Czy windykator może zająć wynagrodzenie?

Czy windykator może zająć wynagrodzenie?

author
Dominika Byczek
11 sierpnia 2023
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Kategoria

Windykatorzy posuwają się do przeróżnych metod, byle tylko wywołać w dłużniku strach i odzyskać pieniądze. Najczęściej zdarza się, że windykator straszy dłużnika tym, iż zajmie jego wynagrodzenie. Czy może to zrobić? Sprawdzamy.

Windykator potrafi przekroczyć swoje uprawnienia

Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę z tego, że windykatorzy naprawdę przekraczają swoje prawa – świadczy o tym liczba skarg składanych regularnie na windykatorów i ich działania. W większości przypadków to od nas samych zależy, czy zostaniemy potraktowani zgodnie z prawem, czy też nie – nieznajomość prawa szkodzi, a każdy windykator naszą nieznajomość prawa będzie próbował wykorzystać. Dlatego też warto znać swoje prawa i wiedzieć, co może, a czego nie może windykator.

W poniższym tekście odpowiemy natomiast na pytanie, czy windykatorowi wolno zająć wynagrodzenie dłużnika. Najpierw podajmy odpowiedź w skrócie:

Czy windykator może zająć wynagrodzenie?

ODPOWIEDŹ BRZMI: NIE

Windykator nie może zająć wynagrodzenia dłużnika. Takie prawo ma w Polsce jedynie komornik sądowy, a windykator nie jest komornikiem sądowym.

Kilka słów wyjaśnienia

Windykator nie ma prawa zająć wynagrodzenia dłużnika, ponieważ jest nikim więcej jak pracownikiem firmy windykacyjnej, nie ma żadnych “mocy” pozwalających mu ingerować w nasz majątek. Zajmowanie wynagrodzenia leży jedynie w kompetencjach komornika sądowego, a komornik i windykator to zupełnie inne osoby.

Komornik sądowy ma prawo zająć wynagrodzenie dłużnika, ponieważ uprawnia go do tego odpowiednia ustawa, ale nie istnieje żadna ustawa, która takie samo prawo nadawałaby windykatorowi.

Potrzebujesz szybkiej gotówki? Sprawdź także:

Kredyt online – do 200 000 zł online

Pożyczki na dowód – minimum formalności

Pożyczki bez baz – z minimalną weryfikacją w bazach

Pożyczki online bez weryfikacji – w pełni przez Internet

Windykator może “windykować”, czyli doprowadzać do odzyskania zaległej płatności, ale nie może tego robić siłą, jest zwykłym obywatelem, nie funkcjonariuszem publicznym. Windykator może zatem jedynie negocjować z nami, czy jesteśmy w stanie spłacić dług, czy chcemy rozłożyć go na raty, ale nie może właściwie nic więcej, niż próbować się z nami kontaktować.

Kontakt między dłużnikiem a windykatorem może odbywać się na wiele sposobów, w tym w szczególności rozmowę, wysyłanie korespondencji tradycyjnej i elektronicznej, telefonowanie. Nie ma natomiast mowy o innych działaniach takich jak zajmowanie konta, majątku, czy właśnie wynagrodzenia dłużnika.

Myśląc o windykatorze pomyślmy sobie o swoim znajomym, zwykłym obywatelu i zapytajmy sami siebie, czy może on zająć nasze wynagrodzenie. Oczywiście takiej mocy nie ma – tak samo jest z windykatorem, ma on tyle praw, co nasz znajomy, z tą tylko różnicą, że zna wysokość naszego długu i próbuje ją wykorzystać w celu odzyskania pieniędzy.

Oprócz jednak proszenia nas o to, windykator nie może tak naprawdę zrobić zbyt wiele – nie może wymusić na nas spłaty, choćby wiedział, że nas na nią stać. My natomiast musimy znać sobie swoje prawa i nie pozwalać windykatorowi ich przekraczać. Czym powinniśmy zasłonić się w sytuacji, w której windykator grozi nam zajęciem wynagrodzenia?

Na co się powołać? Podstawa prawna

Przede wszystkim w rozmowie z windykatorem możemy powołać się na to, co wiemy – warto od razu twardo powiedzieć, że zdajemy sobie sprawę z tego, że windykator nie może zająć naszego wynagrodzenia, ponieważ nie ma do tego prawa. Możemy również wskazać, że wiemy, że może to zrobić jedynie komornik. W większości sytuacji, kiedy windykator zorientuje się, że znamy nasze prawa, po prostu odpuści.

Jeżeli jednak windykator będzie próbował wmówić nam, że ma do tego prawo i że taki przepis istnieje – spokojnie poprośmy go o podanie ustawy i numeru artykułu. Jeżeli windykator poda jakieś nazwy, koniecznie od razu wyszukajmy ich treść (chociażby w Internecie w telefonie) – nie ma żadnego przepisu, który windykator mógłby podać, więc najprawdopodobniej będzie podawał zmyślone dane ustawy, a my łatwo go zdemaskujemy. To również powinno zniechęcić windykatora do dalszych prób wmawiania nam, że ma prawa, których w rzeczywistości nie ma.

Uwaga! Może zdarzyć się, że windykator zacznie podawać nam przepisy z wewnętrznego regulaminu firmy windykacyjnej. W takim wypadku zapytajmy spokojnie, czy możemy otrzymać od niego taki regulamin w formie pisemnej, ponieważ chcielibyśmy skonsultować go z prawnikiem. Wystarczy uzasadnić to tym, że skoro regulamin pozwala windykatorowi na zajmowanie wynagrodzenia dłużnika, to najprawdopodobniej zawiera nielegalne klauzule i chcielibyśmy, aby ktoś znający się na prawie to zweryfikował. Takie słowa powinny ostatecznie sprawić, że windykator nie będzie już próbował wmówić nam, że ma prawo do zajęcia naszego wynagrodzenia.

Jeżeli mimo tego windykator nadal usilnie będzie nam groził zajęciem naszego wynagrodzenia, możemy od razu poinformować go, że – dostrzegając jego groźby – możemy złożyć na niego skargę za złamanie artykułu 191 Kodeksu karnego.

PODSTAWA PRAWNA

Art. 191.
Zmuszanie do określonego zachowania, zaniechania lub znoszenia

§ 1. Kto stosuje przemoc wobec osoby lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
(…)
§ 2. Jeżeli sprawca działa w sposób określony w § 1 w celu wymuszenia zwrotu wierzytelności, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
(…)

Dz.U.2019.0.1950 t.j.

Windykator, który będzie nam bezprawnie groził zajęciem wynagrodzenia, może trafić do więzienia nawet na 5 lat. Zajmowanie konta może być w Polsce dokonane jedynie przez komornika sądowego.

Pytania i odpowiedzi

Nie, windykator nie ma prawa zająć wynagrodzenia dłużnika. Tylko komornik sądowy ma takie uprawnienia w Polsce.

Windykator nie ma prawnych mocy ani kompetencji do zajmowania wynagrodzenia dłużnika. Jedynie komornik sądowy ma prawo do tego na podstawie odpowiedniej ustawy.

Windykator to pracownik firmy windykacyjnej, który może negocjować spłatę długu, ale nie ma prawa do zajmowania wynagrodzenia czy majątku dłużnika. Komornik sądowy to osoba uprawniona prawnie do zajmowania mienia dłużnika, w tym wynagrodzenia, na podstawie przepisów prawa.

W przypadku groźby zajęcia wynagrodzenia przez windykatora, można:

  • zaznaczyć, że zdajemy sobie sprawę, że windykator nie ma prawa do zajęcia wynagrodzenia,
  • poprosić o podanie konkretnego przepisu prawnego, na którym opiera swoje twierdzenia,
  • skonfrontować podane przepisy z prawdziwym stanem prawnym (np. poprzez wyszukanie w Internecie),
  • poprosić o wersję pisemną wewnętrznego regulaminu firmy windykacyjnej, jeśli windykator się na niego powołuje,
  • zagrozić złożeniem skargi za złamanie artykułu 191 Kodeksu karnego, jeśli windykator kontynuuje groźby.

Jeśli windykator narusza prawo i próbuje zająć wynagrodzenie dłużnika, może się to skończyć skargą za złamanie artykułu 191 Kodeksu karnego. Dłużnik może również zgłosić naruszenia do odpowiednich organów nadzorczych lub sądowych w celu dochodzenia swoich praw.

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

PKO BP sponsorem festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci

29 września startuje Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci 2018 w Gdyni. Tegoroczna edycja Festiwalu jest wyjątkowa, bo wydarzenie organizowane jest już po raz dziesiąty. Sponsorem głównym Festiwalu NNW jest PKO Bank Polski.

author
Aneta Jankowska
25 września 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

E-Sprawozdania Finansowe w nowej odsłonie

Sprawozdania Finansowe. Dzięki inicjatywie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców resort wprowadził zmiany w systemie, dzięki którym identyfikacja podmiotu stała się prostsza, szybsza i mniej uciążliwa. 

author
Halszka Gronek
22 września 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Alior Bank w Bartoszycach

Alior Bank jest jednym z największych banków detalicznych w naszym kraju. Sprawdzamy oddziały i placówki w Bartoszycach – zapoznaj się z godzinami otwarcia, danymi kontaktowymi i opiniami.

author
Aleksandra Gościnna
27 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Revolut – na czym polega?

Revolut to światowa marka, która od kilku lat podbija rynek finansów. Oferuje konta walutowe z kartą oraz niedrogie przewalutowania. Z usług Revolut korzysta obecnie już ponad 20 milionów osób. Sprawdź, jaka jest aktualna oferta Revolut.

author
Dominika Byczek
08 marca 2023
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Kasa Stefczyka Środa Śląska

Poszukujesz szczegółowych informacji o lokalizacjach Kasy Stefczyka w Środzie Śląskiej? Znajdziesz je w naszym artykule, który prezentuje przegląd danych, w tym adresów, numerów telefonów, godzin otwarcia i map ułatwiających dotarcie do wybranych placówek.

author
Julia Wierciło
13 marca 2024
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Duża gotówka, niecała stówka – Kasa Stefczyka

Pożyczka 7000 zł na dowolny cel, z miesięczną ratą 99 zł. To nowa propozycja kredytowa od Kasy Stefczyka. Sprawdziliśmy, jak dokładnie wygląda oferta.

author
Patryk Byczek
01 kwietnia 2017
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj