszportowym w Lęborku – unikniemy marnowania czasu i niepotrzebnych nerwów.

Co jest potrzebne do złożenia wniosku o paszport w Lęborku?

  1. Wniosek o paszport.
  2. Zdjęcie do paszportu – sprawdź, jak powinno wyglądać.
  3. Dowód osobisty.
  4. Potwierdzenie uiszczenia opłaty paszportowej.
  5. Dotychczasowy paszport (jeżeli oczywiście posiadamy).

Sprawdź najlepsze wakacyjne oferty:

Potrzebujesz szybkiej gotówki? Sprawdź najlepsze oferty:

Kredyty online – wypłata w jeden dzień

Pożyczki bez BIK – wypłata w 15 minut

Pożyczki na dowód – minimum formalność

Zdjęcie lęborskiego urzędu paszportowego w Google Maps:

Jak wyrobić paszport w Lęborku – poradnik krok po kroku


Krok 1 – robimy zdjęcie do paszportu

Zdjęcia do paszportu powinno być zrobione w przeciągu ostatnich 6 miesięcy. Sprawdź pozostałe wymogi zdjęcia paszportowego.


Krok 2 – uiszczamy opłatę paszportową

Opłata jest niezależna od punktu paszportowego i wynosi:

140 zł – paszport biometryczny dla osoby dorosłej

30 zł – paszport tymczasowy dla osoby dorosłej

30 zł – paszport biometryczny dla osoby do 13. roku życia

70 zł – paszport biometryczny dla osoby od 13. roku życia

420 zł – paszport biometryczny dla osoby dorosłej w przypadku zgubienia/utraty dotychczasowego paszportu.

Dokładną stawkę opłaty paszportowej oraz aktualne zniżki znajdziecie na stronie Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku.

Co bardzo ważne – opłatę należy uiścić jeszcze przed złożeniem wniosku o paszport. Potwierdzenie wniesienia opłaty paszportowej stanowi bowiem obligatoryjną część wniosku paszportowego.

Jeżeli wniosek o paszport składamy w biurze w Lęborku – opłatę paszportową powinniśmy uiścić na konto Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku. Numer konta znajdziecie na stronie internetowej Urzędu:

https://uwgdansk.bip.gov.pl/paszport/godziny-urzedowania.html lub bezpośrednio w warszawskim biurze paszportowym.

Prawidłowy tytuł wpłaty: „Opłata paszportowa + imię i nazwisko”.


Krok 3 – fizyczne złożenie wniosku o paszport

Udajemy się do biura paszportowego w Lęborku i osobiście składamy wniosek o paszport. Godziny pracy oraz dane adresowe wskazane są w szarych polach powyżej. Nie możemy złożyć wniosku o paszport przez Internet. Wniosek trzeba złożyć osobiście, a potem osobiście trzeba go także odebrać, stąd musimy przygotować się na przynajmniej dwie wizyty w biurze paszportowym.

Bardzo ważna informacja: wniosku nie możemy pobrać wcześniej z Internetu. Musimy wziąć gotową papierową wersję wniosku z urzędu i wypełnić go na miejscu w punkcie paszportowym w Lęborku. Urząd nie honoruje wniosków, które są wydrukowane samodzielnie. Wniosek dostępny w urzędzie ma nietypowe wymiary i składa się z 19 pól.

Sprawdź, jak wygląda wniosek o paszport oraz jak go wypełnić.

Wymagane dokumenty

Do wniosku załączamy:

– dwie fotografie (nie naklejamy na wniosek),

– potwierdzenie uiszczenia opłaty paszportowej.

Składając wniosek paszportowy, musimy również wziąć ze sobą ważny, dotychczasowy paszport, dowód osobisty oraz dokument uprawniający do ulgi paszportowej.

Jak wygląda składanie wniosku paszportowego w Lęborku

Wyrobienie paszportu w Lęborku może być niestety bardzo czasochłonne, zwłaszcza przed wakacjami. W urzędzie niestety mogą zaskoczyć nas duże kolejki. Podobnie jak w innych biurach paszportowych, tak i we Rzeszowie musimy najpierw pobrać bilecik, a kiedy przyjdzie nasza kolej, udajemy się do wskazanego stanowiska.

Na bileciku możemy znaleźć wskazanie o liczbie osób, które są jeszcze przed nami w kolejce. Na szczęście, jeżeli dołożyliśmy wszelkiej staranności (mamy poprawne zdjęcie, dobrze wypełniliśmy wniosek oraz wnieśliśmy opłatę paszportową). Samo złożenie wniosku powinno zająć od kilku do kilkunastu minut.

W czasie składania wniosku za pomocą specjalnego urządzenia pobierane są odciski palców (lewy i prawy palec wskazujący).

Ile się czeka na otrzymanie paszportu w Lęborku?

Paszport jest gotowy w terminie do 30 dni od złożenia wniosku. Jednak, jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, zazwyczaj jest gotowy wcześniej. Dokładny czas zależy od liczby złożonych wniosków w danym momencie.

Realnie paszport otrzymamy po 3-4 tygodniach. Pamiętajmy, że w każdym momencie możemy sprawdzić, czy dokument jest gotowy, korzystając z rządowej strony:

https://obywatel.gov.pl/wyjazd-za-granice/sprawdz-czy-twoj-paszport-jest-gotowy


Czy są duże kolejki do biura paszportowego w Lęborku?

Wszystko zależy od tego, kiedy składamy wniosek o nasz paszport. Najwięcej osób składa wniosek o paszport w Lęborku przed wakacjami i feriami zimowymi.

Jak sprawdzić, czy paszport jest gotowy do odbioru

Niezależnie od miejsca złożenia wniosku o paszport, gotowość jego odbioru możemy sprawdzić przez Internet:

1. Aby sprawdzić, czy paszport jest gotowy do odebrania, wystarczy skorzystać z rządowej strony: https://obywatel.gov.pl/wyjazd-za-granice/sprawdz-czy-twoj-paszport-jest-gotowy

2. Wpisujemy numer naszej sprawy – znajdziemy go pod kodem kreskowym na potwierdzeniu złożenia wniosku o paszport.

3. Jeżeli paszport nie jest gotowy, otrzymamy następujący komunikat:


4. Jeżeli paszport będzie gotowy, otrzymamy natomiast taki komunikat:

Jak odebrać paszport w urzędzie paszportowym w Lęborku

Odebranie paszportu to zwykła formalność. Nie musimy już stać w długiej kolejce. Wystarczy, że pobierzemy swój numerek i udać się do pomieszczenia, w którym są wydawane paszporty. W momencie wydawania paszportu ponownie zostawiamy swoje odciski palców w celu ich weryfikacji.

Ważna informacja – chcąc odebrać swój paszport, należy wziąć ze sobą dowód osobisty i dotychczasowy paszport.

Gdzie można wyrobić paszport w Lęborku?

Biuro paszportowe w Lęborku mieści się przy ulicy Czołgistów 5. Pełen adres to:

Terenowy Punkt Paszportowy w Lęborku

ul. Czołgistów 5

Lębork 84-300

Ile kosztuje wyrobienie paszportu w Lęborku?

Kwota, jaką należy uiścić za wyrobienie paszportu jest wszędzie taka sama. Oznacza to, że za paszport w Lęborku i zapłacimy tyle samo, co w każdym innym mieście. Paszport dla osób, którym nie przysługuje żadna ulga kosztuje 140 zł. W kwestii zniżek wyróżnić można dwie – 50% oraz 75%.


Do 50% zniżki upoważnieni są:

– uczniowie,

– studenci,

– emeryci/renciści oraz ich współmałżonkowie pozostający na ich wyłącznym utrzymaniu,

– osoby niepełnosprawne oraz ich współmałżonkowie pozostający na ich wyłącznym utrzymaniu,

– kombatanci,

– osoby przebywające w zakładach opiekuńczych i domach pomocy społecznej,

– korzystający z pomocy społecznej w formie zasiłków stałych,

– rodzice i małżonkowie rodziców rodzin wielodzietnych w rozumieniu ustawy z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny posiadającym ważną ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny.


Ulga w wysokości 75% przysługuje z kolei dorosłym dzieciom rodzin wielodzietnych w rozumieniu ustawy z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny legitymującym się ważną Kartą Dużej Rodziny. Osoby upoważnione zapłacą więc wyłącznie 35 zł.


Warto pamiętać, że w niektórych przypadkach nie jest pobierana żadna opłata za wydanie paszportu. Z darmowego wydania dokumentu skorzystać mogą:

– osoby, które ukończyły 70 lat,

– osoby przebywające w domach opieki społecznej lub zakładach opiekuńczych lub korzystające z pomocy społecznej w formie zasiłków stałych, jeżeli muszą wyjechać za granicę z powodu poddania się operacji,

– żołnierze wyznaczeni do pełnienia służby poza granicami państwa, z wyjątkiem żołnierzy zawodowych,

– osoby, które wnioskują o wymianę paszportu ze względu na wadę techniczną w dotychczasowym dokumencie.

Gdzie można zrobić zdjęcie paszportowe w Lęborku

Zdjęcie paszportowe najlepiej zrobić u profesjonalnego fotografa lub specjalnej fotobudce. Przykładowe adresy miejsc w Lęborku, gdzie wykonamy zdjęcie do paszportu:

Fotobudki Foto Express:

1) ul. Czołgistów 5,

84-300 Lębork


Fotograf:

WIFOT twój fotograf | fotograf Lębork.

Orzeszkowej 2,

84-300 Lębork

Źródła:

https://obywatel.gov.pl/wyjazd-za-granice/sprawdz-czy-twoj-paszport-jest-gotowy

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20061431027/U/D20061027Lj.pdf

http://www.gdansk.uw.gov.pl/dla-klienta/paszporty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Stefan Żeromski
Stefan Żeromski
2019-09-02 18:35:15

Z tego co wiem to w Lęborku nie zalatwisz paszportu. Trzeba jechać do Słupska. Wyptowadze Was z błędu.

Podobne artykuły

Pożyczki Puławy
Pożyczki miasta
author
21 stycznia 2022

Pożyczki Puławy

Bank Spółdzielczy w Platerowie sesje przychodzące i wychodzące
Bez kategorii
author
23 września 2019

Bank Spółdzielczy w Platerowie sesje przychodzące i wychodzące

Bank Pekao w Kocku
Oddziały
author
13 lipca 2019

Bank Pekao w Kocku

Liczba banknotów i monet w obiegu – raport NBP
Bez kategorii
author
10 stycznia 2020

Liczba banknotów i monet w obiegu – raport NBP

Bank BPS kontakt infolinia
Banki
author
06 maja 2019

Bank BPS kontakt infolinia

SGB Banki Spółdzielcze sposnorem PGE Skra Bełchatów
Bez kategorii
author
01 lutego 2019

SGB Banki Spółdzielcze sposnorem PGE Skra Bełchatów