Najczęściej komentowane
Brytyjskie obywatelstwo – marzenie coraz większej ilości Polaków
Polacy, którzy na stałe przeprowadzili się do Wielkiej Brytanii, coraz częściej ubiegają się o brytyjskie obywatelstwo. W pierwszym kwartale tego roku padła pierwsza, jak do tej pory, tak duża liczba wniosków.
Od kilkunastu lat możemy zaobserwować wzrastającą tendencję emigracyjną wśród Polaków. Powody są różne, jednak najczęściej to niezadowalające zarobki w kraju skłaniają obywateli do emigracji. Polacy niejednokrotnie pozostawiają swoje rodziny i udają się do pracy poza obszar państwa. Najczęściej są to ludzie młodzi, niemogący znaleźć w Polsce pracy, która będzie w stanie zapewnić im odpowiedni byt.
Wyższe zarobki w wielu państwach zagranicznych od lat kuszą Polaków do pozostawienia ojczyzny. Plany są rozmaite, wielu wyjeżdżających udaje się do zagranicznej pracy z myślą, żeby zarobić trochę pieniędzy i wrócić do kraju. Niestety, część z nich, po dłuższym pobycie na emigracji, zaczyna się czuć w innym państwie jak w domu. Z tego względu przenoszą swoje rodziny oraz dotychczasowe życie za granicę, i w ten sposób na stałe osiedlają się w danym państwie.
Dłuższy pobyt w innym państwie powoduje, że zaczynamy się czuć w w nim jak we własnym. Nic więc dziwnego, że chcemy też czuć się i być traktowani tak, jak rodowici obywatele. Z tego względu Polacy coraz częściej decydują się o uzyskanie obywatelstwa w kraju, w którym zaczęli nowe życie.
Sprawdź również, jakie wprowadzono zmiany dla osób, które chcą podjąć pracę w Wielkiej Brytanii.
To nowy rekord
Wielka Brytania jest jednym z państw, do których najczęściej emigrują obywatele Polski. Liczba Polaków zamieszkująca te tereny jest ogromna. W jednym z raportów Brytyjskiego urzędu statystycznego już pond koniec 2017 roku odnotowano ponad milion Polaków mieszkających na obszarze Wielkiej Brytanii. Co ciekawe, liczba ta była już i tak o prawie 20% większa niż w roku 2016.
W pierwszym kwartale 2019 roku odnotowano rekordową liczbę wniosków Polaków w sprawie uzyskania brytyjskiego obywatelstwa. Aplikacji tych naliczono ponad 3,5 tysiąca, a co oznacza, że jest to prawie 20% z wszystkich podań imigrujących osób z państw Unii Europejskiej. Nigdy wcześniej nie zarejestrowano aż tak wysokiego wyniku.
Osoba ubiegająca się o obywatelstwo brytyjskie musi spełniać kilka formalnych wymogów. Przede wszystkim musi przebywać na stałe na obszarze Wielkiej Brytanii minimalnie od sześciu lat. Do innych procedur zaliczyć trzeba między innymi test ze znajomości języka i wiedzy o życiu w Wielkiej Brytanii. Aktualnie koszt takiego postępowania wynosi 1330 funtów. Pozytywne rozpatrzenie wniosku, a tym samym przyznanie obywatelstwa brytyjskiego, nie oznacza jednak utraty obywatelstwa polskiego.
Źródło:
https://www.pap.pl/
Dodaj komentarz