Dla obywateli Unii Europejskiej pozostanie w Wielkiej Brytanii po Brexicie może okazać się być problematyczne, a przede wszystkim - kosztowne. Konieczność złożenia wniosku o pozostanie w Zjednoczonym Królestwie dotyczy aż 3,3 mln ludzi, a w tym około 1 miliona Polaków.

Autor: Halszka Gronek
Dodano: 02.07.2018
Udostępnij:

Spis treści:

1. Czym jest Brexit?
2. Czy brytyjska Karta Stałego Rezydenta wystarczy? 
3. Wniosek o pozostanie u Wielkiej Brytanii.
4. Warunki przyznania statusu osiedlenia.
5. Koszty pozostania w Wielkiej Brytanii.

Brexit jest potocznie stosowaną nazwą opuszczania przez Wielką Brytanię struktur Unii Europejskiej. 
 

Brytyjczycy zdecydowali o wystąpieniu z Unii podczas referendum z dnia 23. czerwca 2016 roku. Za wyjściem z zagłosowało aż 52% biorących udział w referendum Brytyjczyków.
 

Proces oficjalnego występowania Królestwa ze struktur UE rozpoczął się 29. marca bieżącego roku, a jego ukończenie planuje się na 29. marca 2019 roku. 
 

Zgodnie z obecnie prawomocnym porozumieniem o tzw. „okresie przejściowym” wszystkie dotychczasowe regulacje prawo-administracyjne będą obowiązywały w Wielkiej Brytanii do końca 2020 roku.

 
 

CZY BRYTYJSKA KARTA STAŁEGO POBYTU WYSTARCZY?

Jak udało się nam ustalić, obywatelom Unii Europejskiej, którzy zamieszkują Wyspy Brytyjskie, do dalszego przebywania na terenie Królestwa nie wystarczy już Karta Stałego Rezydenta. 
 

Dokument ten, wraz ukończeniem procesu Brexitu i uzyskaniem pełnej autonomii Królestwa, utraci swą moc prawną. W jego miejsce powołano nowy dokument, jaki ma gwarantować wnioskodawcom status osiedlenia na terenie Wielkiej Brytanii.


 

Wszystkim tym, którzy chcąc uniknąć późniejszej papierologii związanej z Brexitem, planują złożyć wniosek o przyznanie Karty Stałego Rezydenta rząd Brytyjski odradza. 
 

Jeśli jednak posiadali oni wcześniej wyrobioną Kartę, będzie to dla nich plusem – choć dokument ten straci na ważności, za wyrobienie nowego druku potwierdzającego status osiedlenia nie zapłacą oni ani funta.
 

 

WNIOSEK O POZOSTANIE W WIELKIEJ BRYTANII 

Obywatele państw europejskich, którzy zechcą pozostać na terenie Wielkiej Brytanii po ukończeniu procesu Brexitu, będą musieli wyrobi nowy dokument, jaki nada im status osiedlonego. 
 

W tym celu będą musieli oni wypełnić trzystopniowy wniosek, jaki dostępny będzie dla zainteresowanych w aż 23 językach europejskich – także po polsku. Weryfikacja potwierdzi tożsamość wnioskodawców, odpowiednio długi pobyt w Wielkiej Brytanii oraz niekaralność. 
 

Ten nowy system rejestracji obywateli UE ruszy już w marcu przyszłego roku, a wszyscy imigranci będą mieli obowiązek zarejestrowania się najpóźniej do końca czerwca 2021 roku. Brak terminowej rejestracji może zaskutkować uznaniem pobytu danej osoby w Królestwie za niezgodny z prawem.

 

WARUNKI PRZYZNANIA STATUSU OSIEDLENIA 

Aby uzyskać status osiedlonego dany wnioskodawca będzie musiał potwierdzić swą niekaralność oraz odpowiednio długi pobyt w Wielkiej Brytanii. 
 

Na podstawie tych informacji rządowy system administracyjny wystawi wstępną ocenę aplikacji i wskaże, czy wnioskodawca ma prawo ubiegać się o uzyskanie statusu osoby osiedlonej.


 

Aby zdobyć status osiedlonego, należy przede wszystkim potwierdzić swój conajmniej 5-o letni pobyt w Wielkiej Brytanii jako rezydenta. Statut osoby tymczasowo osiedlonej dotyczy natomiast tych osób, jakie zamieszkiwały ziemie Królestwa mniej niż 5 lat.
 

Co istotne, pozyskanie statusu osoby osiedlonej może w przyszłości okazać się niezwykle ważnym, a wręcz niezbędnym krokiem do uzyskania brytyjskiego obywatelstwa. Ukończenie takowej procedury wymaga jednak potwierdzenia aż 6-o letniego pobytu w Wielkiej Brytanii.

 

KOSZTY POZOSTANIA W WIELKIEJ BRYTANII

Złożenie wniosku o przyznanie statusu osiedlonego będzie kosztowało 65 funtów, czyli około 320 zł dla osoby dorosłej. Jest to koszt zbliżony do tego, jaki opłacać miały wszystkie osoby starające się o przyznanie Karty Stałego Rezydenta. 
 

Kwotę w wysokości 32,50 funta (około 160 zł) będzie trzeba opłacić w przypadku dziecka poniżej 16. roku życia, a wartość 1330 funtów (około 6500 zł) w przypadku wniosku o przyznanie brytyjskiego obywatelstwa. 
 

Wnioski o status osoby osiedlonej wypełnić będzie musiał każdy członek rodzinie. Co pocieszające, osoby, które już wcześniej uzyskały Kartę Stałego Rezydenta, będą zwolnione z opłaty za wyrobienie nowego dokumentu. 

 

Oceń:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Średnia: 5 / 5, łącznie 1 ocen
Komentarze (0)

i co jeszcze zrobią żeby wygonić polaków z tej angli, traktuja nas jak uchodzcow normalnie